20 років тому Закарпаття сколихнув катастрофічний паводок, який забрав життя 17 людей (ФОТО)

Листопадовий паводок 1998 року став одним із найбільш катастрофічних за останні 200 років. Дощовий паводок руйнівної сили, який за своїми характеристиками та величиною збитків перевищив усі попередні, почав формуватися вранці 4 листопада на фоні спаду рівнів попереднього наводку, що відбувся 29-30 жовтня.

На 8-му годину ранку 03.11 рівні води в ріках були вищі за перед паводкові на 28.10.1998:

- на гірських ділянках рік на 0,5-1,2 м (р. Тиса, – Рахів. Тячів),

- на низинних ділянках рік – 3,5 м (р. Боржава, Шаланки), 6,5 м (р. Тиса, Чоп).

Протягом 4-5 листопада по всій території області пройшли дуже сильні і тривалі зливові дощі з максимальною інтенсивністю 8-10 мм /год. Кількість опадів у верхів’ях басейну р. Тиса досягла 150-277 мм, що перевищило 2-3 місячних норм. В басейнах р. Латориця сума опадів склала 80-140 мм , р. Уж – 50-80 мм.

За обставин, коли на водозборі відбулося значне перезволоження підстилаючої поверхні ґрунту, відсутній листовий покрив у лісах, а на луках відмерлий трав’яний покрив, природні чинники майже не вплинули на трансформацію (утримання) поверхневого стоку. Поверхневий стік по схилах був дуже інтенсивний. Формування паводку проходило в умовах накладання інтенсивних дощових опадів на швидке танення снігу в горах та підвищенні температур повітря.


Максимальні рівні паводку пройшли в ніч на 5-те та на протязі 5 листопада майже по всім спостережним пунктам крім Вилок, Чоп по р. Тиса та Чоп, р. Латориця.

Амплітуда підйому рівнів над перед паводковим рівнями ранку 28.10.98 склала:

- р. Тиса – 3.02-8.36 м,

- р. Тересва – 2.96-3,70 м,

- р. Ріка – 3,87-4.22 м,

- р. Боржава – 4,29-8,90 м

- р. Латориця – 2,10-5,96 м.

- р. Уж – 2.42-4,60 м.

Характерною особливістю паводку є те, що він формувався одночасно, як на р. Тиса, так і на всіх її правобережних притоках та ріках Латориця і Уж, що майже не спостерігається в басейні р. Тиса. Сильні опади спричинили формування значного місцевого стоку в басейнах малих річок і потоків та на польдерних системах. Дуже великі швидкості течії на гірських ділянках рік (за оцінкою спеціалістів інституту Укрводпроект швидкість течії р. Тиси під час паводку досягала 4,5-5,0 м/с), значна насиченість потоку твердим стоком, деревами, залишками знесених будівель та інших споруд призвело до сильної нерівномірності (бурхливості) потоку і відповідно його надзвичайної розмиваючої здатності. Під час паводку дія такого потоку була направлена в бік гідротехнічних споруд та берегів, складених відносно рихлими породами на яких, як правило, розташовані присадибні ділянки, жилі та господарські будівлі, дороги, різні комунікації та ін.


Наслідки

Внаслідок паводку загинуло 17 осіб. Паводковими водами і місцевим стоком в листопаді було зруйновано 2984 житлових будинки, підтоплено 40793 житлових будинки, пошкоджено 2877 будівель, що викликало потребу у відселенні 24340 чол населення. Внаслідок наводку виведено з ладу 18 водозаборів, 28 каналізаційних насосних станцій, 20 очисних споруд та 45 котелень.

Паводком було завдано великих збитків водогосподарським спорудам на р. Тиса та її притоках у всіх районах області.


Загалом,  у водогосподарському комплексі пошкоджено:

- 40,4 км водозахисних дамб;
- 8,93 берегоукріплювальних споруд

- 17 км каналів та штучних русел.

Дорожньому господарству області нанесені значні збитки:

- зруйновано 12 мостів,

- 48,6 км автодоріг,

- 17,1 км підпірних стійок,

- 5,65 км водоперепускних труб;

- пошкоджено 48 мостів та 722,2 км доріг.

Внаслідок паводку було припинено сполучення з 25 населеними пунктами, закрито рух автотранспорту на 236 км доріг.


