20 років тому Закарпаття сколихнув катастрофічний паводок, який забрав життя 17 людей (ФОТО)

Листопадовий паводок 1998 року став одним із найбільш катастрофічних за останні 200 років. Дощовий паводок руйнівної сили, який за своїми характеристиками та величиною збитків перевищив усі попередні, почав формуватися вранці 4 листопада на фоні спаду рівнів попереднього наводку, що відбувся 29-30 жовтня.

На 8-му годину ранку 03.11 рівні води в ріках були вищі за перед паводкові на 28.10.1998:

- на гірських ділянках рік на 0,5-1,2 м (р. Тиса, – Рахів. Тячів),

- на низинних ділянках рік – 3,5 м (р. Боржава, Шаланки), 6,5 м (р. Тиса, Чоп).

Протягом 4-5 листопада по всій території області пройшли дуже сильні і тривалі зливові дощі з максимальною інтенсивністю 8-10 мм /год. Кількість опадів у верхів’ях басейну р. Тиса досягла 150-277 мм, що перевищило 2-3 місячних норм. В басейнах р. Латориця сума опадів склала 80-140 мм , р. Уж – 50-80 мм.

За обставин, коли на водозборі відбулося значне перезволоження підстилаючої поверхні ґрунту, відсутній листовий покрив у лісах, а на луках відмерлий трав’яний покрив, природні чинники майже не вплинули на трансформацію (утримання) поверхневого стоку. Поверхневий стік по схилах був дуже інтенсивний. Формування паводку проходило в умовах накладання інтенсивних дощових опадів на швидке танення снігу в горах та підвищенні температур повітря.


Максимальні рівні паводку пройшли в ніч на 5-те та на протязі 5 листопада майже по всім спостережним пунктам крім Вилок, Чоп по р. Тиса та Чоп, р. Латориця.

Амплітуда підйому рівнів над перед паводковим рівнями ранку 28.10.98 склала:

- р. Тиса – 3.02-8.36 м,

- р. Тересва – 2.96-3,70 м,

- р. Ріка – 3,87-4.22 м,

- р. Боржава – 4,29-8,90 м

- р. Латориця – 2,10-5,96 м.

- р. Уж – 2.42-4,60 м.

Характерною особливістю паводку є те, що він формувався одночасно, як на р. Тиса, так і на всіх її правобережних притоках та ріках Латориця і Уж, що майже не спостерігається в басейні р. Тиса. Сильні опади спричинили формування значного місцевого стоку в басейнах малих річок і потоків та на польдерних системах. Дуже великі швидкості течії на гірських ділянках рік (за оцінкою спеціалістів інституту Укрводпроект швидкість течії р. Тиси під час паводку досягала 4,5-5,0 м/с), значна насиченість потоку твердим стоком, деревами, залишками знесених будівель та інших споруд призвело до сильної нерівномірності (бурхливості) потоку і відповідно його надзвичайної розмиваючої здатності. Під час паводку дія такого потоку була направлена в бік гідротехнічних споруд та берегів, складених відносно рихлими породами на яких, як правило, розташовані присадибні ділянки, жилі та господарські будівлі, дороги, різні комунікації та ін.


Наслідки

Внаслідок паводку загинуло 17 осіб. Паводковими водами і місцевим стоком в листопаді було зруйновано 2984 житлових будинки, підтоплено 40793 житлових будинки, пошкоджено 2877 будівель, що викликало потребу у відселенні 24340 чол населення. Внаслідок наводку виведено з ладу 18 водозаборів, 28 каналізаційних насосних станцій, 20 очисних споруд та 45 котелень.

Паводком було завдано великих збитків водогосподарським спорудам на р. Тиса та її притоках у всіх районах області.


Загалом,  у водогосподарському комплексі пошкоджено:

- 40,4 км водозахисних дамб;
- 8,93 берегоукріплювальних споруд

- 17 км каналів та штучних русел.

Дорожньому господарству області нанесені значні збитки:

- зруйновано 12 мостів,

- 48,6 км автодоріг,

- 17,1 км підпірних стійок,

- 5,65 км водоперепускних труб;

- пошкоджено 48 мостів та 722,2 км доріг.

Внаслідок паводку було припинено сполучення з 25 населеними пунктами, закрито рух автотранспорту на 236 км доріг.


