08:25, 22 серпня 2017 р.
Греко-католицька єпархія наполягає перенести "ядерне" відділення УжНУ подалі від Кафедрального собору в Ужгороді
Мукачівська греко-католицька єпархія наполягає перенести відділення фізики ядра та елементарних частинок фізичного факультету УжНУ із зони історичного комплексу Кафедрального собору та Єпископської резиденції.
Про це повідомляє прес-служба Закарпатської облради.
На засіданні президії облради, яка відбулася напередодні третього пленарного засідання сьомої сесії, ініційовано звернутися до Міністерства освіти і науки України щодо прийняття рішення про можливість виділення коштів на перенесення університетського комплексу електронних прискорювачів ДВНЗ «Ужгородський національний університет».
Зазначену будівлю збудовано в 60–70-х роках минулого століття за рахунок коштів ДВНЗ «Ужгородський національний університет» на власній території.
Крім того, зазначений навчальний заклад з 2005 року за вимогою Наукової ради з проблеми «Ядерна фізика та атомна енергетика» НАН України та Міністерства освіти і науки України здійснює підготовку фахівців для атомних електростанцій у рамках забезпечення енергетичної незалежності України.
Базою підготовки, яка була створена ще на початку 70-х років минулого століття, слугує саме цей університетський комплекс електронних прискорювачів: мікротрон М-10 та бетатрон Б-25/30.
Цей комплекс електронних прискорювачів є унікальним і претендує сьогодні на статус національного надбання України. У лабораторіях ядерної фізики проходять ядерний практикум студенти всіх напрямів підготовки та спеціалізацій фізичного факультету, студенти хімічного факультету (спеціальність «Екологія»), а також студенти Пряшівського університету. Щороку тут виконуються десятки курсових, бакалаврських та магістерських робіт.
На сьогодні, після анексії Криму та втрати Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості, в Україні залишилися лише три ядерні центри (у містах Харків, Київ та Ужгород), де здійснюється підготовка фахівців для атомної промисловості та галузевих наукових установ України.
Сучасна ціна прискорювачів, аналогічних мікротрону М-10 та бетатрону Б-25/30, становить близько 8 млн євро.
Враховуючи необхідність виділення окремої земельної ділянки та побудови нових приміщень для навчальних і наукових лабораторій, зали для прискорювального комплексу, витрати на прокладку нових комунікацій та розробку науково-технічної документації, затрати на переміщення, монтаж та налаштування електронного обладнання, можна очікувати, що за найскромнішими підрахунками все це обійдеться в 150-200 млн доларів США.
Одночасно повідомляємо, що згідно з пунктом 6 Закону України «Про повернення культових будівель релігійним організаціям» зазначений університетський підрозділ ядерної фізики належить до стратегічно важливих «режимних об’єктів з особливим режимом допуску або перебування», що не підлягають поверненню у власність релігійним організаціям.
Враховуючи вищезазначене, перенесення цього високотехнологічного комплексу в інше місце вимагає значних матеріальних, фінансових та людських ресурсів.
Оскільки ДВНЗ «УжНУ» перебуває у безпосередньому підпорядкуванні Міністерства освіти і науки України, просимо проінформувати Закарпатську обласну раду про можливість виділення коштів на перенесення університетського комплексу електронних прискорювачів», йдеться у документі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
09:39, 29 вересня
12:38, 1 жовтня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
09:39, 29 вересня
live comments feed...