19:19, 19 листопада 2018 р.
Надійне джерело
Закарпаття готується до зимового туристичного сезону: факти, цифри, цікаві місця для відпочинку
За два тижні - зима, тож на Закарпатті вже готуються до напливу туристів. У холодні пори року, звісно, найцікавішими для відвідування є гірськолижні курорти краю. Чи готова область приймати туристів, куди їде найбільше людей і скільки коштів отримало Закарпаття завдяки відпочивальникам – читайте в ексклюзивному матеріалі від видання 0312.
У період фестивалів готелі Закарпаття переповнені
Як розповів директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської ОДА Денис Ман, область може одночасно прийняти близько 30 тисяч туристів.
«Це дані, які ми маємо за інформацією райдержадміністрацій та міськвиконкомів. Окремі райони мають більше місць, окремі – менше. Говорити про те, чи їх достатньо, однозначно не можна. Середнє завантаження готелів Закарпатської області можна охарактеризувати як 75-80%. Втім, коли ми маємо найбільші фестивалі («Гуцульська бриндзя», «На Синевир трембіти кличуть» тощо), наші заклади не можуть прийняти всіх охочих. Саме так з’явилася позитивна динаміка у зміні кількості сільських садиб та маленьких готелів. Зима чи літо, весна чи осінь – у нас завжди багато туристів. Звісно, є ті, які люблять відпочинок у Карпатах на лижах, але є ті, які не уявляють іншого відпочинку влітку, окрім як походи в гори та сплави на карпатських річках. І разом із тим кажуть, що майбутня зима для нас буде вдалою, а сезон – сприятливим».
Управління туризму та курортів Закарпатської облдержадміністації прогнозує зростання кількості туристів у зимовий період на 30% у порівнянні з минулим роком. Гірські території можуть прийняти понад 10 тис. осіб одночасно – це готелі, санаторії тощо, і це цифра, яка показує пропускну здатність стосовно відпочинку в Карпатах у зимовий період. Денис Ман зазначив, що до управління туризму постійні гості звертаються дзвінками за порадами, де ще можна зустріти новорічні та різдвяні свята, якщо традиційні місця відпочинку родини вже зайняті. Втім, і зараз ще є можливості забронювати житло.
Найпопулярніші місця для відпочинку на Закарпатті
Туризмознавець Федір Шандор розповів кореспонденту 0312.ua, що найцікавіші місця на Закарпатті для відвідування – це Мукачево, термальні зони - Косино і Берегово, та Ужгород. Якщо говорити у контексті саме про зимовий відпочинок, то на першому місці – Драгобрат на Рахівщині, на другому – Полонина Боржава (розташована у межах Воловецького, Міжгірського, Свалявського, Іршавського і частково Хустського районів), села Пилипець і Подобовець на Міжгірщині, а на третьому – гірськолижні курорти у селі Поляна Свалявського району.
За даними самих готелів та санаторіїв, котрі інформують управління туризму про потоки відпочивальників, у 2018 році найпопулярнішим був Берегівський район – сюди приїхало майже 80 тисяч людей. Також багато туристів відвідали Хустщину (33,4 тис. осіб) і Мукачівщину (31,4 тис.осіб). «Як бачимо, найпопулярнішими місцями для відпочинку є райони, які мають мінеральний та термальний потенціал, а також гірські території, тобто райони, які мають обʼєкти для зимового відпочинку. Взимку ця тенденція зміниться в сторону гірських районів», - зазначає Денис Ман.
Стосовно ж міст, то традиційно Ужгород, Мукачево та Берегово є лідерами за туристичними потоками. Зважаючи на логістичні особливості, всі три міста є зручними та перспективними до розширення кількості туристів. Міста борються за свого відвідувача, пропонуючи цікаві туристичні маршрути та підтягуючи інфраструктуру, а туристичний бізнес – якість надання послуг. Важливим учасником туристичного ринку стає і місто Хуст, тим паче, що перспективи міста зросли, відколи з’явилося пряме сполучення зі столицею - потяг «Київ-Солотвино».
