• Головна
  • Ужгород – не лише місто. Офіційна назва обласного центру Закарпаття святкує 100-річчя (ФОТОРЕПОРТАЖ)
18:56, 12 вересня 2019 р.

Ужгород – не лише місто. Офіційна назва обласного центру Закарпаття святкує 100-річчя (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У четвер, 12 вересня, в обласному центрі святкували незвичний ювілей – 100 років офіційній назві міста Ужгород. Непересічний захід проходив у культурно-історичному центрі «Совине гніздо».

«Ми не можемо стверджувати, що в один прекрасний день 100 років тому з’явився документ, у якому офіційно закріпили назву міста «Ужгород». Однак саме у 1919 році, коли за умовами Сен-Жерменського договору місто у складі Підкарпатської Русі увійшов до складу Чехословаччини, офіційно почали використовувати назву «Ужгород». Ця подія мала місце 10 вересня 1919 року. Цьогорічний ювілей у мене особисто викликав неабияку цікавість, і я запропонувала міській раді цю дату відсвяткувати. Концепція мала полягати у тому, аби у центрі подій буде усе, що має назву «Ужгород».

І це не лише місто. Наразі відомими є торт «Ужгород» Валентина Штефаньо, коньяк і шампанське «Ужгород», ансамбль «Ужгород» під керівництвом Віктора Шостака, готель «Ужгород», газета «Ужгород». Сьогодні тут за участі авторів відбудеться презентація книжок, у яких написано про Ужгород, відеодобірки фільмів і хронік про наше місто», – розповіла у коментарі «Сайту міста Ужгород» ініціаторка заходу Тетяна Літераті.

У рамках програми свята також відбулася відкрита лекція професора Ужгородського національного університету Сергія Федаки, який розповів про витоки назви обласного центру. Зокрема, за словами науковця, насправді нинішній назві нашого міста більше 100 років.

«Слов’янська назва міста прийшла на зміну давнішій історичній назві «Унгвар». Зміна назв у 1919 році співпадає із новою владою, під якою опинився наш край, коли Підкарпатська Русь увійшла до складу Першої Чехословацької Республіки. Тоді, до слова, були повернуті слов’янські назви іншим нашим селам і містам. Однак слов’янську назву «Ужгород» вживали і дещо раніше. Запровадили її у вжиток наші будителі у 1830-40-х роках. Це Олександр Духнович, інші люди з його оточення. Вживали ту назву тоді паралельно із офіційною назвою «Унгвар», і слово «Ужгород» можна було зустріти у поезіях, прозових творах… Далі у 1850 році мала місце спроба запровадити назву «Ужгород» в офіційний вжиток…», – розповів Сергій Федака.

На різних локаціях присутнім на святі презентували продукцію, яка так чи інакше брендується назвою «Ужгород». Це і кондитерські вироби, й одяг, і сувенірна продукція, і посуд, а також картини із зображенням візитівок міста над Ужем, туристичні путівники та книги про Ужгород.

Насичену тематичну програму завершить музичний вечір від радіо «Єден». Поспішайте, туди варто встигнути, адже свято не буде щорічним, а присвячується саме цьогорічній ювілейній даті.

Катерина Ірха для 0312

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Ужгород #ювілей #«Совине гніздо»
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...