Паводковим і місцевим стоком були частково затоплені і підтоплено 269 населених пунктів у районах в тому числі:

В.Березнянському – 5 (В.Березний, М.Березний, Мирча, Забрідь, Сіль);

Берегівському - 7 (Бадалове, Бене, Вари, Галабор, Квасово, Оросієво, Четфалва);

Виноградівському – 14 (Бобове, Боржавське, В.Ком’яти, В.Копаня, Вилок, Виноградів, Гудя, Королево, М.Копаня, Пушкіно, Сасове, Текове, Чепа, Чернотисів);

Воловецькому – 29 (Абранка, Біласовиця, Буковець, Вербяж, Верхні Ворота, Верхня Грабівниця, Воловець. Гукливий, Жденієво. Завадка, Задільське, Збини, Капора, Кічерний, Котельниця, Лази, Латірка, Нижні Ворота, Пашківці, Перехресний, Підполоззя, Розтока, Скотарське, Тишів, Щербовець. Ялове);

Іршавському – 19 (Білки, Брід, Бронька. В.Раковець, Вільхівка, Гребля, Дібрівка, Довге, Заріччя, Ільниця, Імстичево, Іршава. Камянське, Кушниця, Лисичово, Луково, Приборжавське, Сільце, Хмільник);

Міжгірському – 17 (Береги, Верхній Бистрий, Вучкове, Голятин, Запереділля, Ізки, Лопушне, Негровець, Пилипець, Синевир, Синевирська Поляна, Міжгір’я. Сойми, Стригальня, Сухий, Торунь, Колочава);

Мукачівському – 14 (Бистриця, В.Визниця, В.Лучки, Зняцево, Іванівні, Ключарки, Клячаново, Кольчино, Мукачеве, Н.Давидкове, Ракошино, С.Давидкове, Страбичево, Чинадійово);

Перечинському – 12 (Дубриничі, Зарічево, Перечин, Порошково, Сімер, Сімерки, Тур”я Бистра, Т.Пасіка, Т.Поляна, Т.Ремети, Туриця, Турічки);

Рахівському - 21 (Біла Церква, Білин, Богдан, В.Бичків, Верхнє Водяне, Видричка, Водиця, Ділове, Кваси, Кобилецька Поляна, Косівська Поляна, Костилівка, Лазіщина, Луг, Луги, Рахів, Розтоки, Росішіка, Середнє Водяне, Чорна Тиса, Ясіня);

Свалявському – 13 (Березники, Ганьковиця, Голубине, Керецьки, Неліпино, Оленьово, Пасіка, Плоске, Поляна, Свалява, Стройне, Сусково, Тибава);


Тячівському - 32 (Бедевля, Буштино, Вільхівські Лази, В.Уголька, Вільхівці, Вільхівчик, Вонігово, Ганичі, Глибокий Потік, Грушево, Добрянське, Дубове, Дулово, Калини, Комсомольськ, Красна, Крива, Кричово, Лази, Лопухів, Нересниця, Новоселиця, Руська Мокра, Руське Поле, Солотвино, Тарасівка, Теребля, Тересва, Терново, Тячів, Усть-Чориа, Чумалево. Широкий Луг);

Ужгородському 24 – (Андріївка, Великі Лази, Гайдош, Дубрівка, Есень, Ірлява, Камяниця, Кібляри, Лінці, Ужгород, Чоп, Невицьке, Оноківці, Пацканьово, Руські Комарівці, Середнє, Саловка, Соломонове, Сторожниця, Сюрте, Тисаашвань, Чабанівка, Чертеж);

Хустському - 17 (Березово, Боронява, Велятино, Вишково, Вільшани, Горінчеве, Драгово, Забрідь, Крива, Липецька Поляна, Липча, Хуст, Мадьорош, Монастирець, Нижній Бистрий, Рокосово, Яблунівка).

Відмічено 178 проявів небезпечних екзогенних геологічних процесів, які безпосередньо загрожують будівлям і комунікаціям, з них 162 зсуви та 16 – селенебезпечні ділянки.

Завдано збитків енергетичному господарству області. Паводком було зруйновано 18 ліній електропередач 35-110 кВ, частково або повністю було затоплено 24 вузлових районних підстанцій, пошкоджено 3,5 тис. опор повітряних ліній та 59 трансформаторних пунктів 0,4/10 кВ, знеструмлено 162 населених пункти.

Загалом, області листопадовим паводком 1998 р. було завдано збитків на суму 810 млн.грн.

Однією з причин великих збитків, завданих листопадовим паводком 1998 року, було невиконання в передбаченому обсязі Комплексної програми протипаводкових заходів на 1994-2000 роки, скорочення з року в рік бюджетних асигнувань на ці заходи. На протязі року жоден протипаводковий об’єкт не було введено в експлуатацію. Коштів не вистачало навіть на ліквідацію пошкоджень водогосподарських споруд, завданих паводками, що проходили на протязі року. Про стан справ по здійсненню Комплексної програми… облводгосп, на протязі попередніх років та в 1998 році, неодноразово інформував Держводгосп, облдержадміністрацію та депутатів Верховної Ради України від Закарпатської області. Облводгоспом готувались пропозиції облдержадміністрації, з цих питань, Кабінету Міністрів України, міністерствам економіки та фінансів.

