• Головна
  • Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія
Спецтема
16:50, 26 серпня 2016 р.

Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія

Спецтема

У наступній частині спецтеми 0312.uaАсоціації фахівців туристичного супроводу Закарпаття та Турінформ Закарпаття, - екскурсія у рамках проекту Jewish studies for Carpathian tour guides 2016,   знайомство із Закарпатською обласною філармонією, яка колись була синагогою. Про найцікавіші факти, пов'язані з будівлею, розповідає екскурсовод Ігор Радомисельський. 

Синагога було зведена у 1904 році за проектом архітекторів С. Ференца та Д. Папа. З середини XX ст. в Австро-Угорській імперії був дуже модним стиль історичної еклектики, відомий ще під назвою, як псевдоісторизм. У рамках цього стилю виник неомавританський стиль, у якому й була зведена синагога.

Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія, фото-1

Єврейська община домовилася з тодішньою ужгородською владою, що їй дозволять побудувати синагогу, але  біля цього місця вони зведуть дамбу. На раритетних світлинах видно, що замість дамби, до якої ми всі звикли, був просто розмитий берег. 

Для зовнішнього покриття архітектори зупинилися на жовтій та червоній клікерній цеглі. Симбіоз цього будівничого матеріалу та двох яскравих кольорів: червоного та жовтого, виокремили синагогу з-поміж усіх інших будівель міста.

Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія, фото-2

Після переслідування єврейського населення Ужгорода у 1944 році, в синагогу не було кому ходити. У радянський період, в середині 50-х, єврейську святиню було перетворено на філармонію. Перебудова синагоги в філармонію було дуже неграмотною, що стало причиною погіршення колись прекрасної акустики.

Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія, фото-3

Яскравим декором синагоги було велике зображення зірки Давида. Однак з приходом радянської влади, було вирішено закрити стіною з невеличким віконцем.

Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія, фото-4

На жаль, це не одна зміна, яка відбулася з синагогою у радянський період. Згідно з тогочасними вимогами щодо культурних об’єктів, усередині будівлі зробили реконструкцію. Колись синагога була одноповерховою, однак після реконструкції, вона була поділена  на два поверхи.  На першому було розміщено вестибюль, а на другому влаштували концертний зал. На місці ритуальної шафи, у якій зберігалися сувої Тори, радянські можновладці чомусь вирішили, зробити туалети.

Ужгородські євреї давно не ведуть розмов про повернення  синагоги общині.  В Україні не має закону про реституцію, який є у Європі. До того ж,  утримання такої будівлі буде досить затратним для малої ужгородської єврейської общини.

Під час «реставрації» вже за часів Незалежності, керамічне оздоблення  пофарбували в рожевий колір. Зараз філармонія знаходиться в аварійному стані.

Ужгород туристичний: Закарпатська філармонія, фото-5

У Празі є близнюк ужгородської синагоги. Називається вона Іспанською. Якщо відвідати празьку синагогу, то можна зрозуміти, який вигляд мала  ужгородська, адже інтер’єр Іспанської синагоги максимально наближений до того,  якою  колись була головна сакральна споруда ужгородських євреїв.

Испанская-синагога-9

Испанская-синагога-9

Зараз у філармонії знаходиться орган. І тому, багато євреїв, які вперше сюди приходять, вважають, що це синагога неологів.

 філар2

Орган був встановлений, коли синагогу перетворили на філармонію. До того, це була ортодоксальна синагога, в якій орган не використовувався.

Ходіть щоп’ятниці на екскурсії Ужгородом з сайтом 0312.ua. Нудно не буде!

філар5

філар5

 філар3

HglMWd1VXCk (1)

HglMWd1VXCk (1)

філар4

філар4

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ужгород #туристичний
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...