• Головна
  • Творче натхнення музикант і фотохудожник Ярема Проців шукав і на Закарпатті
09:05, 29 березня 2012 р.

Творче натхнення музикант і фотохудожник Ярема Проців шукав і на Закарпатті

У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського відкрилася ювілейна виставка члена Національної спілки фотохудожників України, учасника численних всеукраїнських та міжнародних виставок (Австралія, Австрія, Англія, Аргентина, Бельгія, Болгарія, Бразиліїя Голландія, Данія, Іспанія, Італія, Канада, Німеччина, Франція, Росія, Сингапур, Туреччина, Японія), відомого коломийського фотомайстра Яреми Проціва.

Виставка представляє  61 роботу в кількох улюблених жанрах митця: це здебільшого портрети, міський пейзаж, є кілька робіт і в стилі ню.
Музикант за освітою, Ярема Проців змінив чимало професій, перш ніж присвятити своє життя фотосправі. Творче натхнення черпав у багатьох містах, від Сахаліна й до Закарпаття, де бував з концертами як віолончеліст під час праці в філармонії. Знайомі йому і робітничі професії, які опанував на івано-франківському радіозаводі та коломийському «Сільмаші», був викладачем у дитячій музичній школі та фотокором у «Коломийському віснику»…  
Однак захоплення фотографією визначило подальшу творчу долю. «Коли мені було 5 років,  - згадує митець, - хресний тато, професійний фотограф, подарував мені мій перший фотоапарат. Відтоді все й почалося». Визнання Яреми Проціва як фотохудожника прийшло до нього в Коломиї на початку 90-их років минулого століття. На той час випадає і найбільша кількість нагород, які він отримав на різноманітних конкурсах.
Тепер фотохудожник працює в Івано-Франківську та Києві, проте Коломия завжди в серці, про що яскраво свідчить серія «Коломийські замальовки», де представлено найкращі міські архітектурні будівлі. І кожну свою нову виставку митець завжди вперше показує в нашому місті. Власне, дебют «ПортАрту» також відбувся в Коломиї.
«Кожна виставка Яреми Проціва дає поштовх для роздумів, які стосуються нашого буття, дає можливість задуматися, що існує високе мистецтво»,  - зазначила мистецтвознавець Катерина Каркадим. І ці слова підтверджують представлені у залах фотороботи. Стосовно техніки виконання, як каже сам автор, це синтетичне мистецтво, наближене до живопису не випадково, адже колись мріяв бути художником (навіть навчався в Опанаса Заливахи).
Як живописець, Ярема Проців яскраво проявляється у жіночих портретах, використовуючи фотоапарат як художник пензель (серії  «Пікассо», «Ренесанс», «Хореографія»…). У творчому процесі його завжди приваблює жіноча краса, пізнання людини, через яке він пізнає і себе. В портреті Проціва «можна бачити не тільки все, що до цієї миті привело, а й те, куди воно прямує»,  як пише про митця івано-франківський письменник Тарас Прохасько.  «…Це треба бачити і бажано побачити. Побачивши, оцінити», - сказав під час виступу івано-франківський художник Мирослав Яремак, бажаючи присутнім «бути портретованими рукою і очима цього майстра».
З чудовою виставкою Ярему Проціва також вітали секретар Національної спілки фотохудожників України Ростислав Кондрат, від Коломийської міської ради - заступник міського голови Ігор Граділь, начальник відділу культури Уляна Мандрусяк, директор Палацу культури «Народний дім» Юрій Михайлюк, від Коломийської асоціації митців та друзів – Василь Андрушко, Мирослав Ясінський та Андрій Малащук, а також численні шанувальники мистецтва. Сприйняття виставки підсилили мелодії у виконанні струнного квартету Коломийської дитячої музичної школи №1.
Як зазначив під час відкриття виставки Ярема Проців, те, що хоче сказати, він передає у фотороботах. Їх можна оглянути в нашому музеї до 8 квітня.

0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...