Новина дня
15:00, 22 червня 2016 р.
Ужгородський «Водоканал» і мільйони з Європи: деталі проекту
Новина дня
Минулої п’ятниці на позачерговій сесії ужгородської міської ради 25 депутатів проголосували за рішення «Про підтримку участі КП «Водоканал м. Ужгорода» у проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України». Таким чином Ужгород долучився до інших міст України, які загалом претендують на європейський кредит у 400 мільйонів євро.
23 липня 2015 року від імені України Фінансову угоду (проект «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України») між Україною та Європейським інвестиційним банком про надання Україні кредиту у розмірі 400 млн євро підписано Віце-прем’єр-міністром – Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадієм Зубко, від імені Європейського інвестиційного банку – Віце-президентом Ласло Бараньяєм.
Умови кредиту
Процентна ставка станом на 26.01.2016: фіксована (близько 1,31% у рік) або плаваюча (близько EURIBOR + 21,6 б.п.).
Це найнижчий кредит у європейських банках, який треба віддавати у валюті. Приміром, у ЄБР процентна ставка – майже 6%.
Загальний період погашення позики (з урахуванням пільгового періоду):
15 років для субпроектів у сфері зовнішнього освітлення населених пунктів та поводження з побутовими відходами;
22 роки для субпроектів у сфері централізованого теплопостачання та енергоефективності будівель;
30 років для проектів у сфері гарячого водопостачання, централізованого та нецентралізованого питного водопостачання, водовідведення.
Пільговий період погашення позики:
3 роки для субпроектів у сфері зовнішнього освітлення населених пунктів та поводження з побутовими відходами;
5 років для субпроектів у сфері централізованого теплопостачання та енергоефективності будівель;
8 років для проектів у сфері гарячого водопостачання, централізованого та нецентралізованого питного водопостачання, водовідведення.
Так, як участь у «Програмі розвитку муніципальної інфраструктури України» бере тільки «Водоканал», то він потрапляє під третій пункт умов кредитування.
«8 років – пільговий період, за який «Водоканал» має освоїти кредит», - відзначила під час представлення проекту керівник фінансового управління ужгородської міської ради Леся Гах.
Хто освоюватиме гроші та повертатиме кредит?
Відповідно до Фінансової угоди відповідальним виконавцем є Мінрегіон, а кінцевими бенефіціарами – центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства (включаючи підприємства, державна чи комунальна частка в яких більше 50 відсотків).
Як підтвердив на засіданні сесії ужгородської міської ради заступник мера Ужгорода Олександр Габор, який власне і курує питання «Водоканалу» на рівні переговорів з Мінрегіоном, кредит ЄІБ надається під гарантії Міністерства фінансів України, а не муніципалітетів.
Простіше кажучи, Ужгород не нестиме ризиків при неповерненні або несвоєчасному поверненні європейських мільйонів.
Водночас міська рада Ужгорода разом зі своїм КП «Водоканал» не буде брати участі і в освоєнні коштів європейського банку.
Як відзначивв одному з нещодавніх інтерв’ю заступник міністра регіонального розвитку Роман Чуприненко міськрада тільки визначає виконавця робіт, і кошти напряму з Ексимбанку ідуть виконавцеві робіт.
«Коли ми співпрацюємо з міжнародними фінансовими установами, дуже часто трапляється, що кошти не направляються на відповідні міські чи обласні органи самоуправління. Кошти напряму, аби не було зайвих зловживань, направляються виконавцеві робіт по актах виконаних робіт», - каже заступник міністра. – Кошти постійно знаходяться на рахунку Мінфіну України у державному банку, в Укрексимбанку. Звісно, органи місцевого самоврядування проводять тендерні процедури, звичайно, вони відбирають виконавця робіт. Це є в їхніх повноваженнях».
Чи врятують ужгородський «Водоканал» 25 мільйонів євро?
Відповідно до прийнятого ужгородською міськрадою рішення «Про підтримку участі КП «Водоканал м. Ужгорода» у проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України», участь ужгородського монополіста у європейському проекті становитиме 25 мільйонів євро.
Однак рішення про участь у проекті ще не означає виділення коштів. Що стосується Програми розвитку Муніципальної інфраструктури, то в її рамках будуть реалізовані проекти у п’яти сферах житлово-комунального господарства.
«У тому числі в сферах зовнішнього освітлення та поводження з твердими побутовими відходами. На сьогодні Мінрегіон отримав від потенційних учасників заявки на фінансування проектів на загальну суму понад 2 млрд євро. Це в п’ять разів перевищує загальний розмір кредиту, який надає ЄІБ», — зауважив Роман Чуприненко.
Мер Ужгорода Богдан Андріїв у коментарі 0312.ua також підтвердив, що участь у проекті, окрім ужгородського «Водоканалу» взяли комунальні підприємства чи не з усієї України.
«Сума 25 мільйонів євро – умовна. Приїде комісія з Міністерства регіонального розвитку, міністерства фінансів, яка все вивчить. Потрібно нам 25, чи 20, чи 10 мільйонів, - зауважив Андріїв.
Але, виявляється, навіть 25 мільйонів євро – недостатньо, аби вирішити всі проблеми водопостачання та водовідведення в Ужгороді. Про це стверджує в.о. керівника КП «Водоканал м.Ужгорода» Микола Феделещак: «В Ужгороді були угорські фахівці, які підраховували кошторис повного відновлення водопровідних мереж. За їх підрахунками, щоб замінити усі аварійні мережі міста, потрібно щонайменше 115 мільйонів євро.
Ні мер Ужгорода, ні керівник «Водоканалу» не змогли з впевненістю відповісти на питання, чи подорожчає унаслідок отримання кредиту вода в Ужгороді.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
18:59, 10 грудня
live comments feed...