Реагування на НС та виконання невідкладних заходів по ліквідації наслідків паводку

Під час наводку облводгосп та його підрозділи, водогосподарські будівельні організації області, аварійні формування інших відомств, військові та місцеве населення вживали всі можливі заходи по захисту населення і територій.


Через швидкоплинність розвитку наводку, високі темпи наростання рівнів до максимальних паводкових, що перевищили в багатьох місцях історичні та те, що паводком була охоплена вся мережа водотоків області майже одночасно, уникнути людських жертв, руйнувань та затоплень не вдалося. Особливо тяжкі наслідки наводку відбулися на гірських ділянках рік, де не було захисних споруд і часу на реагування та вжиття термінових аварійних заходів.

Під час наводку вдалося захистити м. Тячів, де рівень перевищив історичний на 0,5 м. Під час робіт по захисту міста було нарощено наповненими мішками гребінь дамби на довжині близько 3,5 кілометрів.

На правобережній дамбі р. Тиса під час робіт по захисту м. Чоп було посилено гребінь дамби мішками з піском на довжині 18,2 км та локалізовані в 32 місцях прояви фільтрації тіла дамби. Всього було укладено близько 130 тис. мішків з піском.

На ділянках лівобережної і правобережної дамб р. Латориця було посилено гребінь дамб мішками з піском в кількості 1000 шт.

Берегівським УОС і ПС була ліквідована загроза прориву правобережної дамби р. Тиса на суміжній угорській території в районі держкордону поблизу с. Бадалово.

Під час паводку та в ході ліквідації його наслідків, безпосередньо на небезпечних місцях, велику допомогу надали області керівники та спеціалісти Держводгоспу України

Після проходження паводку, з перших днів, по мірі спаду рівнів, підрозділами облводгоспу та водогосподарськими будівельними організаціями ВАТ ПМК-77, ПМК-78, ПМК-240 були розпочаті відбудовчі роботи по відновленню захисних функцій гідротехнічних споруд та розчистці та регулюванню русел водотоків.

Для участі у відновлювальних роботах в область були передислоковані будівельні загони та техніка водогосподарських організацій Держводгоспу. На кінець листопада на відбудовчих роботах працювало 6 екскаваторів, 2 навантажувачі, 19 бульдозерів та 46 автосамоскиди водогосподарських організацій з інших областей України.

Спільними зусиллями до кінця року вдалося завершити відновлювальні роботи на всіх 25 першочергових об’єктах .

Станом на 01.01.1999, за неповні 2 місяці, виконано робіт по відновленню водозахисних ГТС та регулюванню русел рік на суму 4,9 млн.грн. Всього разом з проектно-вишукувальними роботами – 5,6 млн. грн.

В січні 1999 року на водогосподарських об’єктах виконано робіт на суму 1,1 млн.грн.

З початку відновлювальних робіт було перевезено і укладено каменю 17,6 тис.м3 та виконано 443,3 тис.м3 земляних робіт. Відбудовано і посилено водозахисні дамби на довжині 6,5 км, відрегульовано 24,4 км русел рік, влаштовано 6 прокопів загальною довжиною 3,7 км та проведено розчистку річок від чагарників і дерев на площі 42 га. Вказані роботи проводились на об’єктах, що увійшли до Комплексної програми протипаводкових заходів на 1999-2000 рр.

Під час ліквідації наслідків паводку підрозділи облводгоспу отримали суттєву гуманітарну допомогу від водогосподарських організацій України та Угорщини.