Паводковим і місцевим стоком були частково затоплені і підтоплено 269 населених пунктів у районах в тому числі:

В.Березнянському – 5 (В.Березний, М.Березний, Мирча, Забрідь, Сіль);

Берегівському - 7 (Бадалове, Бене, Вари, Галабор, Квасово, Оросієво, Четфалва);

Виноградівському – 14 (Бобове, Боржавське, В.Ком’яти, В.Копаня, Вилок, Виноградів, Гудя, Королево, М.Копаня, Пушкіно, Сасове, Текове, Чепа, Чернотисів);

Воловецькому – 29 (Абранка, Біласовиця, Буковець, Вербяж, Верхні Ворота, Верхня Грабівниця, Воловець. Гукливий, Жденієво. Завадка, Задільське, Збини, Капора, Кічерний, Котельниця, Лази, Латірка, Нижні Ворота, Пашківці, Перехресний, Підполоззя, Розтока, Скотарське, Тишів, Щербовець. Ялове);

Іршавському – 19 (Білки, Брід, Бронька. В.Раковець, Вільхівка, Гребля, Дібрівка, Довге, Заріччя, Ільниця, Імстичево, Іршава. Камянське, Кушниця, Лисичово, Луково, Приборжавське, Сільце, Хмільник);

Міжгірському – 17 (Береги, Верхній Бистрий, Вучкове, Голятин, Запереділля, Ізки, Лопушне, Негровець, Пилипець, Синевир, Синевирська Поляна, Міжгір’я. Сойми, Стригальня, Сухий, Торунь, Колочава);

Мукачівському – 14 (Бистриця, В.Визниця, В.Лучки, Зняцево, Іванівні, Ключарки, Клячаново, Кольчино, Мукачеве, Н.Давидкове, Ракошино, С.Давидкове, Страбичево, Чинадійово);

Перечинському – 12 (Дубриничі, Зарічево, Перечин, Порошково, Сімер, Сімерки, Тур”я Бистра, Т.Пасіка, Т.Поляна, Т.Ремети, Туриця, Турічки);

Рахівському - 21 (Біла Церква, Білин, Богдан, В.Бичків, Верхнє Водяне, Видричка, Водиця, Ділове, Кваси, Кобилецька Поляна, Косівська Поляна, Костилівка, Лазіщина, Луг, Луги, Рахів, Розтоки, Росішіка, Середнє Водяне, Чорна Тиса, Ясіня);

Свалявському – 13 (Березники, Ганьковиця, Голубине, Керецьки, Неліпино, Оленьово, Пасіка, Плоске, Поляна, Свалява, Стройне, Сусково, Тибава);


Тячівському - 32 (Бедевля, Буштино, Вільхівські Лази, В.Уголька, Вільхівці, Вільхівчик, Вонігово, Ганичі, Глибокий Потік, Грушево, Добрянське, Дубове, Дулово, Калини, Комсомольськ, Красна, Крива, Кричово, Лази, Лопухів, Нересниця, Новоселиця, Руська Мокра, Руське Поле, Солотвино, Тарасівка, Теребля, Тересва, Терново, Тячів, Усть-Чориа, Чумалево. Широкий Луг);

Ужгородському 24 – (Андріївка, Великі Лази, Гайдош, Дубрівка, Есень, Ірлява, Камяниця, Кібляри, Лінці, Ужгород, Чоп, Невицьке, Оноківці, Пацканьово, Руські Комарівці, Середнє, Саловка, Соломонове, Сторожниця, Сюрте, Тисаашвань, Чабанівка, Чертеж);

Хустському - 17 (Березово, Боронява, Велятино, Вишково, Вільшани, Горінчеве, Драгово, Забрідь, Крива, Липецька Поляна, Липча, Хуст, Мадьорош, Монастирець, Нижній Бистрий, Рокосово, Яблунівка).

Відмічено 178 проявів небезпечних екзогенних геологічних процесів, які безпосередньо загрожують будівлям і комунікаціям, з них 162 зсуви та 16 – селенебезпечні ділянки.

Завдано збитків енергетичному господарству області. Паводком було зруйновано 18 ліній електропередач 35-110 кВ, частково або повністю було затоплено 24 вузлових районних підстанцій, пошкоджено 3,5 тис. опор повітряних ліній та 59 трансформаторних пунктів 0,4/10 кВ, знеструмлено 162 населених пункти.

Загалом, області листопадовим паводком 1998 р. було завдано збитків на суму 810 млн.грн.

