Спецтема
17:10, 3 червня 2016 р.
Ужгород туристичний: Кафедральний собор
Спецтема
У першій частині спецтеми 0312.ua та Турінформ Закарпаття – знайомство з Ужгородським Хрестовоздвиженським кафедральним греко-католицьким собором. Про найцікавіші факти, пов'язані з храмом, розповідає екскурсовод Сергій Петканич.
Храм, збудовий у 1646 році, до 1773 року належав ордену єзуїтів. Коли у 1773 році папа Климент IV розпустив орден, протягом двох років собор був пустий, у ньому не проводились богослужіння до 1775 року.
У соборі знаходиться невеликий шматок хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа. У 90-ті частину хреста реставрували, точніше те, що він нього залишилося. Після вакуумної обробки, залишилося кілька частинок. Вони були розіслані по храмах всього світу. Одна з частинок потрапила до Ужгорода.
На фасаді будівлі, на території внутрішнього дворика, розташований сонячний годинник. У 60-тих роках він був зафарбований. Відновлювальні роботи годинника відбулися у 2012 році.
У соборі є чотири дзвони. На одній вежі – дзвін Іван, на другій – Богородиці, також дзвони Петра і Павла та Миколая.
У соборі є повний п’ятиярусний іконостас в якому знаходиться реліквіарій. Він є ознакою того, що в соборі є реліквії: часточка хреста, на якому розіп’яли Христа та мощі блаженного Теодора Ромжі.
собор
У крипті собору знаходиться більше 70-ти поховань. Місце для вічного спокою там знайшло 9 єпископів, ректори семінарії та інші. Однак, за різною інформацією, в 1960-1980 роках, невідомі могили розбили, а прах з них викинули. Коли на місце прийшли вірники, повсюди валялися кістки, черепи.
Хто це зробив не відомо й по сьогоднішній день. Є припущення, що до цього приклали руку працівники КГБ, адже в них була інформація, хто саме був похоронений у крипті. Цікаво, що два поховання залишилися цілими. Вандали не посміли порушити спокій Андрія Бачинського та Теодора Ромжі.
У 1927 році єпархіальним художником стає Йосип Бокшай. У соборі є багато його робіт. Одна з найвідоміших – плафонна композиція «Воздвиження Чесного животворящого Хреста», виконана у 1938 році в дусі пізнього бароко.
Єпископа Теодора Ромжі вбили радянські спецслужби. Протягом трьох років на нього здійснювався тиск з боку радянської влади. Була організована спецоперація, замаскована під автомобільну аварію. Теодор Ромжа вижив, хоч зазнав значних ушкоджень, зокрема, у нього була сильно пошкоджена щелепа. Єпископ з травмами був доправлений у Мукачево на лікування. Там він був прооперований, його здоров’я пішло на покращення. Тоді до нього підіслали переодягнену в санітарку агента НКВД. Псевдо-санітарка виманила з палати монашок-василіанок, які доглядали за хворим, і зробила йому смертельну ін’єкцію отрути кураре.
мощі
Напроти собору зараз невеличка площа імені Марії Терезії, яка дуже багато зробила для Мукачівської єпархії. За сприяння владики Мілана вона розбудовується, планується збільшити її площу.
Два роки назад проведена реставрація святилища, яку робили художники з Львовської художньої академії мистецтв.
Ужгородський Хрестовоздвиженський кафедральний греко-католицьким собор - одна з найголовніших туристичних родзинок міста, яким гордяться його жителі та захоплюються тисячі туристів.
До зустрічі на наступній екскурсії!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:38
Вчора
15:00
Вчора
ТОП новини
Оголошення
10:17, Вчора
9
15:28, 4 грудня
live comments feed...