• Головна
  • Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО)
18:45, 3 лютого 2019 р.

Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО)

Нiхто, окрiм Платона Третяка з науковцiв України не вивчав у Карпатах цього природнього явища.
Пан Третяк, – можу помилитися, – захистив дисертацiю у сiмдесятих роках, вивчаючи лавини Чорногори.
Пiсля нього нiхто (принаймнi я цього не знаю) не заглиблювався у тему лавин.  Щоправда, Любомир Коваль привiз неабиякий досвiд  з Кавказу як рятiвник та iнженер-гляцiолог, пише mountains.com.ua.

Там вiн вивчав лавиноутворення. Любомир провiв на кавказькiй високогiрнiй метеостанцiї у Терсколi кiлька прекрасних рокiв життя.

Говерла. Небезпечний її схiдний схил – той що зорiєнтований на карову долину мiж Брецкулом. Небезпечна карова долина мiж пiвнiчним та пiвнiчно-схiдним вiдрогом (по останньому йде класична дорога на вершину з Заросляка). Про лавинозбiрники на пiвденних закарпатських схилах iнформацiї не маю.

Порада: на Говерлу зимою слiд пiднiматися тiльки по вiдрогах та вододiлу старого чесько-польського кордону.

Петрос. На пiвнiчному схилi кожного року формується потужний лавинозбiрник. Снiг лавина виносить на схiдну частину полонини Головчєска (гинули люди). Небезпечнi захiднi стрiмкi схили Петроса, якi обриваються у басейн потоку Кевелево. На пiвденно-схiдних схилах Петроса у добру погоду чiтко видно кулуари, якi ще називають «рови». Це вкрай лихi мiсця, однак дуже привабливi для поцiновувачiв «цiлини». У 1958 роцi там загинуло шестеро туристiв – пiдрiзали схил.

Порада: на Петрос пiсля iнтенсивних снiгопадiв слiд пiднiматися класичним маршрутом (вiд «перемички»). Маловиразний кулуар, що веде
на вершину, за моєї пам’ятiще нiколи не викидував лавини.Чудова краєвидна дорога веде на Петрос зi сторони Квасiв через полонину Менчул та Шумнєска. Але слiд мати на увазi, що тракторна дорога, яка виводить з однiєї полонини на iншу, загрожена з гори Менчул мокрими лавинами пiд час вiдлиги. Також цiкавим i безпечним є шлях через полонину Рогнєска з села Богдан (чудовий скiтурний шлях!)

Попiван. Класичний шлях, який веде з Дзембронi через гору Вухатий Камiнь перетинає потужний лавинозбiрник на висотi орiєнтовно 1500 метрiв (трохи вище зони лiсу).

Небезпечнi пiвнiчно-схiднi схили (можливий вiдрив снiгової дошки). Можливо хтось з власних спостережень надасть бiльше iнформацiї про цю гору. Порада: На Пiпiван зимою пiднiматися зi села Дземброня тiльки через гору Смотрич. З Зеленої – Шибеного через озеро Марiчейка веде безпечний шлях (рухатися у снiгоступах або лижах – глибокий снiг у лiсi!)

Група Бербенескул, Гутин-Томнатик, Ребра. Пiвнiчнi схили цих чорногорських вершин є взiрцем лавинної небезпеки. Також небезпечнi лiтнi стоянки на березi озера Бербеняскул – загроженi з сходу карнизами, а з пiвночi можливi снiговi дошки.

Порада: через цi вершини слiд рухатися тiльки вододiлом, тобто старим чесько-польським кордоном. У туманну погоду остерiгайтеся блуду – вiн неминуче виведе пiд потенцiйний обстрiл лавинами.

Туркул, Данцiр, Пожижiвська. Схiдний схил Туркула небезпечний! Кожного майже року там осипається потужна лавина зорiєнтована на озеро Несамовите (до нього не дотягується метрiв зо 200). Усi вiдроги Данцiра та Пожижiвської – що на схiд, що на захiд небезпечнi як лавинами так i снiговими дошками. Там у березнi-квiтнi формуються потужнi мокрi лавини. Порада: рухатися по старому кордонi, або пiвнiчних вiдрогах. Не сходити через схiднi та захiднi схили – може засипати!

Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО), фото-1
Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО), фото-2
Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО), фото-3
Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО), фото-4
Які схили карпатських вершин найбільш небезпечні: Досвід фахівців (ФОТО), фото-5
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Схили #гори #небезпека
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...