• Головна
  • Нове у новому. Для закарпатців про 1 вересня і те, що буде після нього (ЕКСКЛЮЗИВ)
19:30, 14 серпня 2019 р.

Нове у новому. Для закарпатців про 1 вересня і те, що буде після нього (ЕКСКЛЮЗИВ)

За два тижні новий навчальний рік. Тільки в Ужгороді, за інформацією міської ради, за парти сядуть більше 16 тисяч учнів, з них майже 1800 – першачки. Кожного року 1 вересня ознаменовується нововведеннями в освітній сфері, новими кошторисами і новими секретиками, як заощадити.

Почнемо не з матеріального, а з нормативного. Це та частина, яка зазвичай лишається за кадром, однак впливає практично на усе, що стосується шкільного навчання. Наразі ми маємо кілька НАРЕШТІ:

  • Нарешті офіційно скасовано указ 1996 року, і шкільна форма перестала бути обов’язковою. Так, не дивуйтеся, 23 роки до того, згідно чинного законодавства, було затверджено шкільну форму для учнів 1-4, 5-9 та 10-11 класів.
  • Нарешті скасували співбесіди для вступу до 1 класу.
  • Нарешті оцінки учня стануть його приватною інформацією, яку не будуть оголошувати на загал.

Окрім того, відтепер учні 1-4 класів зобов’язані у темну пору доби носити світловідбиваючі жилети. Для дуже автомобільного і, водночас, надзвичайно пішохідного Ужгорода нововведення досить актуальне. Хоча, звичайно, відповідальні батьки вже користуються цією нормою.

Також тепер у школах мають зникнути дошки пошани, а форму навчання зможуть довільно обирати усі бажаючі. Наголошено, що вже з 1 вересня 2019 року батьки мають право подати заяву в адміністрацію школи, щоб перевести дитину на домашнє навчання. Оцінка рівня знань буде проходити два рази на рік у вигляді підсумкової контрольної роботи.

Нове у новому. Для закарпатців про 1 вересня і те, що буде після нього (ЕКСКЛЮЗИВ), фото-1

У Міністерстві освіти і науки повідомляють, що відтепер вести уроки в школі зможуть не тільки вчителі, але й гуртки або організація з хорошими фахівцями. Як це виглядатиме на практиці, покаже новий навчальний рік.

Щодо «солоденького», то школярі зможуть розраховувати замість традиційного шкільного меню на «шведський стіл» з мультипрофільною гастрономічною картою. Щоправда, поки йдеться про обіцянку забезпечити такою опцією лише столичних учнів. Власне, й про електронні учнівські квитки на місцевому рівні поки ніякої конкретики немає.

І поки батьки поспіхом переглядають цю інформацію, всі вони, як один, пишуть щорічні списки шкільного приладдя. Це віковічна традиція, вкорінена матчастина і важливий рядок видатків у сімейних бюджетах. Ми проаналізували ринок і навіть зробили умовну закупівлю того, що на 1 вересня можна назвати musthave.

До канцелярських предметів обов’язково додаємо рюкзак, вартість якого з минулого року не зросла і в середньому становить 500-700 грн. Однак є варіанти й за 300, і за 4500 грн. Знадобиться також і сумка для змінного взуття. Тут можна обійтися звичайною за 45 грн або ж витратитися на «незвичайну» за 250 грн, та візуально різниці ніякої.

Хоча шкільну форму й відмінили, але навряд є більш зручна альтернатива, ніж універсальний костюм, який формою можна й не називати. Традиційно ринок має більше пропозицій для хлопчиків, вартість костюму для яких коливається від 500 до 4000 грн. у дівчаток вибір скромніший, а ціни трохи нижчі – від 300 до 2000 грн. Наголосимо, що ринок зараз пропонує широкий асортимент з ціновою політикою для кожної кишені. Однак в улюбленій категорії «не за всі гроші» менше, ніж 800 грн викласти не вдасться.

Щодо взуття, то його суто шкільного просто не існує. Дитині має бути зручно, комфортно і не шкідливо.

У звичному списку «Купити до школи» ви не знайдете ані ланч-боксу і пляшечки для води, ані підставки для підручників чи глобуса, ані фартуха для творчості чи наборів для декупажу або вишивання. Все це буде приходити поступово, збільшуючи початковий «шкільний бюджет».

Ми зібрали для вас кілька порад, як зекономити. За словами і батьків, і продавців шкільного краму ці хитрощі є дієвими.

Порада перша на переспективу, адже йдеться про акції та розпродажі, які трапляються протягом року. Одяг, взуття, спортивний костюм можна придбати і навесні, і взимку. Однак цей підхід не надто підходить для канцелярії, але про це пізніше.

Порада друга – давайте відсіч дитячим забаганкам. Адже до першого дзвоника вони хочуть те, що їм сподобається у крамниці, а після– те, що побачать у інших дітей. Через це часто доводиться платити двічі. Тут важливо керуватися не підходом «хочу», а критерієм «треба». Звідси і третя порада. Батькам треба з’ясувати, ЩО саме потрібно, аби дитина стала до навчання. Упевнені, що деякі пункти зі списку точно зникнуть, як то різні набори для творчості і зошити усіх форматів і лінійності на випадок «а раптом».

Досить слушною є порада не поспішати, особливо щодо шкільного приладдя і канцелярії. З року в рік батьки стикаються з тим, що після літніх покупок у перший навчальний день вони дізнаються про те, ЯКІ САМЕ зошити, ручки і олівці потрібні, і починають закупівлі заново. Такі ситуації продиктовані новаторствами в освітній системі, певними баченнями вчителів чи рішеннями батьківських комітетів. І можливо, хтось і скаже «Будеш ходити з тим, що вже купили, а потім подивимося», але все ж більшість захоче, аби їхня дитина не виділялася з-поміж інших і не відчувала дискомфорту.

Батькам не варто переживати, що вони не зможуть чогось купити після 1 вересня або ж спізняться на вигідні ціни. «Сайт міста Ужгород» з’ясував, що, наприклад, головною перевагою популярних шкільних ярмарків є не низька ціна товару, а його асортимент. Тобто в одному місці ви зможете придбати усе необхідне для школи, і блукати різними крамницями не доведеться. У спеціалізованих магазинах, яких в Ужгороді достатньо, взагалі немає такого поняття, як сезонні товари – зошит, щоденник, олівець і ручку ви зможете купити будь-коли.

Загалом, аби раціонально зібрати дитину до школи, важлива комунікація: з учителями – задля з’ясування важливих нюансів навчального процесу, з батьками із класу – аби спільно здійснити вигідні покупки, і нарешті з дитиною – заради компромісу, адже ви навіть не уявляєте, якою принциповою може бути обкладинка у щоденника.

Катерина Ірха для 0312.ua

Копіювання авторського матеріалу заборонене без посилання на джерело у першому абзаці тексту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#школа #нововведення #форма #підготовка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...