• Головна
  • Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді (ФОТО)
20:54, 21 січня 2019 р.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді (ФОТО)

2018 рiк для Ужгорода, без перебiльшення, став ключовим для реформування первинної медичної допомоги. На державному рiвнi принцип «грошi ходять за пацiєнтом» задекларували для "первинки", вiдтак, буквально з перших днiв сiчня, в мiстi активно почали закликати жителiв обирати собi сiмейного лiкаря (терапевта чи педiатра для своєї дитини) i пiдписати з ним декларацiю.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-1

Слiд вiдзначити, що в Ужгородi до цього готувалися вже кiлька рокiв: за даними Ужгородської мiської ради, амбулаторiї сiмейної медицини у мiстi створенi ще кiлька рокiв тому, тож, на вiдмiну вiд багатьох мiст України, ужгородцi вже  з перших днiв сiчня мали змогу обрати лiкаря та пiдписати з ним декларацiю.  

Трохи статистики: для надання первинної медичної допомоги ужгородцям у мiстi працюють 9 амбулаторiй загальної практики – сiмейної медицини в кожному мiкрорайонi мiста. Усi амбулаторiї оснащенi медичним обладнанням та комп’ютерною технiкою, у кожнiй працюють фаховi сiмейнi лiкарi, якi надають квалiфiковану медичну допомогу дорослим та маленьким ужгородцям. Станом на початок минулого року 5 амбулаторiй уже були капiтально вiдремонтованi, у них створенi комфортнi умови як для пацiєнтiв, так i для працiвникiв, протягом 2018-го ремонтували й iншi.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-2

Що важливо, у кожному з цих медзакладiв можна було знайти вичерпну iнформацiю про медичну реформу, про її перебiг, особливостi та нюанси.

Бiльше того, перевiряли стан виконання медрефори не тiльки медiйники, а й громадськi активiсти. Так, ще наприкiнцi лiта ГО “Центр UA” звернулася до всiх органiв мiсцевого самоврядування в областi з iнформацiйними запитами, щоб з’ясувати, на якому етапi перебуває релiзацiя реформи в частинi автономiзацiї закладiв охорони здоров’я на Закарпаттi загалом i в Ужгородi зокрема.

Ось подана ГО iнформацiя: «Останнi запити були надiсланi до 7 вересня. iз 67 закладiв охорони здоров’я в областi комунальними некомерцiйними пiдприємствами стали 17. Усi заклади первинної ланки медичної допомоги областi автономiзувалися. 10 закладiв охорони здоров’я в областi вже пiдписали договори з Нацiональною службою здоров’я України. Натомiсть заклади iнших рiвнiв медичної допомоги вступати в реформу не поспiшають: iз 50 не автономiзувався жоден медичний заклад Закарпатської областi.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-3

Ситуацiю з впровадженням реформи на той час прокоментував начальник вiддiлу охорони здоров’я Ужгородської мiської ради Василь Решетар у «Звiтах наживо»: «Медична галузь вступила в процес реформування. Часто доводиться чути такi тези, як «грошi пiдуть за пацiєнтом», «вiльний вибiр лiкаря», що є початком реальної конкурентної боротьби. Будуть розвиватися i процвiтати тi медичнi заклади, якi будуть обирати пацiєнти. Тi, що не зможуть залучити пацiєнтiв, будуть скорочуватися або припинять iснування. Наше завдання – забезпечити пiдготовку закладiв охорони здоров’я до конкурентної боротьби. Ми провели капiтальнi ремонти, щоб покращити умови i для пацiєнтiв, i для лiкарiв. Щоб медики мали, чим надавати допомогу, ми ухвалили програму матерiально-технiчного забезпечення первинної ланки i тепер первинка забезпечена у нас повнiстю, вiдповiдно до табелю оснащення. Наступним кроком є пiдготовка закладiв до роботи в умовах комп’ютеризацiї, коли буде дiяти електронна картка пацiєнта. Зараз кожен сiмейний лiкар має у розпорядженнi ноутбук та необхiдну оргтехнiку.  Лiкарi пройшли навчання, зареєструвалися в системi «E-health», укладають декларацiї. Вiдповiдно, ми далеко просунулись у цьому напрямi”.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-4

Результат кампанiї станом на кiнець року – близько 66 тисяч ужгородцiв уклали декларацiї з сiмейними лiкарями, що складає 60%.

Що цiкаво, серед ужгородських лiкарiв-«сiмейникiв» чимало й таких, якi серед лiдерiв в Українi.  

