• Головна
  • Муніципальна варта в Ужгороді: основні завдання і підводні камені
20:24, 28 січня 2019 р.

Муніципальна варта в Ужгороді: основні завдання і підводні камені

18 січня сесія Ужгородської міської ради затвердила Положення про управління муніципальної варти. Навколо таких структур завжди точиться чимало дискусій. Розслідування з цього приводу уже робили «Схеми» - зокрема, про те, що муніципальні варти можуть бути використані задля власних цілей окремими керівниками міст і районів. До прикладу, вже на наступних виборах. Журналісти 0312.uaрозібралися, чим займатиметься новостворена муніципальна варта в Ужгороді та що входитиме у її безпосередні повноваження.  

Що таке муніципальна варта?

Муніципальна варта в Ужгороді – це правонаступник муніципальної поліції. Положеннями передбачено, що діятиме вона як самостійний структурний підрозділ,підзвітний і підконтрольний міській раді. Начальник управління безпосередньо підпорядкований міському голові, а з оперативних питань – профільним заступникам.

Чим займатиметься муніципальна варта?

Головні завдання муніципальної варти – здійснювати контроль за тим, у якому стані знаходяться об’єкти благоустрою в Ужгороді. Цей пункт включає у себе чималий перелік, із повним обсягом якого можна ознайомитися у самих Положеннях. Ось, до прикладу, деякі з них:

·Забезпечення чистоти і порядку;

·Взяття участі у культурно-масових заходах;

·Контроль за дотриманням правил дорожнього руху;

·Контроль за дотриманням правил торгівлі, громадського харчування та сфери послуг;

·Перевірка дотримання нічного режиму роботи в сфері підприємницької діяльності;

·Контроль за розміщенням об’єктів зовнішньої реклами тощо.

Зазначається, що під час виконання цих завдань муніципальна варта може виявляти порушення і стосовно інших питань – наприклад, самовільнезайняття території (частини території) певного об’єкта благоустрою в Ужгороді. Що саме розуміється під самовільним зайняттям території, і за що конкретно у цьому випадку можна буде притягнути людину до відповідальності – не уточнено.

Також у завданнях муніципальної варти, яка, нагадуємо, підзвітна та підконтрольна міській раді Ужгорода, є контроль за неналежним покриттям доріг, тротуарів, освітленням територій міста; а також за неприбирання доріг, тротуарів, площ, скверів, парків, набережних тощо від бруду та опалого листя, а в зимовий період - від льоду та снігу.

На що матиме право муніципальна варта?

Муніципальна варта матиме право просити документи, що посвідчують особу, здійснювати фото- та відеозйомку відповідно до чинного законодавства, повідомляти правоохоронні органи про правопорушення та інше.

Також муніципальна варта зможе складати протоколи про адміністративні правопорушення, які тягнуть за собою адміністративну відповідальність, за умови уповноваження на те виконавчим комітетом Ужгородської міської ради.

Відповідальність муніципальної варти за свої дії

Управління муніципальної варти зобовязується дотримуватися чинного законодавства у питаннях реалізації державної політики в сфері дотримання законодавства з питань благоустрою. Однак, у випадку виникнення форс-мажорних обставин, працівники від такої відповідальності звільняються. Під форс-мажорними обставинами розуміються, серед іншого (стихійні лиха, воєнні дії, епідемії), страйки. Це створює небезпечну «лазівку» для перевищення своїх прямих повноважень без відповідальності за це.

Чому створення муніципальної варти насторожує?

Як ми уже згадували раніше, «Схеми» зробили детальний аналіз роботи муніципальної варти у Дніпрі, Києві та Одесі. Досвід – не завжди втішний. Часто «варти» перебирають на себе невластиві їм правоохоронні функції. Наприклад, у липні минулого року місцева влада вирішила позбутися ледь не цілої вулиці МАФів у Дніпрі – і залучила до цього саме «Муніципальну варту». 17 липня протистояння підприємців і міської влади переросло в сутички із постраждалими. Журналісти не аналізували, чи мали право стояти там МАФи, оскільки це суперечливе питання вирішується у судах – натомість, звернули увагу на те, якими методами їх демонтували. Євген Корнієнко, дніпровський фермер і підприємець, був безпосереднім учасником тієї сутички. Пригадує той день: «Муніципальна варта» – вишикувалась у шеренгу й почала бризкати на людей газом. Мене особисто під цим деревом завалили. На мені сиділо четверо чоловіків і били ногами. Вибили зуби».

Крім того, «муніципали»нерідко стають ручними загонами для місцевої влади в її особистих або політичних цілях. Один з колишніх муніципалів у Дніпрі розповів «Схемам», що протримався у варті лише рік. «Коли були сесії, – розповідає він, – там намагалися зробити, аби міськрада запрацювала, ухвалювалися рішення, освоювався бюджет. Нас залучали, щоб були якісь «зручні» люди на сесії, якісь «незручні». Можливо, якісь журналісти. Попереджали, що це людина, яку можна пускати, а це – яку не можна. Кожна сесія для цього КП – це надзвичайна ситуація, тому що всі долучалися до цього заходу».

Наразі зрозуміло, що ужгородцям лишається сподіватися, що місцева муніципальна варта не перевищуватиме своїх прямих повноважень. Утім, як це буде насправді, покаже лише час.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#муніципальна варта #ужгород #міська рада
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...