Однією з причин великих збитків, завданих листопадовим паводком 1998 року, було невиконання в передбаченому обсязі Комплексної програми протипаводкових заходів на 1994-2000 роки, скорочення з року в рік бюджетних асигнувань на ці заходи. На протязі року жоден протипаводковий об’єкт не було введено в експлуатацію. Коштів не вистачало навіть на ліквідацію пошкоджень водогосподарських споруд, завданих паводками, що проходили на протязі року. Про стан справ по здійсненню Комплексної програми… облводгосп, на протязі попередніх років та в 1998 році, неодноразово інформував Держводгосп, облдержадміністрацію та депутатів Верховної Ради України від Закарпатської області. Облводгоспом готувались пропозиції облдержадміністрації, з цих питань, Кабінету Міністрів України, міністерствам економіки та фінансів.

Реагування на НС та виконання невідкладних заходів по ліквідації наслідків паводку

Під час наводку облводгосп та його підрозділи, водогосподарські будівельні організації області, аварійні формування інших відомств, військові та місцеве населення вживали всі можливі заходи по захисту населення і територій.


Через швидкоплинність розвитку наводку, високі темпи наростання рівнів до максимальних паводкових, що перевищили в багатьох місцях історичні та те, що паводком була охоплена вся мережа водотоків області майже одночасно, уникнути людських жертв, руйнувань та затоплень не вдалося. Особливо тяжкі наслідки наводку відбулися на гірських ділянках рік, де не було захисних споруд і часу на реагування та вжиття термінових аварійних заходів.

Під час наводку вдалося захистити м. Тячів, де рівень перевищив історичний на 0,5 м. Під час робіт по захисту міста було нарощено наповненими мішками гребінь дамби на довжині близько 3,5 кілометрів.

На правобережній дамбі р. Тиса під час робіт по захисту м. Чоп було посилено гребінь дамби мішками з піском на довжині 18,2 км та локалізовані в 32 місцях прояви фільтрації тіла дамби. Всього було укладено близько 130 тис. мішків з піском.

На ділянках лівобережної і правобережної дамб р. Латориця було посилено гребінь дамб мішками з піском в кількості 1000 шт.

Берегівським УОС і ПС була ліквідована загроза прориву правобережної дамби р. Тиса на суміжній угорській території в районі держкордону поблизу с. Бадалово.

Під час паводку та в ході ліквідації його наслідків, безпосередньо на небезпечних місцях, велику допомогу надали області керівники та спеціалісти Держводгоспу України

Після проходження паводку, з перших днів, по мірі спаду рівнів, підрозділами облводгоспу та водогосподарськими будівельними організаціями ВАТ ПМК-77, ПМК-78, ПМК-240 були розпочаті відбудовчі роботи по відновленню захисних функцій гідротехнічних споруд та розчистці та регулюванню русел водотоків.

Для участі у відновлювальних роботах в область були передислоковані будівельні загони та техніка водогосподарських організацій Держводгоспу. На кінець листопада на відбудовчих роботах працювало 6 екскаваторів, 2 навантажувачі, 19 бульдозерів та 46 автосамоскиди водогосподарських організацій з інших областей України.

Спільними зусиллями до кінця року вдалося завершити відновлювальні роботи на всіх 25 першочергових об’єктах .

Станом на 01.01.1999, за неповні 2 місяці, виконано робіт по відновленню водозахисних ГТС та регулюванню русел рік на суму 4,9 млн.грн. Всього разом з проектно-вишукувальними роботами – 5,6 млн. грн.

В січні 1999 року на водогосподарських об’єктах виконано робіт на суму 1,1 млн.грн.

З початку відновлювальних робіт було перевезено і укладено каменю 17,6 тис.м3 та виконано 443,3 тис.м3 земляних робіт. Відбудовано і посилено водозахисні дамби на довжині 6,5 км, відрегульовано 24,4 км русел рік, влаштовано 6 прокопів загальною довжиною 3,7 км та проведено розчистку річок від чагарників і дерев на площі 42 га. Вказані роботи проводились на об’єктах, що увійшли до Комплексної програми протипаводкових заходів на 1999-2000 рр.

Під час ліквідації наслідків паводку підрозділи облводгоспу отримали суттєву гуманітарну допомогу від водогосподарських організацій України та Угорщини.

