• Головна
  • Не морем єдиним. Про блакитні очі чужих гір і досвід європейського туризму для Закарпаття (ЕКСКЛЮЗИВ)
21:24, 9 серпня 2019 р.

Не морем єдиним. Про блакитні очі чужих гір і досвід європейського туризму для Закарпаття (ЕКСКЛЮЗИВ)

Відпочинок влітку традиційно асоціюється з морськими мандрівками, а досвід останніх років доводить, що вартість закордонних курортів часто є нижчою за вітчизняну пропозицію.

Море для закарпатців – це Хорватія, Чорногорія, Греція, Болгарія, тепер і Албанія як форма бюджетної відпустки. Та чи морем єдиним можуть потішити європейські морські країни?

Не морем єдиним. Про блакитні очі чужих гір і досвід європейського туризму для Закарпаття (ЕКСКЛЮЗИВ), фото-1

На прикладі Чорногорії подивимося, чим радує око одночасно і морська, і гірська держава. Почнемо з моря. Воно є і його багато. Пляжі переважно з галькою різних фракцій, але й піщаних вистачає, якщо рухатися країною у напрямку Албанії. Вартість пляжів як така відсутня, однак є ціна за пару шезлонгів із парасолею, і вона коливається від 5 до 100 євро. Але якщо маєте власну парасольку і каремат, то маєте й інструменти економії.

Гори у Чорногорії скрізь і їх ще більше, ніж моря. У літній період навіть не сподівайтеся побачити у навколишньому світові виправданість назви країни. Гори там зелені або білі скалисті. Гірськими хребтами і серпантинами оповита вся країна. Для закарпатців гори не є якоюсь дивиною, але й вони помітять різницю у структурі породи, візерунках ландшафту, а головне – у гірській інфраструктурі, зокрема, дорогах, наявності тунелів і мостів.

Як і на Закарпатті, гори на Балканах мають неповторні родзинки у вигляді гірських озер. Якщо наш Синевир – це морське око Карпат, то чорногорські озера – то теж «очі», але гірські. Найбільше озеро Чорногорії, а також усього Балканського півострова, – Скадарське, що у с. Віпразар. Озеро, площа якого сягає 530 квадратних кілометрів, тягнеться аж через дві країни, третиною знаходячись в Албанії. Це найближче озеро до моря, частиною якого колись і була водойма. Озеро – це величезний зелений живий організм. Тут живуть тисячі представників водної фауни, а ще понад 200 тисяч особин двох сотень видів птахів. Оточене озеро гірськими скелястими вершинами, а вкрите зеленим листям латаття та квітками лотосу. Видовище варте захоплення і позитивних вражень.

Так як Скадарське озеро за усією протяжністю є природоохоронною територією, а також водно-болотними угіддями міжнародного значення, доступ до нього коштує 4 євро. Та й туристична галузь охопила своїми сервісами цю унікальну водойму. Велика кількість приватних компаній пропонують прогулянки човниками по озеру, що обійдеться туристові від 10 євро за годинну мандрівки. Ще на озері розвинена риболовля, за яку теж доведеться заплатити від 20 євро.

За 160 кілометрів від узбережжя Адріатичного моря розташувався Національний парк «Дурмітор» – унікальна територія з найбільшими вершинами і найбільш мальовничими озерами Чорногорії. Щоб побачити неповторну природну красу цього регіону, у маленькому містечку Жабляк з населенням до 2 тисяч осіб постійно перебуває понад 4 тисячі туристів з усієї Європи. Туризм тут – основне джерело прибутку, така ж ситуація і в цілому по країні. Красномовним доказом цьому є потік євро в державу, де ця валюта не друкується, але є національною грошовою одиницею.

Але повернемося до озер. У нацпарку їх понад 80, а одним із найпопулярніших є Чорне озеро, яке з вказаним кольором не має нічого спільного. Вода на озері – це синь, блакить, бірюза і неповторний аквамарин. Вхід на територію Дурмітора вам обійдеться у 3 євро за одноденне відвідування, однак тисячі туристів з Німеччини, Австрії, Сербії, Польщі, Угорщини, Іспанії й інших країн приїздять до заказника на кілька тижнів, адже саме тут зосереджено найкращі гірські маршрути з привалами біля висотних водойм.

Чорне озеро складають два озера з протокою між ними. Спекотним літом протока пересихає, через що утворюються дві окремі водойми, кожну з яких «охороняють» свої скелі. Але варто врахувати, що в один і той же період, скажімо, наприкінці липня температура на узбережжі моря у Будві і гірському Жабляку матиме різницю у 20 градусів. Відповідно до купальника треба мати у курортному гардеробі і курточку, і кросівки.

Намилувавшись озерами, варто закріпити враження й загальною панорамою. Найкращим варіантом тут є підкорення каньйону річки Тара – найбільшого у Європі і другого за висотою у світі. 1300 метрів над рівнем моря – це та висота, що і дух захоплює, і неймовірні краєвиди відкриває. Відвідування оглядової частини ви вже оплатили, коли за 3 євро потрапили на територію біля Чорного озера.

Якщо у морського відпочинку в Чорногорії є сезонність, то у гірського і озерного таких обмежень немає. Особливо це стосується високогірної території, максимально віддаленої від Адріатичного узбережжя. У тому ж Дурміторі потік туристів до зими навіть збільшується, адже до активного пішого туризму і рафтингу додаються гірськолижні атракції. За словами місцевих мешканців, серед тих, хто відвідує туристичний край, багато мешканців не менш туристичних країн Західної і Південної Європи. Завбачливі європейці на час відпустки здають своє житло в оренду, їдуть відпочивати до відносно бюджетної Чорногорії, а різниця від такої «оборудки» – це їхній сезонний бонус.

Україна, що має не менше природних багатств і родзинок, теж володіє значним туристичним потенціалом, вдалій реалізації якого сприятиме досвід інших європейських країн. Далі буде…

Катерина Ірха для 0312.ua

Не морем єдиним. Про блакитні очі чужих гір і досвід європейського туризму для Закарпаття (ЕКСКЛЮЗИВ), фото-14

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#озера #Закарпаття #відпочинок
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...