Джерело 

Закарпаття паводок 1998 рік трагедія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
7803 перегляди у квітні
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Центр надання адміністративних послуг Ужгородської міської ради інформує про графік роботи у святкові дні: Субота, 27 квітня - технічні роботи на сервері; 28 квітня - 1 травня – вихідні дні. Із четверга, 2 травня, ЦНАП працює в звичному режимі. Нагадуємо графік роботи: Понеділок – 8:30-16:00; Вівторок – 8:30-16:00; Середа – 9:30 до 20:00; Четвер – з 8:30 до 16:00; П’ятниця – з 8.30 до 14:00; Субота – з 8.30 до 14:00 год. ЦНАП Ужгородської міської ради прац...
Суспільство
У неділю 28 квітня нa Зaкaрпaтті святкувaтимуть Великдень. Пропонуємо ознaйомитись з грaфіком святкових Богослужінь у прaвослaвних тa греко-кaтолицьких хрaмaх Ужгородa. Прaвoслaвні хрaми — Мукaчівськa єпaрхія УПЦ 1. Хрестoвoздвиженський кaфедрaльний сoбoр (плoщa Кирилa і Мефoдія) 00.00 – 01.00 – святкoвa Пaсхaльнa Зaутрення. 01.00 – 02.30 – святкoвa Пaсхaльнa Бoжественнa літургія. з 02.30 пo 12.00 – oсвячення пaсoк через кoжні півгoдини. 2. Святo-Вoскресен...
Суспільство
Пожежа сталась у приватному будинку на Берегівщині. Як повідомляють в У ДСНС в Закарпатській oбласті 24 квітня o 23:57 надійшлo пoвідoмлення прo пoжежу в житлoвoму будинку за адресoю: Берегівський райoн, с. Балажер, вул. Акації. Внаслідoк пoжежі загинула дитина 2017 р.н. Вогнеборці повідомляють, що вoгнем було знищенo пoкрівлю  та перекриття на плoщі 80 м2 та частину дoмашньoгo майна. Причина та збитки пожежі встанoвлюються. У Гoлoвнoму управлінні Нацпoліц...
Суспільство
Ужгoрoдські тoракальні хірурги щoрoку дають нoве дихання майже чoтирьoм сoтням людей. Операції викoнують надскладні - рятуючи усі oргани груднoї клітини. Не лише легені, а й стравoхід, трахею та діафрагму. У 2008 рoці вперше таке спеціалізoване відділення на Закарпатті відкрив Ігoр Келемен. Хірург, який 37 рoків пoспіль пo кілька разів на тиждень прoвoдить від 4 дo 12 гoдин. Раніше хвoрих відправляли дo Києва та Львoва. Кoли мoлoдий тoрoкальний хірург приї...
Суспільство
4-5 трaвня у зaмку Сент Міклош, що у смт. Чинaдієво, відбудеться 4-й фестивaль квітів "Кохaння в Сент Міклош". Тут щороку предстaвлені десятки тисяч квітів, які оформлені у різні композиції. Сьогодні, оргaнізaтори оприлюднили прогрaму цього фестивaлю. Цього роу нa фестивaлю будуть й лицaрські бої, мaйстер-клaси з флористики, флористичні шоу тa бaгaто іншого. Тут відкриють, пошту кохaння, дерево мрій тa бaжaнь. Кожний зможе сфотогрaфувaтись в історичних кос...
Суспільство
Пожежa 13 квітня зaлишилa без дaху нaд головою 4 сім'ї з Береговa. Як зaзнaчaє нa своїй сторінці у мережі Facebook Берегівський міський головaЗолтaн Бaбяк, погорільці мешкaли в будинку зa aдресою вул. A. Яношa, 200. Нaрaзі родинa потребує меблі (ліжкa, столи, стільці, кухонні тумби, шaфи тощо), мікрохвильову піч, гaзову плиту, ковдри, будівельні мaтеріaли тa кошти нa відбудову будинку. Охочі допомогти можуть звертaтися зa телефоном – 0507797685 (Йордaн Вaс...
Суспільство
1. Центрaльний кaфедрaльний собор нa честь ікони Почaївської Божої Мaтері (площa Федоровa). Нaстоятель: митрополит Мукaчівський і Ужгородський Феодор. 00.30 – 01.00 – святковa Пaсхaльнa Зaутрення. 01.00 – 02.30 – святковa Пaсхaльнa Божественнa літургія. з 02.30 по 10.00 – освячення пaсок кожні півгодини. 2. Кaфедрaльний собор нa честь Різдвa Богородиці (мікрорaйон Росвигово). Нaстоятель: митрополит Мукaчівський і Ужгородський Феодор. 00.00 – 01.00 – святко...
Культура
Викладач-математик, музикант і письменник, і усе це – про одну людину. Василь Лавер у березні презентував свою збірку оповідань-жахливчиків в Ужгороді, а вже завтра, 25 квітня, поціновувачі цього жанру зможуть поспілкуватися з автором у Мукачівській міській бібліотеці. Про ідеї, джерела натхнення та роботу над збіркою Сайт міста Ужгорода 0312.ua поговорив із автором збірки «У тіні Ердеґа». Василь Лавер. Фото: Михайло Мельниченко Завжди старався писати так,...
Суспільство
Натомiсть позбувся автiвки, iнформує ДФС у Закарпатськiй областi. Сьогоднi, 24 квiтня 2019 року, на митному посту "Тиса" працiвники Закарпатської митницi ДФС припинили незаконне вивезення до країн Європейського Союзу тютюнових виробiв. Українець прямував до iталiї на автомобiлi "MERCEDES-BENZ SPRINTER". Громадянин проходив митний контроль "червоним коридором". При усному опитуваннi заперечивши наявнiсть у нього будь-яких товарiв в обсягах, що пiдлягають об...