18:44, 14 липня 2019 р.
Як ужгородський фотограф зберігає неповторні миті на фотосесії в стилі «newborn» (ФОТО)
Фотографувати новонароджену дитину чи не найскладніша задача для фотографа. Олександра Шманько розповіла виданню Varosh про свій шлях у цій галузі, а також про те, що від першої дитячої фотосесії до професійної студії для newborn-фото пройшло аж 10 років; про 5 ключових правил для бездоганного фото немовля; особливості роботи з маленькими людьми, які поміщаються на долоні батьків.
– Розкажи, як, коли та чому ти почала фотографувати немовлят?
– До цього вузького жанру у фотографії мене підштовхнули мої ж клієнти, зараз це може здатися дивним, але свій шлях у цьому мистецтві я починала з весіль. Спочатку це було весілля друга, на яке я просто взяла камеру, то був дуже не дорогий і примітивний цифровичок, який я всюди носила з собою. Так все почалося!
Завдяки соцмережам і друзям друзів я почала активно фотографувати весілля, але потім у всіх цих молодят почали народжуватися дітки і мене запрошували фотографувати їх хрестини. Напевно, це був ранній старт, та сама точка неповернення, коли я зрозуміла, що робота з малечею мене “пре” сильніше, аніж весільний переполох.
Мені хотілося чогось більшого, аніж фото дитинки в ліжечку і у батьків на ручках, хоча ці кадри, безумовно, є дуже важливими і цінними для батьків. Так я почала вивчати цей напрямок на просторах інтернету, як виявилося, в світі напрямок зйомки новонароджених вже активно розвивався, закордонні колеги публікували просто неймовірні роботи, не можливо було не захопитися цим. Це ж просто вау, як гарно!
– Що для тебе найпростіше і найскладніше у цій справі?
– Якщо чесно, то все відносно складно. Набагато простіше бути фотографом, який бере наплічник і йде знімати подію. У мене ж студія, куди я запрошую батьків з немовлятами і це велика відповідальність. Тут має бути тепло, чисто, продезинфіковано. За всім реквізитом, який я використовую у своїй роботі, потрібно доглядати. Щось переться і прасується, щось протирається спеціальними засобами, все має бути в порядку і на своєму місці.
Другий момент це спілкування з потенційними клієнтами і батьками, які вже прийшли в студію. Потрібно не забувати про тактовність і толерантність, особливо це стосується мам, адже вони щойно народили нову людину, у них весь світ перевернувся з ніг на голову. Я згадую себе і свій емоційний стан, коли я народила свою донечку, це дуже допомагає мені розуміти батьків, які приходять до мене.
– Розкажи про найважливіші пункти для бездоганної фотосесії? Про що варто подбати, аби вона була такою?
– Найперше, це настрій батьків. Давно відомий факт, що емоційний стан немовлятка дуже сильно залежить від емоційного стану батьків, а, особливо, мами. Якщо батьки спокійні, буде спокійною і дитинка.
Друге, це вчасно звернутися, адже найкращий час для такої фотосесії це перші два тижні від народження, а в ідеалі – 6-12 днів. Я не роблю запис наперед, тобто за попередньою датою пологів, але рекомендую звертатися на другий-третій день після народження дитинки, щоб ми визначилися з днем і обговорили всі нюанси.
Третє, це забезпечення фізіологічних потреб малятка, якщо в студії тепло, дитинка сита і її нічого не болить – вона спатиме, що нам і потрібно, щоб зробити кадри у гарних позуваннях, які і відрізняють цей стиль зйомки від того, що батьки можуть і самі зняти вдома на смартфон.
Четверте – це обговорення деталей фотосесії “до”. Я дуже люблю працювати з сім`ями, які знають, що вони хочуть отримати в результаті. Чим детальніше ми обговоримо кольорову гамму, реквізит чи певні кадри, які батьки обов`язково хочуть зробити, тим краще я зможу підготуватися.
І п`яте – це довіритися фотографу. Я ніколи не робитиму того, чого не вмію, або того, що може бути небезпечним для дитинки. Якими б фантастичними не здавалися кадри на гойдалці чи в іншому реквізиті, знайте, тут є частинка магії фотошопу, ніхто не знімає малят підвішеними в повітрі.
– На твою думку, для чого потрібні такі фотосесії? Чим вони особливі?
– Головна мета, це зберегти пам`ять про те, якими крихітними і милими дітки приходять в цей світ. Майже кожну свою зйомку я починаю з лаконічних кадрів, де мінімум декору і максимум малятка, так, щоб зберегти крихітні пальчики, війки, зачіску, міміку… Мені подобається робити кадри, де добре видно, якими маленькими є новонароджені, наприклад у тата на ручках, ніжки в маминих руках, дитинка на фоні батьків і так далі. І якщо вже фотографувати малят в перші дні, то чому не робити це естетично, так, щоб ці кадри були не простою фіксацією певного моменту в житті сім`ї, а радували око композицією, змістом і кольором.
– Чим надихаєшся?
– Традиційно надихаюся роботами колег, які вже досягли висот в цій справі, але навіть, якщо беру якусь ідею за основу – завжди реалізовую її по-своєму. Підбір декору – це моя любов. Подобається компонувати кольори, відтінки, фактури. Багато реквізиту замовляю від різних майстрів з усієї України. Буває, що приїде якась мила пов’язочка і вже вона дає ідею з квітами, зеленню і створюється новий образ. Або ж самі квіти, це завжди ідеальна палітра кольорів! Наслідуючи природу – ніколи не помилишся.
– Чи займаєшся самоосвітою? Їздиш на майстер-класи? Можливо час розпочати власні?
– Якщо весь час не вчитися новому – можна легко втратити інтерес і зупинитися на певному етапі. В Україні є в кого вчитися і я намагаюся раз на півроку відвідувати майстер-класи. З останнього – це Форум фотографів новонароджених. Вперше в нашій країні відбулася така масштабна зустріч колег і це було надзвичайно круто. Два дні інтенсивного навчання зарядили новими знаннями і бажанням рости. Обов’язково поїду і наступного року.
Мені й самій дуже хочеться ділитися знаннями. Останнім часом, навіть вже нема сумніву зможу чи ні. Знаю точно, що мені є що сказати і порадити новачкам. Нещодавно отримала пропозицію від колеги провести навчання для дівчат в її студії і думаю, що ми втілимо цю ідею в життя ще цього літа.
– Чого чекати твоїм маленьким клієнтам найближчим часом?
– Планів багато і я реалізовую їх поступово. Нещодавно ми зробили невеличкий ребрендинг і повністю змінили лого. Зараз готуємо нові подарункові сертифікати і упаковку для готових фото. До кінця літа студія переїде поверхом вище, де у мене буде більше простору, я дуже цього чекаю, бо вся моя краса вже не влазить у теперішні квадратні метри. Роботи багато і ці всі речі тримають мене в певному тонусі, не дають розслабитися, та мені подобається такий галаман, я живу тим, чим займаюся. Тому, найближчим часом, чекайте від мене ще більше краси, я не планую зупинятися.
Фото: Олександра Шманько, фото героїні Олександра Ільтьо
Автор: Росана Тужанська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
09:30, 30 вересня
15:18, 4 жовтня
12:12, 5 жовтня
live comments feed...