Оренда житла в Ужгороді: ціни, підводні камені та вплив іноземних студентів

Закарпатські сайти із оренди нерухомості завжди переповнені пропозиціями: одно-, дво-, трикімнатні квартири, в центрі та на околиці Ужгорода, з меблями чи без. Здавалося б, вибір більш, ніж достатній. Та насправді винаймачі житла опинилися у скрутній ситуації: поспілкувавшись із тими, хто шукає собі квартиру у довгострокову оренду, видання 0312.ua з’ясувало, що ціни для більшості тих, хто навчається чи працює в обласному центрі Закарпаття – завеликі. У серпні 2018 року відбувся черговий стрибок цін, і тепер дешевше, ніж за 4 тис. грн/міс. знайти житло практично нереально.

Кореспондент видання 0312.ua поспілкувався із власницею одного з агенств нерухомості Ужгорода Діаною Кополовець, аби з’ясувати, що впливає на утворення цін, якою є середньостатистична вартість оренди житла в Ужгороді сьогодні і чого очікувати та навіть остерігатися, винаймаючи чи здаючи квартиру в оренду. 

Звертаємо вашу увагу на те, що ця стаття не представляє узагальнену редакційну думку стосовно ситуації з орендою житла в місті Ужгород, а відображає досвід та дані однієї з ріелторських компаній міста.  

За останні 4 роки ціни на довгострокову оренду житла зросли вдвічі

Ключовий чинник, за словами ріелтора, - попит іноземних студентів на нерухомість: «Середньостатистична українська сім’я, яка хоче орендувати квартиру, не в змозі заплатити ту суму за житло, яку пропонують іноземні студенти. Скажімо, закарпатська сім’я може заплатити за оренду 2-кімнатної квартири в Ужгороді 5-6 тисяч гривень. Приходять іноземні студенти і кажуть: «Ми заплатимо за цю квартиру 300 доларів». Звісно, орендодавцям така пропозиція цікава».

Якщо у 2013-2014 роках за 3 тис. грн. можна було знайти хорошу двокімнатну квартиру, що дорівнює 150 доларам, то тепер середня ціна за таке ж помешкання – 250 доларів. Пов’язано це не лише з попитом зі сторони іноземних студентів, а й із тим, що багато хто зараз інвестує у квартири саме з метою подальшої здачі їх в оренду і отримання прибутку. Якщо раніше квадратний метр коштував 350-400 доларів, то зараз уже і близько нема таких цін. Дуже зросла вартість будматеріалів та самих будівельних робіт. Подорожчав метал, паливно-мастильні матеріали, навіть доставка їх подорожчала. Відповідно, це все позначається на ціні.

«Крім того, наші будівельники, які попрацювали за кордоном, хочуть отримувати тут такі ж кошти за свою роботу, як і там. Вони просто ставлять ультиматум: якщо ви не даєте нам таку-то зарплату, ми завтра їдемо в Польщу. А будувати-то треба. Шкода, що вони не звертають увагу на те, що тут вони все-таки вдома, зі своїми сім’ями, і живуть зовсім не в таких умовах, як там, на заробітках», - розповідає ріелтор.

Найбільше ціна на житло зростає у серпні, особливо – у другій половині місяця. Це період, коли до Ужгорода починають з’їжджатися студенти, і квартири просто «розлітаються». «Розумно роблять батьки, які укладають договір оренди в червні, оплачують за липень-серпень, бо це дає гарантію, що ви не приїдете з валізами в кінці літа і не матимете, де жити. Бо ж у серпні приїжджають не тільки наші студенти, а й іноземні, яким теж потрібне житло. Вони можуть заплатити більше. Тому і ціна зростає», - каже пані Діана. В середньому наприкінці літа ціна на оренду квартир зростає на 10-20%.  

Ціни на квартири в Ужгороді  

В середньому оренда 2-кімнатної квартири в Ужгороді сьогодні коштує 5-6 тисяч гривень. Найголовніший ціноутворюючий фактор – локація. 2-кімнатна квартира у старому будинку, з ремонтом 10-річної давності, з наявними меблями і певною технікою коштуватиме стільки ж, скільки квартира в новобудові «Озерного краю».