Як вплинула війна та анексія Криму на потік відпочивальників на Закарпатті
«Щороку ми звітуємо про кількість туристів, які їдуть на відпочинок до Закарпаття. І з року в рік ця цифра зростає. Я не люблю порівнювати ситуацію в Закарпатті із подіями в Криму та на Донбасі, які, на жаль, тимчасово зробили туристично непривабливими ці регіони, хоча доля правди в цьому може бути", - каже очільник Департаменту економічного розвитку і торгівлі Денис Ман. - "Я б говорив більше про посилення уваги до Закарпаття як до центру Карпатського регіону, де розташована найвища вершина Карпат, найбільша кількість сільських садиб, діє мережа туристично-інформаційних центрів та є доступ до 4 кордонів з метою продовження туристичних маршрутів у бік європейського туристичного ринку. Закарпаття стає поступово невід’ємною частиною комбінованого транскордонного туристичного продукту. Це і дає йому переваги».
Разом з тим, за словами держслужбовця, Карпати протягом останніх років є абсолютним лідером за кількістю туристів. Як туристична дестинація (приваблива територія для туристів завдяки наявності унікальних або специфічних туристично-рекреаційних ресурсів), Закарпаття розвивається в напрямку активного туризму та його підвидів. Аналогів йому в Україні немає, і це робить туристичні продукти краю унікальними.
За неповний 2018 рік Закарпаття отримало майже 3, 5 мільйони гривень туристичного збору
За даними управління туризму та курортів ДЕРТ Закарпатської ОДА, за 10 місяців вдалося зібрати майже 3 млн. 35 тис. грн. туристичного збору. Це - на третину більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Найбільші суми туристичного збору у 2018 році надійшли до бюджетів Свалявського району – майже 555 тис. грн., Берегівського району – 526,3 тис. грн., Міжгірського району – 245,4 тис. грн., Воловецького району – 173,2 тис. грн.
Денис Ман розповів, що бюджетне чи податкове законодавство не встановлює обмежень щодо використання коштів. Тобто, гроші, отримані внаслідок туристичного збору, не обов’язково мають використовуватися на подальший розвиток туризму. «Разом з тим, наш департамент розробив пропозиції щодо впровадження такої практики на території Закарпатської області. Яким чином він мав би працювати? Ну, якщо громада, до прикладу, отримує 100 тисяч гривень туристичного збору, то ми рекомендуємо «повернути» ці кошти через місцеву програму підтримки туризму та реалізовувати інфраструктурні туристичні проекти. Це можна сміливо робити в Берегівському районі, на території Полянської об'єднаної громади, Міжгірського району. Чи буде віддача від того? Безперечно. Гадаю, це дозволить суттєво вирівняти співпрацю влади та туристичного бізнесу, який бачитиме, куди йдуть сплачені ним податки», - зазначив він.
Туристи з Білорусі, Угорщини, Чехії все більше цікавляться Закарпаттям
Федір Шандор розповів, що найбільше Закарпаття відвідують українці – з центральних регіонів і з Галичини. Серед іноземців на першому місці – білоруси і росіяни. Із європейський країн найчастіше приїздять угорці і чехи – це свого роду ностальджі-туризм. В управлінні туризму і курортів Закарпатської ОДА у свою чергу зазначили, що фахово підрахувати туристичний потік наразі неможливо, бо Україна не має цільового туристичного рахунку відповідно до методології ЮНВТО (Всесвітньої туристичної організації).
«Ми свою діяльність наразі також спрямовуємо на те, аби привабити якомога більшу кількість внутрішніх туристів, оскільки маємо ще чимало проблем із сервісом та якістю інфраструктури, через які європейський турист буде відчувати себе не особливо комфортно, - каже Денис Ман. - Хоча чеські туристи їдуть до нас за відпочинком у сфері активного туризму. І для них важливо те, що наші гори містять велику кількість цікавих маршрутів, а карти українських Карпат перекладені чеською мовою. Ми розробили чеський туристичний маршрут для них, який включає також і низинні території, тож робота триває і в цьому напрямку». І хоч точну кількість туристів з-за кордону поки визначити неможливо, серед іноземців попит на відпочинок в Закарпатській області суттєво зростає.
Нагадуємо читачам, що в горах уже засніжило, і головні гірськолижні курорти краю починають свою роботу. Тож, якщо ви хочете насолодитися краєвидами зимових Карпат - поспішайте бронювати місця!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
live comments feed...