• Головна
  • Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів
21:14, 14 листопада 2018 р.

Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів

Закарпатські сайти із оренди нерухомості завжди переповнені пропозиціями: одно-, дво-, трикімнатні квартири, в центрі та на околиці Ужгорода, з меблями чи без. Здавалося б, вибір більш, ніж достатній. Та насправді винаймачі житла опинилися у скрутній ситуації: поспілкувавшись із тими, хто шукає собі квартиру у довгострокову оренду, видання 0312.ua з’ясувало, що ціни для більшості тих, хто навчається чи працює в обласному центрі Закарпаття – завеликі. У серпні 2018 року відбувся черговий стрибок цін, і тепер дешевше, ніж за 4 тис. грн/міс. знайти житло практично нереально.

Кореспондент видання 0312.ua поспілкувався із власницею одного з агенств нерухомості Ужгорода Діаною Кополовець, аби з’ясувати, що впливає на утворення цін, якою є середньостатистична вартість оренди житла в Ужгороді сьогодні і чого очікувати та навіть остерігатися, винаймаючи чи здаючи квартиру в оренду. 

Звертаємо вашу увагу на те, що ця стаття не представляє узагальнену редакційну думку стосовно ситуації з орендою житла в місті Ужгород, а відображає досвід та дані однієї з ріелторських компаній міста.  

Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів, фото-1

За останні 4 роки ціни на довгострокову оренду житла зросли вдвічі

Ключовий чинник, за словами ріелтора, - попит іноземних студентів на нерухомість: «Середньостатистична українська сім’я, яка хоче орендувати квартиру, не в змозі заплатити ту суму за житло, яку пропонують іноземні студенти. Скажімо, закарпатська сім’я може заплатити за оренду 2-кімнатної квартири в Ужгороді 5-6 тисяч гривень. Приходять іноземні студенти і кажуть: «Ми заплатимо за цю квартиру 300 доларів». Звісно, орендодавцям така пропозиція цікава».

Якщо у 2013-2014 роках за 3 тис. грн. можна було знайти хорошу двокімнатну квартиру, що дорівнює 150 доларам, то тепер середня ціна за таке ж помешкання – 250 доларів. Пов’язано це не лише з попитом зі сторони іноземних студентів, а й із тим, що багато хто зараз інвестує у квартири саме з метою подальшої здачі їх в оренду і отримання прибутку. Якщо раніше квадратний метр коштував 350-400 доларів, то зараз уже і близько нема таких цін. Дуже зросла вартість будматеріалів та самих будівельних робіт. Подорожчав метал, паливно-мастильні матеріали, навіть доставка їх подорожчала. Відповідно, це все позначається на ціні.

Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів, фото-2

«Крім того, наші будівельники, які попрацювали за кордоном, хочуть отримувати тут такі ж кошти за свою роботу, як і там. Вони просто ставлять ультиматум: якщо ви не даєте нам таку-то зарплату, ми завтра їдемо в Польщу. А будувати-то треба. Шкода, що вони не звертають увагу на те, що тут вони все-таки вдома, зі своїми сім’ями, і живуть зовсім не в таких умовах, як там, на заробітках», - розповідає ріелтор.

Найбільше ціна на житло зростає у серпні, особливо – у другій половині місяця. Це період, коли до Ужгорода починають з’їжджатися студенти, і квартири просто «розлітаються». «Розумно роблять батьки, які укладають договір оренди в червні, оплачують за липень-серпень, бо це дає гарантію, що ви не приїдете з валізами в кінці літа і не матимете, де жити. Бо ж у серпні приїжджають не тільки наші студенти, а й іноземні, яким теж потрібне житло. Вони можуть заплатити більше. Тому і ціна зростає», - каже пані Діана. В середньому наприкінці літа ціна на оренду квартир зростає на 10-20%.  

Ціни на квартири в Ужгороді  

В середньому оренда 2-кімнатної квартири в Ужгороді сьогодні коштує 5-6 тисяч гривень. Найголовніший ціноутворюючий фактор – локація. 2-кімнатна квартира у старому будинку, з ремонтом 10-річної давності, з наявними меблями і певною технікою коштуватиме стільки ж, скільки квартира в новобудові «Озерного краю».

«Є різниця між тим, чи це новобудова, чи це квартира у панельному будинку на 1-му поверсі. 1-кімнатна квартира у новобудові може коштувати і 7 тисяч. А може і 2 500 – але будьте готові побачити плісняву і поламані старі меблі», - каже Діана Кополовець. 

Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів, фото-3

Поверх і наявність парковочного місця не надто впливають на вартість оренди квартири.

Наявність чи відсутність меблів та певної техніки значно варіює ціну. Бувають випадки, коли люди, які не мають власного житла, купують у квартиру меблі із тим, аби їх там же і залишити – і в такому випадку вартість цих меблів враховується у орендну плату. На ціну може впливати ще й те, коли люди кажуть: ми будемо проживати рік, але готові одразу півроку проплатити. Орендодавці, як правило, хочуть стабільності: одних і тих же людей, яких вони знають, які стабільно платять, доглядають за їхнім житлом.

Іноземний фактор

Типова ситуація: ужгородці, власники квартири, приходять в агентство нерухомості і кажуть: «Ми хочемо, щоб у нас жили тільки місцеві, а не іноземці. Але ми хочемо отримувати 350 доларів на місяць». Українська сім’я не в змозі платити такі суми. А іноземці – можуть. Тоді орендодавці починають думати, і таки беруть іноземців у своє житло. Далі спрацьовує проста схема: якщо моїй сусідці можуть платити 350 «баксів» за місяць, то і мені можуть! І ціни зростають в усіх.

Втім, ріелтор звертає увагу, що у цього є й інша сторона медалі: «Часто буває так: приходять двоє іноземців і підписують договір оренди. Через деякий час власник приходить на квартиру, а там проживає 10 осіб. Отримуючи більшу суму за своє житло від іноземних студентів, орендодавці мають бути готові до того, що через 2 роки їхнього проживання з квартири треба буде виносити всі меблі і робити капітальний ремонт», - розповідає пані Діана.

Якщо ви – орендодавець, то попросіть іноземців принести вам довідку, що вони перебувають в Україні легально і навчаються у такому-то ВНЗ. Взяти довідку про навчання в університеті – зовсім не проблема. Крім того, часто ці студенти приносять у якості документа якісь посвідчення, де щось написано арабською мовою. Орендодавець робить ксерокопію, а в кінцевому результаті навіть не знає, що реально вказано у цьому документі, не знає, як звати орендаря, чи він дійсно тут вчиться.

«Також я часто раджу орендодавцям, які планують здавати житло іноземним студентам, не лише проплату за перший та останній місяць проживання, а ще й страховочну суму за квартиру (вона прописується в договорі і повертається орендареві, коли той здає квартиру в належному стані). Тому що іноді вони в такому стані лишають після себе житло, що плата за останній місяць проживання, після якого вони втечуть, і близько не покриє необхідних витрат. Бо, умовно кажучи, ви за рік отримали 3 тис. доларів, а ремонт після такої оренди вам обійдеться у 5 тис. Перед тим, як приймати рішення: отримати 4 тисячі грн. від українців чи 200 дол. від іноземних студентів, варто дуже уважно зважити усі «за» і «проти»», - зауважує Діана Кополовець.

Найдорожчі квартири Ужгорода та приватні помешкання

Найпопулярнішим будинком, у якому зараз всі хотіли б жити, є новобудова на Слов’янській набережній навпроти ресторану «Венеція». Такою ж популярністю користується і будинок, який недавно звели на набережній Незалежності біля міської ради. Оренда 2-кімнатної квартири площею 70 м2 у такому будинку коштує 1 тис. доларів на місяць. І попит на неї є. Є категорія громадян, які хочуть і можуть собі дозволити квартиру у новобудові з дизайнерським ремонтом, з новою побутовою технікою.

Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів, фото-4

Певним попитом користуються і котеджі. Приблизна ціна оренди -  550-600 доларів на місяць.

Стосовно ж приватних будинків, то їх час від часу шукають. Люди готові платити 1-1.5 тис. доларів за оренду, але пропозицій такого житла на ринку мало. «Нові, сучасні, хороші будинки в оренду не здають – їх будують для себе і своєї родини. Те, що переважно з’являється на ринку, перебуває у такому стані, що ніхто там жити не хоче.  Нормальні будинки теж періодично здають в оренду, але їх зовсім мало – може, 3-4 на увесь Ужгород», - зазначає агент з нерухомості.

Діти – краще, ніж собаки

Крім ціни та самих орендарів, власників квартир може відштовхнути від укладання договору наявність домашніх улюбленців. Втім, як каже Діана Кополовець, багато чого залежить і від самої тварини:

«Тут теж є  велика різниця. Я здавала котедж, у якому за собачку доплачували 20 доларів. Але це був малесенький песик, практично «кишеньковий». З іншого боку, був чоловік, який пропонував доплачувати за собаку 1000 грн на місяць. Але він хотів орендувати квартиру, і пес у нього – маламут (дуже великий кудлатий собака). 95% орендодавців не хочуть брати на проживання людей із домашніми тваринами, особливо – з великими, типу чау-чау, хаскі чи лабрадорів.  Вони шкодять меблі, виють, залишають багато шерсті. Орендодавці остерігаються цього. Варто добре подумати перед тим, як заводити такого домашнього улюбленця в умовах, коли у вас немає власного житла. Бо це стрес для всіх – і для вас, і для собаки». 

Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів, фото-5

А от до дітей ставляться краще – просто просять стежити за ними, аби не шкодили меблі та оздоблення стін (особливо, якщо це новобудова). Якщо подружжя заселилося в квартиру, а потім у них з’явилася дитина, ціна зазвичай не змінюється. За цього жильця додаткової плати не вимагають. Ужгородці доволі доброзичливі до сімей, і до появи дитини в родині також. Єдине, що просять – не сушити у квартирі дитячі речі, аби у приміщенні не було занадто волого.

Увага, шахраї! Як закарпатцям не потрапити на гачок

Впевнені, ви вже неодноразово чули історію, як хтось знайшов чудову квартиру: повністю замебльовану, з усією необхідною побутовою технікою, в центрі міста і «не за всі гроші». Неймовірна пропозиція, чи не так? Винаймач житла телефонує за вказаним номером, а йому відповідають: «Квартира буде ваша, але для того, щоб я її забронював і більше не показував нікому, перекажіть на мій рахунок таку-то суму». Людина перераховує гроші… і на цьому історія завершується.

«В Ужгороді раніше не було такої кількості шахраїв, як тепер, - розповідає Діана Кополовець. - Люди «ведуться», перекидують їм гроші на картку. Ця схема активно діє в Ужгороді уже рік. За свою безпеку потрібно платити. Люди, які звертаються до ріелторів (а я маю на увазі не тих «ріелторів», які вдень продають пиріжки, а ввечері для заробітку ідуть здавати квартири) які професійно цим займаються, які принаймні мають свідоцтво на цей вид діяльності, отримують відповідні гарантії. Це стосується як тих, хто здає житло, так і тих, хто його винаймає».

«Мені хочеться попередити людей, щоб вони не потрапляли у такі прикрі ситуації, бо я розумію, як важко даються заробітки, - пояснює пані Діана. - Якщо ви телефонуєте людям, і вам пропонують не ринкову, тобто значно нижчу ціну за квартиру, то перед тим, як передавати кошти, переконайтеся, що ці люди є власниками житла. Я би радила всім звертатися до агенцій нерухомості, бо тоді ви будете спокійні за своє майно. Якщо ви шукаєте квартиру самі, без ріелтора, то зверніть увагу: перевірити власника – це значить, що вони мають принести не лише паспорт і ключі від житла, а й конкретні документи на житло, яке здаватиметься в оренду.  Бо з паспортом може прийти і сусід, якому залишили ключі, аби він квіти поливав. А він за цей день чи тиждень, умовно кажучи, здасть 10 людям квартиру, і відповідальності – нуль. Тому так важливо під час підписання договору переконатися, що перед вами дійсно є власник квартири, підписати договір, отримати ксерокопії паспортів обох сторін, отримати ключ і тоді можна зі спокійною душею заселятися».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#оренда #оренда квартири #ужгород #індуси #студенти #житло
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...