Медичний портал для ужгородцiв: слiдкуйте за ситуацiєю онлайн

Перевiрити, як рухається медреформа в Ужгородi, скiльки людей i з ким пiдписали декларацiї, хто i чим хворiє, яка ситуацiя з прийомом i так далi можна в режимi онлайн. Для цього створили медичний портал мiста – http://medportal.uz.ua/#/dashboard. «Це – перший етап створення єдиної медичної iнформацiйної системи Ужгорода, вже iнтегрований iз загальнонацiональною системою eHealth, – повiдомили в Ужгородськiй мiськiй радi. – До медпорталу Ужгорода будуть пiдключенi всi мiськi медичнi заклади, а також аптеки, лабораторiї, приватнi медичнi клiнiки, страховi компанiї – тобто всi, хто долучиться до електронних сервiсiв щодо надання послуг iз охорони здоров’я.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-5

Наразi на медичний портал вноситься iнформацiя про можливостi й дiяльнiсть первинної ланки медичної допомоги – сiмейної медицини. Уже можна отримати iнформацiю про кiлькiсть людей, якi пiдписали декларацiю про вибiр лiкаря, дiзнатися динамiку реєстрацiї декларацiй, побачити, хто iз сiмейних лiкарiв є лiдерами за кiлькiстю реєстрацiї до них на обслуговування. Можна також дiзнатися про структуру дiагнозiв, з якими звертаються до лiкарiв, кiлькiсть, наприклад, тих, хто скаржився на серцево-судиннi проблеми, нежить, iнфекцiйнi недуги тощо, скiльки пацiєнтiв якого вiку та чимало iншого.

iнформацiю, насамперед статистичнi показники, представленi на порталi, зручно використовувати i для аналiзу ситуацiї в мiстi та прийняття управлiнських рiшень.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-6

Згодом на медпорталi з’явиться iнформацiя про параметри i ситуацiю в стацiонарних лiкувальних закладах (ii рiвня допомоги), пiдключать медичнi кабiнети шкiл та садочкiв Ужгорода. Через нього, скажiмо, можна буде записатися на прийом до лiкаря, з’ясувати, якi лiки, закупленi за державнi кошти, є в стацiонарних закладах тощо», – додали в мiськiй радi.

Доповнений усiма новими сервiсами медичний портал Ужгорода буде iнтегрований iз загальнонацiональною системою eHealth.

Контроль за лiками онлайн 

Ще один важливий показник: як ще влiтку повiдомили в Закарпатськiй ОДА, Ужгород станом на липень 2018-го був єдиним мiстом в областi, яке, i вже тривалий час, пiдключене до загальнодержавної електронної системи Liky.ua (https://liky.ua/). На цьому порталi можна обрати будь-який iз мiських закладiв i переглянути наявнiсть оплачених державою лiкiв (за посиланням http://uzh.liky.ua/#/home).

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-7

Капiтальнi ремонти в лiкарнях: реформа неможлива без нормальних умов для пацiєнтiв

Капiтальнi ремонти впродовж 2018-го проводили практично у переважнiй бiльшостi медзакладiв мiста, i це ужгородцi бачили й самi. Витрати на ремонти з мiського бюджету тiльки впродовж 2018-го сягнули понад 4,6 млн грн. Багато це чи мало? Порiвняно з тим, що за каденцiї попереднiх мерiв ремонти якщо й були, то точковi або "грантовi", нинiшня ситуацiя безпрецендентна. Тому – так, багато. Потреба, певна рiч, ще бiльша, але  – не все й одразу, i так за минулий рiк зроблено чимало. 

Судiть самi: тiльки в центральнiй мiськiй клiнiчнiй лiкарнi зробленi капiтальнi ремонти зовнiшнiх мереж водопостачання та електропостачання, вхiд головного корпусу ЦМКЛ, виготовлено проектно-кошторисну документацiїю для ремонтiв кардiологiчного, приймального, примiщення вiддiлення судинної неврологiї – усе це найближча перспектива. Крiм того, уперше з часу зведення лiкарнi на БАМi, з 1983 року, тобто, за 35 рокiв, провели капiтальний ремонт у стерилiзацiйному вiддiленнi Ужгородської центральної мiської клiнiчної лiкарнi. iз мiського бюджету для цього видiлили 882 тисячi гривень.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-8

Ремонт вiддiлення важко переоцiнити: тут проводиться стерилiзацiя iнструментарiю для всiх вiддiлень мiської лiкарнi та мiської полiклiнiки. 