«Є різниця між тим, чи це новобудова, чи це квартира у панельному будинку на 1-му поверсі. 1-кімнатна квартира у новобудові може коштувати і 7 тисяч. А може і 2 500 – але будьте готові побачити плісняву і поламані старі меблі», - каже Діана Кополовець. 

Поверх і наявність парковочного місця не надто впливають на вартість оренди квартири.

Наявність чи відсутність меблів та певної техніки значно варіює ціну. Бувають випадки, коли люди, які не мають власного житла, купують у квартиру меблі із тим, аби їх там же і залишити – і в такому випадку вартість цих меблів враховується у орендну плату. На ціну може впливати ще й те, коли люди кажуть: ми будемо проживати рік, але готові одразу півроку проплатити. Орендодавці, як правило, хочуть стабільності: одних і тих же людей, яких вони знають, які стабільно платять, доглядають за їхнім житлом.

Іноземний фактор

Типова ситуація: ужгородці, власники квартири, приходять в агентство нерухомості і кажуть: «Ми хочемо, щоб у нас жили тільки місцеві, а не іноземці. Але ми хочемо отримувати 350 доларів на місяць». Українська сім’я не в змозі платити такі суми. А іноземці – можуть. Тоді орендодавці починають думати, і таки беруть іноземців у своє житло. Далі спрацьовує проста схема: якщо моїй сусідці можуть платити 350 «баксів» за місяць, то і мені можуть! І ціни зростають в усіх.

Втім, ріелтор звертає увагу, що у цього є й інша сторона медалі: «Часто буває так: приходять двоє іноземців і підписують договір оренди. Через деякий час власник приходить на квартиру, а там проживає 10 осіб. Отримуючи більшу суму за своє житло від іноземних студентів, орендодавці мають бути готові до того, що через 2 роки їхнього проживання з квартири треба буде виносити всі меблі і робити капітальний ремонт», - розповідає пані Діана.

Якщо ви – орендодавець, то попросіть іноземців принести вам довідку, що вони перебувають в Україні легально і навчаються у такому-то ВНЗ. Взяти довідку про навчання в університеті – зовсім не проблема. Крім того, часто ці студенти приносять у якості документа якісь посвідчення, де щось написано арабською мовою. Орендодавець робить ксерокопію, а в кінцевому результаті навіть не знає, що реально вказано у цьому документі, не знає, як звати орендаря, чи він дійсно тут вчиться.

«Також я часто раджу орендодавцям, які планують здавати житло іноземним студентам, не лише проплату за перший та останній місяць проживання, а ще й страховочну суму за квартиру (вона прописується в договорі і повертається орендареві, коли той здає квартиру в належному стані). Тому що іноді вони в такому стані лишають після себе житло, що плата за останній місяць проживання, після якого вони втечуть, і близько не покриє необхідних витрат. Бо, умовно кажучи, ви за рік отримали 3 тис. доларів, а ремонт після такої оренди вам обійдеться у 5 тис. Перед тим, як приймати рішення: отримати 4 тисячі грн. від українців чи 200 дол. від іноземних студентів, варто дуже уважно зважити усі «за» і «проти»», - зауважує Діана Кополовець.

Найдорожчі квартири Ужгорода та приватні помешкання

Найпопулярнішим будинком, у якому зараз всі хотіли б жити, є новобудова на Слов’янській набережній навпроти ресторану «Венеція». Такою ж популярністю користується і будинок, який недавно звели на набережній Незалежності біля міської ради. Оренда 2-кімнатної квартири площею 70 м2 у такому будинку коштує 1 тис. доларів на місяць. І попит на неї є. Є категорія громадян, які хочуть і можуть собі дозволити квартиру у новобудові з дизайнерським ремонтом, з новою побутовою технікою.

Певним попитом користуються і котеджі. Приблизна ціна оренди -  550-600 доларів на місяць.

Стосовно ж приватних будинків, то їх час від часу шукають. Люди готові платити 1-1.5 тис. доларів за оренду, але пропозицій такого житла на ринку мало. «Нові, сучасні, хороші будинки в оренду не здають – їх будують для себе і своєї родини. Те, що переважно з’являється на ринку, перебуває у такому стані, що ніхто там жити не хоче.  Нормальні будинки теж періодично здають в оренду, але їх зовсім мало – може, 3-4 на увесь Ужгород», - зазначає агент з нерухомості.

