Ісламська мечеть або християнська ротонда? В закарпатському замку вiдкопали дивну споруду

У стародавньому Мукачiвському замку «Паланок» наприкiнцi лiта, коли розчищали рови i мури вiд чагарникiв та всiлякого смiття, знайшли дивну споруду.


За словами заступника директора Мукачiвського iсторичного музею «Замок «Паланок» Тараса Синявського, хоч iслам — чужа вiра для закарпатцiв, тому здогади про мечеть так довго не розголошували, нинi сумнiви таки розвiялися. Адже «круглi арки, купол, можливо, кiбла, що є основною стiною мечетi, та iншi елементи розкопаної споруди вказують на те, що це, можливо, мусульманський храм.

Можливо також, що це була ротонда — теж круглий храм. Аби визначити iстинне призначення споруди, потрiбно зняти ще кiлька шарiв ґрунту та подати заявку до мiжнародної комiсiї, що займається дослiдженням таких iсторичних тем», — каже пан Тарас.
І припускає, що мечеть могла з’явитися тут у часи панування турецького султана Сулеймана у 1520-тi. В iсторичних джерелах сказано про хана Кутеска, який хотiв захопити замок, але не змiг. Як i монгольський хан Батий, котрий у 1240-вi роки також двiчi намагався заволодiти Мукачiвською твердинею. iншi завойовники теж брали приступом замок. Та не змогли подолати його мури.
i все ж досконало вивчити минувшину непросто. Бо бiльшiсть документiв iз планами будiвель фортецi у мороцi столiть загубилися. Тому дослiдники володiють хiба клаптиками iсторiї, з яких складають певну картину. «Коли ми почали розчищати рови замку, знайшли цю споруду, — розповiдає пан Тарас.

— Вивезли звiдси тонни глини та смiття i побачили, що це кругла кiмната з куполом. Потрiбно ще бiльше розчистити це примiщення. До самої пiдлоги ще кiлька метрiв. Це дуже важка й тривала робота. Тiльки уявiть, «Паланок» мав чотирнадцять башт, коли їх розбирали або ж руйнували, то все це будiвельне смiття скидала на землю, пiд ноги». 


За його словами, наразi в замку засипанi або ж навмисно замурованi десятки примiщень. Їх хочуть якомога бiльше розчистити i показувати, яким великим був справжнiй Мукачiвський замок. Недаремно про нього складено стiльки легенд!..

Василь НИТКА

Джерело

Споруда знахідка замок
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
237 переглядів в грудні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі