10:05, 27 серпня 2019 р.
«Таємниці старовинного Ужгорода» вже пізнали понад дві з половиною сотні дітей з різних куточків Закарпаття і України (ФОТО)
Ужгород зі своєю понад 1125-річною історією – це невичерпне джерело міфів, легенд і версій, серед яких ховається правда про унікальне місто над Ужем.
Що ми знаємо про Ужгород? Поки ви подумки ставите собі це питання, ми поцікавилися у пошуковика Google, адже саме він у більшості випадків інформує людей про всі «цікаві факти». Відповіді на запит майже ідентичні за всіма посиланнями – найдовша липова алея, Малий Уж, «сім пагорбів», сакури, фестивалі, мініскульптури, замок… Більше і цікавіше факти-символи і родзинки обласного центру Закарпаття розкриваються в унікальному проекті – театралізованій квест-екскурсії для дітей «Таємниці старовинного Ужгорода».
Оригінальний формат розробили і втілили волонтери з ГО «Щасливі діти» Людмила Сюзева та Ольга Павлова, а підтримав їх у цьому Український культурний фонд. Об’єднавши у культурно-просвітницькому заході екскурсію, квест і театр, автори створили такий продукт, який виявився цікавішим за гаджети і комп’ютерні ігри. На сьогодні для участі у квесті зареєструвалися майже 370 дітей, а понад 250 – вже пізнали таємниці старовинного Ужгорода. Першопрохідцями квесту у червні стали 20 юних ужгородців, а протягом подальших 12-ти екскурсій до них долучалася дітвора з усіх куточків Закарпаття і України, а ще гості з Німеччини, США, Франції… І так як реєстрація наразі поставлена на паузу, можна трішки розкрити ужгородських таємниць.
Екскурсія
Дізнатися про Ужгород більше, засвоїти цю інформацію, мати бажання поділитися нею з іншими – це основні складові місії, яку виконує проект. Кожен його учасник мав при собі карту, якою мандрував містом (до слова, усі бажаючі можуть завантажити її тут). Маршрут охоплює центральну частину міста – від площі Шандора Петефі до Ужгородського замку. У супроводі екскурсоводів Тетяни Літераті, Владислава Товтина, Юрія Яновського діти мандрували Ужгородом різних епох, пірнаючи у своєрідні часові портали, аби бачити/уявляти, яким місто було, чим жило, як виглядало.
Ужгород зразка 2019 року побачити просто, варто лиш подивитися навколо. А ось місто за різних історичних періодів оживало у розповідях екскурсоводів, старих фотографіях і листівках, передруках газет початку минулого століття. У роздаткових матеріалах також є розділ під назвою «Втрачений Ужгород», де діти могли побачити ті пам’ятки архітектури, які, на жаль, вже є втраченими, зокрема, це кінотеатр «Ужгород» і готель-ресторан «Корона».
Загалом екскурсійною програмою охоплено два десятки об’єктів. Про первинні роль і призначення багатьох споруд у центрі Ужгорода діти дізнавалися вперше. Окрім того, цікавими і змістовними були й розповіді про знакові постаті нашого краю. Показово, що й дорослі, які ситуативно долучалися до екскурсії, відкривали для себе багато нового. Наприклад, чи знали ви, що, за однією з легенд, кожна липа найдовшої липової алеї Європи зберігає послання того, хто її висаджував?
Квест
Формат заходу передбачав змагання двох команд. Їхні учасники йшли заданим маршрутом, виконували завдання, влаштовували флешмоби, вирішували історичні задачки.
Так, використовуючи передрук старовинної газети, діти розраховували, скільки б їм коштував перехід пішохідним мостом у пору, коли використання його було платним для містян і гостей міста. А ще діти влаштовували флешмоби із порятунку будівлі обласної філармонії. В Альпінарії учасники квесту по-своєму відтворювали картини Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі, а з липової алеї із допомогою телескопу вишукували підказки на іншому березі Ужа.
Ще одне завдання для команд – дізнатися у перехожих біля легендарного ясеня, хто такий Томаш Масарик. Ви навіть не уявляєте, які версії приносили діти – і про австро-угорського короля, і про комуніста, і про радянського розбійника… При чому часто серед дітей були ті, хто знав, ким був цей видатний політик і державець.
Протягом маршруту юні мандрівники долали лабіринти, вдосконалювали свої вміння у стрільбі з лука, розмальовували ексклюзивні значки… За свої старання дітей пригощали найсмачнішими ужгородськими кіфликами, а у фіналі квесту за розгадані таємниці старовинного Ужгорода кожен учасник заходу отримував відповідний диплом.
Нехай квест – це змагання, але тут воно було особливими. Запекла конкуренція замінювалася підтримкою і взаєморозумінням. Усім було однаково цікаво, а головним виявилося не бажання добігти першим до фінішу, а дійти до наступного пункту за картою, адже там нові таємниці, нові відкриття і нові пригоди.
Театр
Про те, що квест-екскурсія театралізована, вже знають всі містяни, адже головних персонажів мандрівки вони бачать із регулярною періодичністю вже протягом трьох місяців.
Так, на площі імені Шандора Петефі раптово з’являється хлопчина з минулого століття, який продає пресу свого історичного періоду. Якщо ви не в курсі, то таких хлопчиків називали рікончами.
Смачними кіфликами дітей пригощали щедрі кухарі, а малювати картини допомагала художниця в образі юної сучасниці Бокшая і Ерделі, а підказку щодо наступної локації підказував загадковий ходуліст. Біля Ужгородського замку учасників мадрівки зустрічав сам граф Лаборець, він же й вчив допитливих хлопців і дівчат стріляти з лука. А вже у замку діти знайомилися із графом Міклошем Берчені та його дружиною Крістіною Чакі – гостинними власниками замку.
Театралізовані квест-екскурсії «Таємниці старовинного Ужгорода», які триватимуть майже до кінця вересня, – це вже чудовий спогад для кількох сотень дітей і години вислуханих вражень сотнями батьків. І коли бажаючих виявилося більше, аніж можливостей у організаторів, розумієш, що задум себе виправдав. Тож сподіваємося на продовження, адже у старовинному Ужгороді приховано ще багато таємниць.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:48
Вчора
ТОП новини
Оголошення
12:38, 1 жовтня
live comments feed...