08:30, 14 серпня 2019 р.
Медовий Спас або Маковія: історія, традиції та що не можна робити на свято
Сьогодні, 14 серпня, християни східного обряду святкують Медовий спас або Маковія.
Маковія йде першим з трьох літніх Спасів, які настануть у серпні.
Свято прийшло до нас з Візантії, де було встановлене близько ІХ ст. Воно полягало у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили Константинополем для "відвертання хвороб" та очищення міста від злих духів, які, за давніми віруваннями, приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі у спеку.
В церковному календарі свято Маковія називається днем семи мучеників Макавеїв, їхньої матері Соломонії й учителя Єлеазара, які жили ще в 166 році до н. е.
Християни вважають Макавеїв уособленням символу непорушності в дотриманні християнських заповідей.
Вважається, що назва свята Маковій утворилася шляхом накладення імені Маккавея й співзвучної з ним рослини маку, який дозріває у цей час. Тому на Маковея у церквах святять мак, а також воду та запашні букети з трав.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ НА МАКОВІЯ
На Маковія існують заборони на роботу в городі, на присадибній ділянці і вдома. Не можна копати, будувати, шити, прати чи прибирати. Всю роботу зазвичай роблять напередодні.
Вже з наступного дня (15 серпня) не можна купатися в озерах і річках, інакше, за повір’ям, з'явиться ризик потонути або серйозно захворіти. Також до Спасу востаннє за рік потрібно купати худобу, щоб на неї не напали хвороби.
На Маковія можна збирати мак і мед. Втім, варто зауважити: за народними прикметами, під час цього процесу не можна голосно розмовляти, щоб не налякати бджіл і не зіпсувати меду. А особливо, йдучи на пасіку по мед.
А ще на Маковія варто утриматися від сварок та лихослів'я. Не можна бажати комусь зла, щоб не накликати на себе негативу і нещастя.
ТРАДИЦІЇ СВЯТКУВАННЯ ТА ОБРЯДИ
Освячення криниць. Це глибинний звичай наших пращурів. Він сягає ще язичницьких вірувань у живу силу води. Біля криниці мають стояти застелені святковими скатертинами два столи: на одному хліб-сіль та запалена свічка, на другому – свічка, свячена вода і коливо (кутя). Після освячння хлопці обсаджували джерело деревами або втикали обіч свіжі галузки.
Створення букетів-оберегів, які в народі називали "маковійчиками". Ці обереги мали захищати всю родину від біди протягом наступного року. Така традиція не зникла з приходом християнства, а лише дещо змінилася – тепер ці обереги святять у церкві. Букет такий має робити саме жінка, а складається він з певних трав і квітів, причому кожна з рослин має певне значення.
ЩО СВЯТИТИ В ЦЕРКВІ
- мед та медові смаколики; мак і макові пироги; воду; квіти (великі китиці жовтих купчаків, чорнобривців, чебрецю, кудрявців, настурцій, рути-м'яти, нагідок, польових сокирок, лугової материнки, роман-зілля, васильків та великі достиглі голівки маку).
УСПЕНСЬКИЙ ПІСТ
У день Маковія починається Успенський піст, який завершиться рівно через два тижні, 28 серпня, якраз на свято Успіння Пресвятої Богородиці. А значить, починаючи з Медового Спаса, необхідно дотримуватися заборон у раціоні: не можна вживати м'ясо, молоко і похідні продукти, рибу, яйця, а в деякі дні – гарячу варену їжу і рослинну олію.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
09:39, 29 вересня
12:38, 1 жовтня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
live comments feed...