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-9

Також торiк виготовлено проектно-кошторисну документацiю для капiтального ремонту благоустрою територiї пологового будинку – це питання теж давно потребує вирiшення. Проводиться й капiтальний ремонт будiвлi психоневрологiчного вiддiлення мiської полiклiнiки по вул.Сiльвая, 17. Чимало роботи, крiм уже вищезгаданої, виконано "по лiнiї" Центру первинної медико-санiтарної допомоги: капремонт амбулаторiї № 3, по вул. П.Комуни, 2, чимало зроблено для абулаторiй №8, №9 та головного корпусу по вул. Грибоєдова, 20В, благоустрiй територiї амбулаторiї ЗПСМ, примiщень будiвлi для облаштування тимчасового перебування осiб без певного мiсця проживання тощо.

i ще один вагомий фронт робiт позаду: з цього року всi стацiонарнi вiддiлення Ужгородської мiської дитячої лiкарнi – з капiтальним ремонтом. Рiч у тiм, що в груднi завершили роботи на першому поверсi, тим самим фактично закiнчивши оновлення всiх стацiонарних вiддiлень цього медичного закладу. Журналiсти uzhgorod.net.ua теж на власнi очi оглянули лiкарню i переконалися в тiм, наскiльки вона змiнилася до кращого.  

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-10

19 грудня 2018-го оглянув лiкарню i мiський голова Ужгорода Богдан Андрiїв, вiн i розповiв про все, що зробили для медзакладу. Так, за словами очiльника мiста, влада Ужгорода поставила собi за мету поступово привести до ладу всi вiддiлення дитячої лiкарнi, адже капiтального ремонту заклад не бачив кiлька десяткiв рокiв. Загальна вартiсть виконаних робiт iз капiтального ремонту протягом 2016-2018 рокiв – 4 млн 125тис. грн, 500 тис. грн також надала Чеська Республiка.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-11

«Почали тут ремонти фактично у 2016 роцi – тодi завдяки спiвпрацi мiсцевої та центральної влади мiсто отримало кошти на ремонт вiддiлення захворювань органiв дихання на третьому поверсi – 870 тисяч гривень, ще понад 250 тисяч гривень видiлили з мiського бюджету, – уточнили в Ужгородськiй мiськрадi. – Вiдкрили оновлене вiддiлення на початку 2017-го, у тому ж роцi видiлили з мiського бюджету 1,9 млн грн на ремонт вiддiлення раннього дитинства на 2 поверсi лiкарнi. iз завершенням капремонту першого поверху, який проводили цьогорiч i спрямували для цього з мiського бюджету понад 1,1 млн грн, фактично завершено внутрiшнє оновлення будiвлi. 

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-12

Щодо проведених у дитячiй лiкарнi робiт, то загалом, крiм власне ремонту та фарбування стiн, часткової замiни столярних виробiв, повнiстю замiнили й електричну мережу, встановили новi енергоощаднi лампи, зробили пiдвiснi стелi, вперше належно облаштували протипожежну сигналiзацiю, у санвузлах встановили нову сантехнiку, пiдлогу виклали плиткою та зробили наливну iз полiуретану, у кожнiй палатi вже є новi свiтильники та бактерициднi лампи. Стiни коридорiв, окремих примiщень, їдальнi розмалювали веселими персонажами казок i мультфiльмiв юнi художники Ужгорода. У планах ще – оновити фасад лiкарнi та провести благоустрiй територiї.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-13

До речi, що важливо, за останнi 3 роки зросло фiнансування галузi охорони здоров'я загалом, зокрема для дитячої лiкарнi закупили чимало обладнання, прилiжковi монiтори для слiдкування за станом дiтей, на сьогоднi у закладi є всi необхiднi медикаменти. За словами головного лiкаря iгоря Рошка, у цьому роцi на потреби закладу надали близько 30 мiльйонiв гривень i, крiм субвенцiї з державного бюджету, значна частка коштiв – iз мiсцевого бюджету Ужгорода. Мiська дитяча лiкарня виконує функцiю ургентної, надається допомога при всiх невiдкладних станах, крiм тих, що потребують хiрургiчного втручання, сюди потрапляють дiти вiд найменших – до 18 рокiв. Одночасно в стацiонарних вiддiленнях можуть перебувати понад сотня маленьких пацiєнтiв.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-14

