Замок Сент Міклош: графиня Ілона і кістяк у стіні

Родині Шенборнів на Закарпатті належав не тільки розкішний палац, а й набагато скромніший замок. Та відомий він небагатьом, вважає Львівська пошта. 

Коли мова заходить про закарпатські замки, всі одразу згадують розкручений мукачівський Паланок. Без сумніву, ефектна масивна споруда, широка оглядова панорама якої відкривається на відносно рівнинній території ще здалеку, щиро захоплює і дивує своєю величчю та грандіозністю. 
Але до останньої хвилини перебування тут не покидає нав’язливе відчуття якоїсь неприродності, штучності. Старанно вилизана, відполірована до блиску, педантично вишурована показовість, декоративність в усьому нівелюють історичну правдивість, справжність пам’ятки. Зникає ореол автентики.
Тож реванш непідробної оригінальності замку Шенборнів у Чинадієвому цілком очевидний. Але і тут не все гаразд, бо часто під замком у Чинадієвому розуміють мисливський будинок неподалік, що є зразком саме палацової архітектури, а не оборонної.

Перлина на задвірках

У Чинадієвому є справжній замок стримано-суворої краси, але цей зразок оборонної архітектури ще треба постаратись відшукати. Прихований від вулиці якоюсь невиразною житловою коробкою часів (недо)розвиненого соціалізму, щільно забудований іншими непоказними архітектурними формами, він визирає понад дахами міцними фортечними стінами і стрімкими черепичними верхами. 
Замок не має ні зубчастих мурів, ні ровів із підвісними мостами, ні жодної іншої фортифікаційної ознаки неприступної фортеці і тим зовсім не подібний на інші замки. А поза тим, хоча розташований на абсолютно рівнинній місцевості, де Латориця наближається до гір, являє собою сувору i неприступну твердиню. Фортеця має дві брами, дві вежі, вікна-бійниці та стіни місцями півтораметрової товщини, що пам’ятають кровопролитні сутички. У цих стінах, до речі, існує вузенький потаємний хід, що додає замку особливого шарму.
Саме тут, посередині торгового шляху, і була зведена угорцями твердиня, щоб оберігати проїжджих купців від численних розбишак. Угорська назва феодального маєтку, названого ім’ям святого Миколи, безпосередньо поширювалася і на оборонне укріплення, і на поселення, яке вперше згадується ще у 1214 р. Чинною назва була аж до приходу сюди радянської влади, яка повсюдно знищувала історичні назви в чаду боротьби з релігією. 
 948
Під час реставрації 1939 року в стіні замку був знайдений замурований людський кістяк. Хто склав свої кості під час будівництва фортеці, невідомо. Історики вважають, що скелет – данина середньовічній традиції. Вважалося, ніби замурування в стіні замку живої людини може надати споруді чарівної сили, підсилити її обороноздатність. 
Але сьогодні замок ще називають Замком кохання, і пов’язують цю назву з долею графині Ілони Зріні. Дуже освічена на свій час жінка, дружина магната Ференца Ракоці, свого часу вписала своє ім’я в історію замку Паланок. А у замку Сент Міклош уже вдовою графиня Ілона таємно зустрічалася з ватажком угорських повстанців Імре Текелі. До речі, його скульптуру можемо побачити на площі Героїв у Будапешті. 
Тут Ілона зреклася титулів, родини, маєтків – усе принесла в жертву заради свого кохання, і назавжди разом з коханим покинула батьківщину. Тому сьогоднішні власники замку, подружжя митців Йосипа і Тетяни Бартошів, які взяли споруду в концесію ще 2001-го, одну з холодних кімнат замку наповнили теплом.
5
романтичних почуттів і відвели її для шлюбних церемоній. А ще подружжя всі зусилля докладає до вельми тривалого і складного процесу повернення замку його історичного вигляду. Наприклад, стіни тут кам’яні, як у XV ст., або ж пофарбовані у бордовий колір, за модою ХVІІ cт. 
Зараз у замку 13 кімнат, на стінах висять портрети власників, навіть збереглась унікальна бібліотека графа Шенборна з книгами початку ХІХ та перше видання Жуля Верна старонімецькою. В одній із веж є також замкова капличка з чудотворною іконою. А ще експозицію замку складає колекція оригінальних писанок-шкрябанок з портретами видатних людей. Створена вона власноруч пані Тетяною за її особливою технологією. 
У покоях замку постійно діє виставка мистецьких робіт, серед яких можна побачити пейзажі, натюрморти, вироби з кераміки, лози. А також авторські роботи Бартоша, як от портрет Ілони Зріні в повний зріст, що зустрічає нас при вході, а також велика чорна люстра. “Елена у восьми іпостасях” – таку назву має композиція, зображена на центральному елементі люстри. Річ вельми цікава і загадкова: із символістським декораціями, виготовлена у стилі, який чудово підкреслює атмосферу замку.