Діти – краще, ніж собаки

Крім ціни та самих орендарів, власників квартир може відштовхнути від укладання договору наявність домашніх улюбленців. Втім, як каже Діана Кополовець, багато чого залежить і від самої тварини:

«Тут теж є  велика різниця. Я здавала котедж, у якому за собачку доплачували 20 доларів. Але це був малесенький песик, практично «кишеньковий». З іншого боку, був чоловік, який пропонував доплачувати за собаку 1000 грн на місяць. Але він хотів орендувати квартиру, і пес у нього – маламут (дуже великий кудлатий собака). 95% орендодавців не хочуть брати на проживання людей із домашніми тваринами, особливо – з великими, типу чау-чау, хаскі чи лабрадорів.  Вони шкодять меблі, виють, залишають багато шерсті. Орендодавці остерігаються цього. Варто добре подумати перед тим, як заводити такого домашнього улюбленця в умовах, коли у вас немає власного житла. Бо це стрес для всіх – і для вас, і для собаки». 

А от до дітей ставляться краще – просто просять стежити за ними, аби не шкодили меблі та оздоблення стін (особливо, якщо це новобудова). Якщо подружжя заселилося в квартиру, а потім у них з’явилася дитина, ціна зазвичай не змінюється. За цього жильця додаткової плати не вимагають. Ужгородці доволі доброзичливі до сімей, і до появи дитини в родині також. Єдине, що просять – не сушити у квартирі дитячі речі, аби у приміщенні не було занадто волого.

Увага, шахраї! Як закарпатцям не потрапити на гачок

Впевнені, ви вже неодноразово чули історію, як хтось знайшов чудову квартиру: повністю замебльовану, з усією необхідною побутовою технікою, в центрі міста і «не за всі гроші». Неймовірна пропозиція, чи не так? Винаймач житла телефонує за вказаним номером, а йому відповідають: «Квартира буде ваша, але для того, щоб я її забронював і більше не показував нікому, перекажіть на мій рахунок таку-то суму». Людина перераховує гроші… і на цьому історія завершується.

«В Ужгороді раніше не було такої кількості шахраїв, як тепер, - розповідає Діана Кополовець. - Люди «ведуться», перекидують їм гроші на картку. Ця схема активно діє в Ужгороді уже рік. За свою безпеку потрібно платити. Люди, які звертаються до ріелторів (а я маю на увазі не тих «ріелторів», які вдень продають пиріжки, а ввечері для заробітку ідуть здавати квартири) які професійно цим займаються, які принаймні мають свідоцтво на цей вид діяльності, отримують відповідні гарантії. Це стосується як тих, хто здає житло, так і тих, хто його винаймає».

«Мені хочеться попередити людей, щоб вони не потрапляли у такі прикрі ситуації, бо я розумію, як важко даються заробітки, - пояснює пані Діана. - Якщо ви телефонуєте людям, і вам пропонують не ринкову, тобто значно нижчу ціну за квартиру, то перед тим, як передавати кошти, переконайтеся, що ці люди є власниками житла. Я би радила всім звертатися до агенцій нерухомості, бо тоді ви будете спокійні за своє майно. Якщо ви шукаєте квартиру самі, без ріелтора, то зверніть увагу: перевірити власника – це значить, що вони мають принести не лише паспорт і ключі від житла, а й конкретні документи на житло, яке здаватиметься в оренду.  Бо з паспортом може прийти і сусід, якому залишили ключі, аби він квіти поливав. А він за цей день чи тиждень, умовно кажучи, здасть 10 людям квартиру, і відповідальності – нуль. Тому так важливо під час підписання договору переконатися, що перед вами дійсно є власник квартири, підписати договір, отримати ксерокопії паспортів обох сторін, отримати ключ і тоді можна зі спокійною душею заселятися».