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв 

Крiм ремонту в дитячiй лiкарнi, в медицинi мiста вiдбуваються й iншi зрушення. Так, Ужгород у партнерствi з мiстом-побратимом Кросно за кошти ЄС реалiзовує проект у рамках Програми транскордонного спiвробiтництва Польща-Бiлорусь-Україна 2014 – 2020, за яким упродовж цього року вiдбудеться оновлення медичних кабiнетiв в усiх навчальних та дошкiльних закладах нашого мiста, створення електронних карток та пiдключення даних до медичного порталу. В усiх школах учнi (а це понад 15 тисяч дiтей!) пройдуть обстеження зору, слуху, на серцево-судиннi патологiї та тести на алергiї.

Отримала нове обладнання минулорiч й Ужгородська мiська дитяча лiкарня. За кошти мiського бюджету, а це 150 тисяч гривень, закупили електроенцефалограф. Допомогу у 20 тисяч гривень надали i представники Прiорату Закарпаття Ордену Госпiтальєрiв Св. iоанна iєрусалимського, Лицарiв Мальти.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-15
Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-16

«Обладнання дозволяє робити енцефалограми дiтям iз пiдозрою на епiлепсiю, хворим зi спазмами. Навiть якщо напади вiдсутнi, то цей метод обстеження допоможе виявити порушення мозкової дiяльностi, зокрема, патологiчно прихованi. Вiн дозволяє об’єктивно дiагностувати хвороби. Пацiєнтiв, яким необхiдне було таке обстеження, ранiше доводилося направляти у спецiалiзований заклад, тому дуже добре, що мiська дитяча лiкарня тепер має свiй сучасний прилад, який дозволить обстежувати дiток безпосередньо на мiсцi», – розповiв керiвник лiкарнi iгор Рошко.

Що далi?

А далi – впровадження реформи ii рiвня надання медичної допомоги, до чого Ужгород готовий, нещодавно на сесiї вже навiть розглянули вiдповiднi проекти рiшень. i позитивну роботу мiста в сенсi активного реформування вiдзначила й в.о. мiнiстра охорони здоров’я Уляна Супрун, яка нещодавно побувала в Ужгородi. Вона висловила сподiвання, що наше мiсто буде серед перших, де почнуть дiяти передбаченi реформою змiни для вторинної ланки надання допомоги.

Нове обладнання, електроннi картки, оновлення медкабiнетiв: Як впроваджують медреформу в Ужгороді  (ФОТО), фото-17

Уляна Супрун також додала, що, будучи в США, цiкавилася, як там контролюють використання державних коштiв на медицину i їй вiдповiли, що насамперед потрiбно, аби дiяла електронна система, куди вносяться всi данi, бо папери, особливо якщо є зловживання, можна загубити чи переписати. Тому Уляна Супрун на мiжнароднiй зустрiчi хоче представити досвiд Ужгорода як приклад створення електронних медичних сервiсiв у спiвпрацi з європейськими партнерами.  

Ще важливим є той факт, що в Ужгородi реалiзовуватимуть кiлька проектiв у рамках мiжнародної спiвпрацi: наприкiнцi грудня 2018-го опублiкований затверджений перелiк проектiв, якi будуть фiнансуватися за пiдтримки Європейського Союзу у рамках Програми транскордонного спiвробiтництва ENI Угорщина-Словаччина-Румунiя-Україна 2014-2020 роки. Загалом у рамках ii етапу цiєї Програми буде надано майже 25 мiльйонiв євро на 34 проекти у 6 визначених прiоритетах для 4 країн-учасниць. Ужгородська мiська рада є партнером у кiлькох проектах, серед яких i проект «Соцiальна охорона здоров’я» на суму 339,1 тис. євро, який втiлюватиметься спiльно з Агенцiєю регiонального розвитку Кошице.

Замiсть висновкiв

Очевидно, ми не охопили всього, що вiдбулося в медичнiй сферi Ужгорода в 2018-му. Важко пригадувати подiї, якi були на початку року, i навiть Гугл iнодi не розумiє, що вiд нього хочемо, коли «перевертаємо» пласти iнформацiї... Якщо ще хтось щось згадає – дописуйте, додамо! А наразi ж будемо сподiватися, що Ужгород у найкоротшi термiни побачить ще кардинальнiшi змiни на краще.

Джерело

Читайте також: Як ужгородський лікар обрав для себе одну з найекстремальніших медичних спеціалізацій

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Медицина #реформа #лікарня
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...