• Головна
  • Новий варіант адміністративного поділу Закарпаття: мінімум районів з мінімумом повноважень (ФОТО)
18:25, 17 вересня 2019 р.

Новий варіант адміністративного поділу Закарпаття: мінімум районів з мінімумом повноважень (ФОТО)

У вівторок, 17 вересня, в Ужгороді знову обговорювали варіанти нового адміністративного поділу Закарпатської області. Слідом за оприлюдненою днями ініціативою про появу трьох районів замість 13-ти сьогодні говорили про чотири райони.

Новий варіант адміністративного поділу Закарпаття: мінімум районів з мінімумом повноважень (ФОТО), фото-1

«Укрупнення районів – потреба, яка виникла через динамічний процес формування об’єднаних територіальних громад. Існуючі місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень – ці повноваження здійснюються відповідними об’єднаними територіальними громадами», - йдеться у попередньому релізі експертного обговорення у рамках проекту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України».

«Профільне міністерство по всій Україні зробило вже всі математичні прорахунки щодо перспективного адмінподілу і надіслали їх для погодження до облдержадміністрацій. У кожній області створені міжвідомчі робочі групи, які напрацьовують пропозиції до Міністерства і можуть вносити свої корективи, враховуючи особливості регіонів. Щодо Закарпаття, то маємо позицію Міністерства розвитку громад та територій України щодо чотирьох районів, яку ми і будемо обговорювати. Зокрема, торкнемося напрацьованих трьох моделей поділу, хоча знаю, що вчора з’явилася й четверта (про три райони – ред.)… На кінець року ми маємо вийти на пропозиції до законопроекту, який планується розглядати у 2020 році, аби місцеві вибори відбулися за нової системи поділу територій – територіальних громад і районів», - розповів під час брифінгу регіональний координатор проекту Орест Микита.

Новий варіант адміністративного поділу Закарпаття: мінімум районів з мінімумом повноважень (ФОТО), фото-2

На думку завідувача кафедри державного управління Українського католицького університету Віктора Борщевського, наразі йдеться не про обʼєднання районів, а про створення принципово нових адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального рівня. Загалом, сама категорія «район» викликала в експертів дещо скептичне ставлення, його намагалися замінити словами «повіт», «комітат», «адміністративний округ» тощо. Що треба знати про новий вимір районного поділу? Попередньо райони будуть позбавлені самоврядних функцій, їх замінять функції контролю і нагляду.

Як зазначив під час подальшого експертного обговорення голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс:

«Ми розуміємо, що укрупнення районів і надання їм відповідних функцій – це логічний наступний крок у процесі реформ. Ми також розуміємо, що у існуючих районів є влада і кошти, у наступних районів не буде ні влади, ні коштів, а буде тільки адміністративний нагляд, як у ряді країн ЄС». На слайдах, які презентували присутнім на брифінгу, можна було побачити карту Закарпатської області, де синіми лініями відмежували укрупнені Ужгородський, Мукачівський, Хустський та Тячівський райони (з центром у м. Тячів). Це бачення Міністерства. Регіональна експертна група пропонує, аби «не обтяжувати Мукачівський район, віднести Іршавський район до Хустського».

Розглядається і пропозиція врахувати думку громад, де частина Іршавщини тяжіє до Мукачівського району, а частина – до Хустського. Суперечливим є й питання щодо Тячівського району, де існує окреме бачення про доцільність робити районним центром м. Рахів. Ряд пропозицій стосуються нагальної необхідності «розвантаження Мукачівського району», який виявився у проекті найбільшим. Усі ці питання, пропозиції і компроміси стануть предметом експертного обговорення, у результаті якого має з’явитися спільне бачення, яке озвучать Міністерству розвитку громад та територій України.

«На жаль чи на щастя, остаточне рішення ухвалюємо не ми – його приймуть у Києві. Те, що ми нині презентуємо, показує, про що взагалі йдеться. Ми маємо можливість через експертів подати до Міністерства якісь розумні ідеї. Як на мене, було б неправильно цим не скористатися», - прокоментував процес обговорення депутат Закарпатської обласної ради Андрій Шекета.

Він додав, що область подасть свої пропозиції протягом одного-двох місяців, а коли буде ухвалено остаточне рішення у Києві – попередньо до місцевих виборів процес має бути завершеним.

Проект нового районного поділу Закарпатської області, який запропонували експерти, враховує такі критерії:

  • Чисельність населення;
  • Загальна площа території;
  • Адміністративний центр та критерії його визначення;
  • Кадрова, інфраструктурна та фінансова спроможності органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади здійснювати визначені законом повноваження у повному обсязі.

Думок і бачень щодо нового адміністративно-територіального поділу України багато, і частина з них є не надто узгодженими. Не виключенням є ситуація й на Закарпатті. Це, зокрема, зумовлено не завершеним процесом формування об’єднаних територіальних громад. Нагадаємо, що перспективний план ОТГ у Закарпатській області мають розглянути під час найближчого засідання обласної ради.

«Ключовим моментом у обговоренні дійсно є те, що остаточне затвердження відбудеться не на рівні області, а на рівні держави. Те, що залишається відкритим питанням, - це повноваження новостворених районів. Якщо це дійсно буде тільки контроль, то чим менше представників районів буде, тим буде краще і для наших ОТГ, і для мешканців Закарпаття... Наразі маємо три однозначно визначених центри – це Ужгород, Мукачево і Хуст, які відповідають міністерським розрахункам. Якщо заплановані послуги залишаться в ОТГ, а райони лиш володітимуть контролюючою функцією, то не потрібно робити районних центрів ані в Тячеві, ані в Рахові. Як бачите, у цих питання ще багато «але». Це ж стосується й поділу у рамках Іршавщини – все ж більшість тяжіє до Мукачівщини, а не до Хуста, як показали на карті. Та, у першу чергу, ми всі чекаємо закону про чітке розподілення повноважень – ОТГ, районів, областей й державних органів влади», - розповів у коментарі «Сайту міста Ужгород» директор Закарпатського центру розвитку місцевого самоврядування Іван Дем’янчук.

Фахівці запевняють, що експертна думка буде враховуватися під час підготовки проекту Закону України «Про засади адміністративно-територіального устрою України», розроблення і прийняття якого заплановані на IV квартал 2019 – І квартал 2020 року. Питання нового районування тісно пов’язане із процесом формування об’єднаних територіальних громад, але не визначає його.

Як зазначалося, ОТГ матимуть вплив на райони, а ті фактично будуть позбавлені впливу на об’єднані територіальні громади. Головний же меседж експертних зібрань зводиться до констатації вирішальної ролі центру у формуванні нового адмінподілу країни.

Роль регіонів – знайти спільне компромісне рішення у формулюванні пропозицій до Уряду.

Катерина Ірха для 0312.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#адміністративний поділ #Закарпаття #райони
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...