оренда оренда квартири ужгород індуси студенти житло
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
4022 перегляди у травні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Квитки на поїзди почнуть продавати, коли всі області повідомлять про епідемічну готовність до запуску залізничного транспорту. Про це пише міністр інфраструктури Владислав Криклій у Telegram. "Укрзалізниця" розпочне продаж квитків як тільки отримає рішення від всіх обласних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Чекаємо рішення!". Раніше 25 травня Криклій зазначив, що "ніколи раніше не бачив, щоб з таким захватом писали п...
Суспільство
Фото та відео, як прямо на Київській набережній "відпочивали" 3 змії, вдалось зняти закарпатським студентам, які гуляли набережною, пише mukachevo.net. Вуж — одна з найпоширеніших неотруйних змій в Україні та Європі. Ну а назва міста Ужгород говорить сама за себе і цих плазунів тут багацько. Впізнати вужа можна по плямам вздовж всього тіла. Ці змії люблять жити поруч з річками та озерами, тож Київська набережна стала для них гарною домівкою. Взимку та вліт...
Суспільство
У Львові розпочали проводити ІФА-тестування для виявлення антитіл до коронавірусу. Перші тести вже роблять працівникам лікарні швидкої допомоги. Про це повідомив мер Львова Андрій Садовий у Facebook, пише Бабель. Очільник міста підкреслив, що це не заміна ПЛР Полімеразна ланцюгова реакція. - тестування, а додаткова можливість для визначення хворих на COVID-19 і, найголовніше, тих, хто вже перехворів. «Цей вид тестування дозволяє подивитися на наявність ант...
Кримінал
Прокурором Виноградівського відділу Берегівської місцевої прокуратури погоджено підозру уже колишньому сільському голові, повноваження якого були достроково припинені за народною ініціативою у лютому 2019 року. Попри це, уже колишній народний обранець, самовільно присвоївши владні повноваження, не маючи права здійснювати владні та управлінські функції, виніс розпорядження про зупинення дії рішення сільської ради, яким було припинено його ж повноважень як с...
Суспільство
За інформацією Закарпатського обласного центру з гідрометеорології в другій половині дня та ввечері 25 травня на більшій частині території Закарпатської області та по м. Ужгороду очікуються грози. Під час гроз шквалисте посилення вітру 15-20 м/с, в окремих пунктах град (І рівень небезпечності, жовтий). Читайте також: Якою буде погода в Ужгороді та на Закарпатті в останній тиждень весни Підписуйтеся на наш Telegram-каналта отримуйте новини ще оперативніше!
Культура
Відповідний пост дівчина виклала на своїй сторінці у мережі Instagram. Причиною повернення додому стало день народження мами. Звичайно ж після декількох днів перебування в Закарпатській області співачка повернеться до робочого ритму, пише Мукачево.нет. Дівчина зізнається, що дорога додому вдалася важко, адже авіасполучення немає, а далеку дорогу треба було долати автомобілем. Але подорож того вартувала. Нещодавно Еріка Герцег повідомила, що залишає гурт ВІ...
Суспільство
У Виноградові продовжуються пошуки зниклого 29-ти річного виноградівця Василя Гоблика. Нагадаємо, молодий чоловік зник 15 днів тому. Як з’ясувалося, його жорстоко побили та викинули тіло біля річки Тиса. Про це правоохоронцям розповіли підозрювані, яких затримали згодом. Місцеві створили пошукові загони та не втрачають надію знайти хлопця. Днями до пошукових заходів підключилися кінологічні служби з Мукачева. Активісти, небайдужі люди та поліцейські переві...
Суспільство
У Малому Галагові в Ужгороді руйнують чергову історичну будівлю. Про це повідомляють у спільноті Uzhhorod Modernism. Мова про будівлю, у якій нині знаходиться апеляційний суд Закарпатської області.  Повідомляється, що нещодавно на будівлі розпочалися роботи із заміни покрівлі даху, під час яких було зруйновано характерний для будівель першої половини 1920-х років масивний ступінчастий карниз на східному фасаді споруди. Спільнота негайно зконтактували з кер...
Суспільство
Чорногорія проголосила себе першою серед європейських країн, якій вдалося подолати епідемію коронавірусу. Станом на 25 травня там не залишилось жодного хворого. Раніше про першість у боротьбі з COVID-19 заявляли Словенія, Гренландія та Ісландія. "Через 68 днів після виявлення першого випадку COVID-19, в Чорногорії станом на 24 травня не залишилося жодного активного випадку захворювання", — повідомляє Інститут громадського здоров'я в Подґориці. Зазначено, щ...