17:50, 21 вересня 2016 р.
Один день з життя «пересічника» на КПП «Ужгород»: фоторепортаж
Триває 5-й день блокування КПП «Ужгород»водіями автомобілів на іноземній реєстрації. Вимога мітингувальників – збільшення терміну перебування автівокз іноземними номерами на території України. Яка ситуація на кордоні зараз, дізнавався кореспондент 0312.
Сьогодні вранці блокувальники україно-словацького кордону анонсували припинення безстрокової акції протесту. За їхніми словами, громаді та владним структурам вдалось дійти консенсусу щодо врегулювання ситуації на кордоні. Для «пересічників» відкривають окрему «смугу», якою користуватимуться тільки вони. Здавалося б, доволі непоганий варіант вирішення проблеми. Та не встигло минути й години, як «перемир’я» було відкладено на невизначений термін…
«Зі сторони Словаччини нікого не пропускаємо»
Під’їжджаємо до прикордонної смуги. Близько півсотні транспортних засобів на іноземних номерах утворюють свій умовний «пункт пропуску». «Пересічники» зосередились біля майже непомітної лавиці, яка і є свого роду «межею», за яку мітингувальники пропускають далеко не кожного.
Підходимо до Віталія, одного із учасників протесту:
«Знаєте, як виходить: митники і прикордонники пошили «пересічників» у дурні, - каже водій. – І справді, між нами була попередня домовленість про припинення блокування кордону. У свою чергу, вони пообіцяли відкрити окрему смугу, лише для «пересічників». Ми припинили протест, «запустили» смугу і, як виявилось, прикордонники не дотримали слова, пустивши на цю смугу вантажні авто. Умови не були дотримані,тому ми продовжуємо протест».
Віталій тут з суботи. Днює і ночує. Запитуємо, чи не заважає протест його основній роботі. «Робота? А що має бути на першому місці – мої права, чи робота? Більшість людей, які хочуть проїхати, розуміють нашу позицію. І ми стараємось по можливості пропускати їх. Вагітні, інваліди, люди з дітьми, ті, хто має поважну причину – тих пропускаємо. Ми ж також люди… А от зі сторони Словаччини не пропускаємо. Ми вимагаємо, щоб влада дотримувалась закону. Не хочемо, аби придумували якийсь закон «під нас». Нехай вони не вносять машину у транзит. Машина – це не товар, це транспортний засіб. Це, однозначно, має бути не 5 днів», - каже Віталій.
«Чекаємо 10 хвилин, а потім беремо автомати в руки і йдемо прикордонників стріляти»
Йдемо у напрямку славнозвісної «польової» кухні «пересічників». Палатка, розкладні стільчики, столик, вогнище, казанок із бограчем – все це у розпорядження мітингувальників. На кухні«крутяться» декілька чоловіків. «Може, чай хочете, каву? Бограч можемо запропонувати», - запитують нас. Ввічливо відмовившись, фотографуємо і йдемо далі.
Тим часом до умовного «кордону» зі сторони Словаччини під’їжджають двоє чоловіків. Підходять до «пересічників», про щось говорять і повертаються до свого авто.
Підходимо, щоб дізнатись, про що вони говорили. Виявляється, чоловіки – громадяни Литви. Фотографуватись та представлятись відмовляються, однак показують паспорт:
«Ми з Литви їдемо. Не знали, що таке твориться на кордоні. Чекаємо 10 хвилин, а потім беремо автомати в руки і йдемо прикордонників стріляти (сміється – ред.). Ми зараз їдемо у зону АТО. Кофе веземо, щоб хлопці не засипали…»
«Зараз біля Верховної Ради близько 50 автомобілів»
Тим часом ситуація на умовному пункті пропуску загострилась – зі сторони Ужгорода під’їхала жінка, якій конче потрібно було перетнути кордон. Однак, «пересічники» були непохитні. Детальніше про словесну перепалку дивіться у відео нижче.
