• Головна
  • Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли»
Інтерв’ю
18:00, 6 березня 2017 р.

Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли»

Інтерв’ю

Чимало українців мріють про краще життя за кордоном. Герой інтерв’ю 0312.ua – 31-річний ужгородець Ярослав Газа на місяць поринув у «американську мрію». Чоловік розповів про свій заокеанський відрізок життя, де всі запитують «як справи?», «Кола» ллється літрами, а безхатьки цікавляться геополітикою.

IMG_7521

За своє життя Ярослав встиг побувати в Італії, Австрії, Угорщині, Словаччині. Однак «наймасштабніша» подорож Гази була в Америку, під час якої він разом з друзями на авто перетнули усі штати по горизонталі із заходу на схід.

"ЦІКАВО БУЛО СПОСТЕРІГАТИ ЗА ЖИТТЯМ МІСТА, ПРО ЯКЕ ЧУВ ЛИШЕ У ФІЛЬМАХ"

Важко було покидати рідний Ужгород на такий тривалий відрізок часу?

- Чесно кажучи за все життя з Ужгорода не виїжджав більше, аніж на 2 тижні. А це був цілий місяць. 2 тижні із цього часу ми жили у знайомих із Сан-Франциско. Жили, як справжні американці: ходили в маркет за продуктами, готували вдома. Цікаво було спостерігати за життям міста, про яке чув лише у фільмах та з негативного гумору Задорного (сміється). Напевно, більше не буде такої країни, яка мене настільки зможе вразити.

Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли», фото-1

У чому полягає різниця між життям в українця та американця?

- Підсвідомо мені здавалося, що США - це райське містечко. Що все населення штатів живе в достатку. Але це не так. Все залежить від спеціальності. Лікар, юрист, банкір - може добре себе забезпечити, люди простих професій типу продавців, обслуговуючий персонал, тим більше якщо вони іммігранти і не мають власного житла, (а нерухомість в Штатах дуже дорога) змушені працювати дуже багато. Грубо кажучи, повинні працювати, щоб жити. Хоча в принципі така ж схема вірна і для країн Європи.

«У НАС МОЖНА ПОБАЧИТИ КУЛЕР З ВОДОЮ, У НИХ - З КОКА-КОЛОЮ»

За словами Ярослава, в Ужгорода та Сан-Франциско таки є спільні риси:

«Чим відрізняється життя? По-перше, зовнішнім виглядом. Інфраструктура, дороги, транспорт – все на найвищому рівні. Місто докорінно відрізняється від звичної нам моделі. Міста в штатах розділені мережею доріг, що утворюють квартали. Там багато перехресть, і практично немає вузьких вуличок як в Європі. Медицина, робота поліції, різних служб – так само. Однак, там не всюди чисто. На певних ділянках можуть бути купи сміття.

Golden Gate

Golden Gate

ФАСТ-ФУД І СПОРТ

«Дещо дивно американці харчуються. У них дуже популярний фаст-фуд. Там немає величезної кількості товстих людей, як про це говорять, але дійсно відсоток «повних» там більший, аніж у нас. Але це також залежить від регіону. У Сан-Франциско, приміром, люди обожнюють спорт. На кожному кроці велосипедисти, атлети. А ще кока-кола… Це їхня пристрасть. У нас можна побачити кулер з водою, у них – з кока-колою. Вона там всюди. Таке враження, що там колу п’ють, як у нас воду. Налив собі півлітра – попив, потім ще раз повторив і пішов далі. І це з самого дитинства.

Що Вас найбільше вразило під час подорожі?

- Вразила така собі вдавана культура, яка особисто мені сподобалася У Америці завжди за фразою «привіт» йде фраза «як справи?». Завжди і будь-де. Вони запитують «як справи?», однак навіть не завжди сподіваються на відповідь. Це просто вияв культури. От так весь день: кожен, з ким стикаєшся, запитується з усмішкою на обличчі «як справи?». Здавалося б, дрібниця, але додає енергії і хорошого настрою.

Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли», фото-3

ДИПЛОМАТИЧНИЙ БЕЗХАТЬКО ТА ПУТІН

- У США безхатьки інші. Частину з них не обставини змусили «бомжувати». Це їхній стиль життя. Є багато програм, проектів, де вони отримують все необхідне для того, щоб вижити. Американські бомжі – надзвичайно позитивні люди. Якщо ти проходиш повз нього, то він до тебе заговорить, привітається, запитає, як справи. З нами навіть сталась цікава історія, пов’язана із безхатьком. Здається, це було у Вашингтоні. Він до нас підійшов і почав розпитуватись про політичну ситуацію в Україні, про стосунки з Росією, про наше ставлення до Путіна, про АТО… Чоловік відразу відзначив, що не хоче вступати з нами у дискусію. Він просто хотів, як «незалежний журналіст», дізнатись про те, що відбувається у країні. Поцікавився, подякував і пішов. От і все.

Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли», фото-4

Що знають американці про Україну?

- У цілому, люди знали про таку країну, але не більше. Мені здається, що їм все одно. Там на все позитивно реагують, хоч ти з України, хоч з Азербайджану. Справа у тому, що вони навіть свою країну достеменно не знають. Коли ми сказали американцям, що приїхали у Нью-Йорк із Сан-Франциско, вони дуже здивувались. Сказали, що живуть у Нью-Йорку усе життя, але у Сан-Франциско не були. Декілька разів, але це іммігранти з Мексики, сказали про Путіна й стосунки України з Росією.

Як працюють американські «копи»?

- Чесно кажучи, із роботою американських «копів», у принципі, як із роботою ужгородських, я не дуже знайомий. Але там поліція – це стара авторитетна структура, яку дуже поважають. Якщо з нашими можуть постояти, поговорити, посперечатись, то в Америці таке не проходить. Один мій товариш, який накинув на голову капюшон і йшов вулицею, наразився на «копів», які наставили на нього зброю. В Америці до поліції ставляться добре і поважають її.

Вашингтон

Вашингтон

«НАШ ЗНАЙОМИЙ ВИРІШИ ПРОВЕСТИ НАМ ЕКСКУРСІЮ ПО НІЧНОМУ "ГЕТТО"»

Чи доводилось побувати у небезпечних районах Америки?

- Так-так. Це було у Нью-Йорку. Все, і справді, виглядає як у кіно. Це був звичайний «райончик». Частина міста, яка складається з невеликих будинків. Ми були у знайомого, який живе там протягом 15 років. Вночі, близько 12 години, він сказав, що неподалік від його вулиці є так зване «гетто», де живуть переважно афроамериканці, купа наркоманів, з якими не вийде у випадку чого «домовитись», як у нашому Новому районі. Нас попередили, що там люди можуть робити страшні речі. Можуть без пояснень побити, обікрасти. Однак, наш знайомий вирішив провести нам екскурсію по нічному «гетто». Ми сіли у авто і поїхали. І справді, у фільмах не фантазують: розмальовані будинки, «гангстери» сидять купками, величезна кількість сміття.

Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли», фото-6

Чув, що у Америці завжди потрібно залишати «чайові» офіціанту.

-  Це так. У Америці є правило «обов’язкових «чайових»». Це 20% від суми, яку ви залишили у закладі. У доларах – це непогана сума. Можна, звісно, не заплатити. Однак, у хороших закладах може підійти адміністратор і запитати, чому не залишили «чайові». «Ви не залишили «чайові», значить, вам щось не сподобалось. Скажіть, будь ласка, що це, щоб ми могли це виправити»  - ось так це приблизно виглядає.

Ви хотіли повертатись додому?

- Можливо, тільки під кінець. Однак, не дуже хотілось, хіба що на декілька днів відіспатись. У цій подорожі є тільки один недолік. Немає більше такої країни, яку мені б хотілося або хочеться відвідати так сильно, як Штати. Збулася мрія всього мого життя, і від цього дуже добре на душі, але в той же час трохи сумно. От і все.

Життя в Америці: ужгородець розповів про бомжів-«журналістів», «гангстерські» гетто та залежність від «Кока-коли», фото-7

Цікаві факти-спостереження від Ярослава під час перебування в Америці:

  • У штатах популярні громадські пральні. Люди приїжджають туди зі своїми кошиками з білизною, кидають четвертаки в автомат і перуть/сушать речі. Це традиція, яка схоже не збирається змінюватися.
  • На «хайвеях» є окрема крайня ліва смуга для авто, в яких їде більше двох пасажирів. Це стимулює громадян підвозити, наприклад, на роботу своїх колег/сусідів, тим самим вносячи свою лепту в розвантаження магістралей.
  • Ціни в супермаркетах вказані без податку Штату, тож треба самому рахувати.
  • Дуже переживав, щоб на людях якось на емоціях не вирвалось слово «негр». Для нас це слово не несе ніякого негативу, але для тамтешніх афро-американців це серйозна образа.

Нагадаємо, Закарпатець Богдан Мешко, який переміг у лотереї «Грін Кард»: «Думаю залишитися у США».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Америка #Газа #подорож #Ужгород
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...