Джерело 

Закарпаття паводок 1998 рік трагедія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
7482 перегляди в листопаді
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Водоканал Ужгорода повідомляє, що працівниками дільниці водопровідної мережі, протягом дня проводитимуться аварійно-відновлювальні роботи по вулиці Сріблястій, в районі будинку №4. В зв’язку з цим, тимчасово, на період виконання робіт, буде призупинено подачу водопостачання в мікрорайоні Червениця, а також в районі вулиць Срібляста, Грибоєдова та Собранецька (від перехрестя з вулицею Докучаєва). Водопостачання буде відновлено одразу ж по завершенні робіт....
Суспільство
На автозаправках області подешевшало пальне! Ціни знизились від 50 копійок до півтори гривні за літр. Водії кажуть, відчутно, але з початком року вартість все одно не порівняти. Детальніше - у сюжеті телеканалу Сіріус. Читайте також: Через 11 годин протесту закарпатці йдуть на поступки: дозволяють проїзд автомобілів 15 хвилин на годину (ФОТО)
Культура
20 листопада о 16.00 год. відбудеться відкриття  художньої виставки двох закарпатських художників – Володимира Климковича та його учня Василя Парія. Роботи художників унікальні жанром в якому вони виконані - veduta (з італ. "вид"), що був особливо популярний у XVII ст. На полотнах художників можна буде побачити улюблені вулички Ужгорода і його архітектурні пам'ятки, Карлів міст, замки Європи, а також репродукції картин нідерландських художників. Володимир...
Суспільство
Два тижні тому заради безпеки містян доступ до парку обмежено – там тривають монтажні та будівельні роботи. Фахівці управління муніципальної інспекції встановили турнікети по периметру парку, а також чергують інспектори управління. Планується встановити дві камери спостереження для безпеки у громадському просторі. Наразі роботи з облаштування нового парку на завершальній стадії . Також мукачівців, які стали свідками порушення правил благоустрою, нищення ко...
Суспільство
19 листопада між Державною службою України з надзвичайних ситуацій та Генеральним директоратом Пожежно-рятувальної служби Чеської Республіки підписано Меморандум про співробітництво у сфері запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків. Меморандум підписали Голова ДСНС України Микола Чечоткін та Генеральний директор Пожежно-рятувальної служби Чеської Республіки Драгослав Ріба. Під час підписання Меморандуму Голова ДСНС Микола Чечоткін зазна...
Суспільство
Рух автотрасою "Київ-Чоп" ускладнений. Наразi пропускають автомобiлi 15 хвилин у годину, - повiдомив з мiсця подiй журналiст Ростислав Бегеш. Нагадаємо, сьогоднi у трьох мiсцях областi ГО "Доста Закарпаття" анонсувала акцiї протесту, а саме на перевалi у Нижнiх Воротах траси Київ-Чоп, мiсто Рахiв та село Дубриничi на Перечинщинi. Учасники акцiї вимагають зустрiчi з посадовцями областi, аби тi вiдповiли на питання якi вони пiдготували. Людей турбують питанн...
Пригоди
Нещодавно сайт 0312 повiдомляв, що на Виноградiвщинi активiзувались невiдомi особи, якi телефонують суб’єктам господарювання, представляються працiвниками органiв ДФС та виманюють грошi. Тепер такi шахраї з'явилися i на Рахiвщинi - вони вiд iменi податкiвцiв вимагають грошi. Невiдомi особи здiйснюють дзвiнки суб’єктам господарювання м. Рахiв та району, представляючись керiвником Рахiвського управлiння ГУ ДФС у Закарпатськiй областi, або особою вiд його iме...
Суспільство
Щоб взяти участь у масштабному мiжнародному науково-практичному семiнарi «Сучаснi можливостi лабораторної медицини, медики iз усього Закарпаття з’їхалися до Ужгорода. Клiнiчне застосування цитологiчних та загальноклiнiчних методiв дослiдження». Органiзаторами заходу стала мережа лабораторiй «Астра-Дiа» та фiрма «Лабвiта», яка є дистриб’ютором сучасного лабораторного устаткування i спiвпрацює з найкращими свiтовими виробниками. Долучився до органiзацiї семi...
Суспільство
Скриньку з паперовими бюлетенями голосування за проекти бюджету громадської ініціативи Ужгорода сьогодні у присутності авторів проектів, громадських активістів, спостерігачів комісійно відкрили в Ужгородській міській раді. Загалом за 11 відібраних проектів було віддано 412 голосів паперовими бюлетенями та понад тисячу голосів в електронному форматі. Члени комісії розклали бюлетені за номерами проектів і підрахували кількість за кожен. Згодом їх сумують із...