Чи часто виникають ось такі міжусобиці, запитуємо у патрульних, які охороняють порядок на КПП «Ужгород»:
«Ми заступили на чергування сьогодні о 9 годині, - розпочинає поліцейський – Перед тим наші патрульні стояли тутусю ніч. Наразі, невідомо, як розвиватиметься ситуація. Чекаємо інформації з Києва. Там зараз скликали якусь екстрену нараду стосовно «пересічників». Можливо, скоро щось стане відомо. А поки чекаємо. Серйозних конфліктів тут ще не було. Люди ставляться до усього із порозумінням».
Наразі, представляти інтереси «пересічників» у столицю поїхав ужгородець Юрій Качур. За його сприяння нам вдалось у телефонному режимі поспілкуватись із Олександром Чернявським, головою ГО «Авто Євро Сила», який відстоює інтереси «пересічників» біля Верховної Ради України:
«Зараз біля Верховної Ради близько 50 автомобілів. Також ми спілкуємося із депутатами ВР стосовно двох питань: про блокування кордону в Ужгороді, та яким чином вони можуть допомогти «пересічникам». Приблизно 10 хвилин тому до нас підійшло троє депутатів і сказали, щоб ми написали ультимативне звернення до голови ВР. Це потрібно для того, аби депутати почали розглядати законопроект «4223», який був розроблений ще півроку тому. Ми хочемо показати, що ця проблема дійсно варта уваги. Ми дамо депутатам місяць для роздумів, дій. Залежно від їхнього рішення ми будемо планувати свої дії», - говорить Олександр.
За словами Олександра Чернявського, «пересічники» мають розблокувати КПП уже сьогодні: «Вони сьогодні розблокують КПП «Ужгород». Ми маємо узгодити заяву із закарпатцями, там будуть прописані усі наші подальші дії».
На думку голови ГО «Авто Євро Сила», ранкове відкриття «смуги» для «пересічників» - це відсутність рішення у влади.
Закарпатська митниця: самі «пересічники» не мають чіткої позиції у цьому питанні
Та думку громадської організації не зовсім поділяє Павло, один із мітингувальників:
«Ми незалежно від громадської організації продовжуємо стояти. Нас вранці надурили, і ми повинні здатися? Була домовленість, що для нас відкриють окрему «смугу», та якогось дива на неї прикордонники запустили «бусики». Звичайно, окрема «смуга» не вирішує проблему повністю, однак хоча б трохи спрощує. Машина – це не товар, це власність. Якщо керуватись логікою нашої влади, то ми повинні усі речі, куплені за кордоном, відправляти на «пересічку».Наразі, ми будемо стояти до тих пір, поки щось не вирішиться».
Достатньо дізнавшись з вуст мітингувальників, їдемо до Закарпатської митниці ДФС, аби дізнатись позицію владних структур:
«Станом на сьогодні ми організовуємо рух транспортних засобів, щоб спростити ситуацію для громадян, які перетинають кордон та для громадян, які здійснюють транзит транспортних засобів. Згідно наказу, погодженого митницею, виділено окрему «смугу» руху. Проблема цієї ситуації полягає у тому, що самі «пересічники» не мають чіткої позиції у цьому питанні», - каже Ясевич Микола Михайлович, т. в. о. начальника митниці у Закарпатській області.
0312.ua продовжить слідкувати за ситуацією на україно-словацькому кордоні.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Чи підтримуєте Ви блокаду кордону закарпатськими "пересічниками"
проголосували 172 відвідувачів
Так. Блокування кордону вирішить питання збільшення терміну "пересічки"
36,0%
Ні. Мітинг на кордоні нічого не дасть
12,8%
Частково підтримую. Про це можуть почути депутати у Києві
26,7%
Категорично - проти. Мітингувальників треба розігнати силами Нацгвардії
24,4%
Останні новини
Оголошення
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
12:03, 2 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
live comments feed...