замок сент міклош
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
96 переглядів в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Інцидент у Чопi, який ледь не коштував життя 13-рiчному хлопчику, спалахнув скандалом на всю Україну. Похiд до стоматолога для дитини мало не закiнчився трагедiєю. Лiкар Ужгородської районної лiкарнi забув у горлi хлопчика 5-сантиметрову голку. Пiсля такого лiкування той майже одразу вiдчув у горлi стороннiй предмет. Однак медик сказав, що це дiя лiкiв. Утiм бiль не зникав – поколювання в горлi були нестерпними. – Стоматолог лiкував моєму сину верхнiй зуб,...
Суспільство
Як попередньо iнформував 0312, в Чехiї трапилась смертельна ДТП iз закарпатцями. Вчора в районi чеського мiстечка Тришинець Чеська республiка, мiкроавтобус «Мерседес», в якому знаходилися п’ятеро закарпатцiв зiткнувся з великим ватажним автомобiлем. Як повiдомляє чеське видання, рятувальники i пожежники, витягали з-пiд машини тiла людей. Машина кiлька разiв перевернулась i злетiла на узбiччя. Рятувальники очищали мiсце вiд розлитого бензину. Фура їхала зi...
Суспільство
Ужгородка Любов Бляшка взяла участь у вiдомому кулiнарному шоу "МастерШеф". Жiнка старанно проявляла кулiнарнi здiбностi протягом кiлькох ефiрiв, однак у 10-кращих їй увiйти не вдалося. Ектор Хiменес-Браво зазначив, що жiнка - талановитий кулiнар, однак у неї - один почерк. А на "МастерШефi" потрiбна рiзностороннiсть, аби був помiтним професiйний рiст учасникiв.  На свою поразку панi любов вiдреагувала дуже емоцiйно. Жiнка плакала, а потiм сказала, що бажа...
Суспільство
З липня 2018 року Мiнiстерство соцiальної полiтики вiдкрило доступ до Єдиного державного реєстру одержувачiв житлових субсидiй. Вiн дозволяє дiзнатись, чи активнi державнi виплати за певним адресою, i яку суму вони компенсували за облiковi перiоди. Крiм того, з 2016 року працює онлайн-форма на оформлення субсидiї. Редакцiя AIN.UA розповiдає, як скористатися електронними державними службами. Для цього потрiбно: 1. Перейти на сайт subsidii.ioc.gov.ua.  2. Вв...
Культура
Вчора в Україні відбулася надзвичайна і незвичайна подія - до Києва приїхав знаменитий на весь світ індійський йогін, містик і філософ Джаггі Васудев, відомий під іменем Садхгуру. Садхгуру є засновником фонду «Іша», благодійної організації, що нараховує більше 9 мільйонів волонтерів у 250 центрах по всьому світу, зокрема, в Індії, США, Англії, Лівані, Сінгапурі, Канаді, Малайзії, Уганді, Австралії. У нашій державі з візитом він вперше. Індійський святий мі...
Культура
Зараз важко знайти людину, яка не чула б пiсню гурту "KAZKA" "Плакала". Композицiя стала хiтом i уже зiбрала понад 70 мiльйонiв переглядiв у YouTube. Творче об’єднання "Мама лайкнула", iдейною органiзаторкою якого є закарпатка Карiна Янюк, вирiшило зробити пародiю на всiм добре вiдомий хiт. "Iдея створення такої пародiї з’явилася в нашої команди майже вiдразу, коли хiт "Плакала" вже заполонив увесь свiт, – зазначає Карiна Янюк. – Зазвичай, ранiше ми знiмал...
Суспільство
Онкохворi, що знаходяться в Закарпатському обласному онкологiчному диспансерi, потребують донорської кровi. Наразi ситуацiя в онколiкарнi з наявнiстю кровi критична, тому просимо всiх небайдужих прийти на Закарпатську обласну станцiю переливання кровi та здати кров. Пацiєнти онколiкарнi з нетерпiнням чекають вашої допомоги. Подаруйте їм шанс на життя! Ваша кров - чиєсь джерело життя! Чекаємо донорiв з понедiлка по п'ятницю, 9:00-14:00, на станцiї переливан...
Суспільство
15-16 листопада проводитиметься комплексна перевiрка кiнцевих засобiв оповiщення дiючої системи централiзованого оповiщення цивiльного захисту Закарпатської областi. Слiд пам’ятати, що всi сигнали, якi будуть передаватися у цей перiод в ефiрi радiомовлення та через гучномовцi, розмiщенi у мiсцях масового скупчення людей (вокзали, школи, мiсця громадського вiдпочинку тощо), а також сигнали електросирен, розмiщених на територiях пiдприємств та органiзацiй, є...
Пригоди
За iнформацiєю «Новин Закарпаття», двоє закарпатцiв загинули в ДТП в Чехiї в районi мiстечка Тришинець, обоє жителi Виноградiвського району, ще двоє в лiкарнi. Бiльш детальну iнформацiю ми повiдомимо згодом. Читайте також: У поліції розповіли деталі ДТП в Ужгороді, в якій автівка злетіла на узбіччя та перекинулась (ФОТО)