Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак

Дядя Ваня – невід’ємна частина маленького світу під назвою «Гірчичне зерно». Його середньовічна форма та густа сива борода створюють атмосферу минулих сторіч у найвідомішому провулку Ужгорода. Цей чоловік дбає про туристів, наводить порядок у себе на господарстві і мріє через 15 років побачити тих діточок, яким дарував цукерки у «Гірчичному зерні».

IMG_0084

«Народився я у селі Зняцево, Мукачівського району, - починає розмову Іван Шпонтак. – За сучасними мірками у нас була багатодітна сім’я: старші сестра й брат і я – найменший. Дитинство у мене проходило, як і в решти простих дітей 50 років тому. Найбільше я полюбляв грати футбол – це було для мене справжнє задоволення. Також любив плавати. Пам’ятаю, коли у школі були канікули, батьки відправляли мене з братом і сестрою пасти корів – тоді ми, як то кажуть, по-справжньому «відривались».  Ніхто не обмежував нас.

- Ким працювали Ваші батьки?

- Мій тато був бригадиром у колгоспі, а мати – спадкова доярка. У нас була проста робоча сім’я.

- Які стосунки у Вас з братом і сестрою?

- У дитинстві ми практично весь час проводили разом. Ми завжди були одним цілим. Тепер можливості постійно спілкуватись у нас немає, однак, коли такий шанс є, використовуємо його сповна. Я відчуваю їхню любов кожного дня.

- Про що Ви мріяли, коли були дитиною?

- Мріяв бути і юристом, і міліціонером, але доля розпорядилась зовсім по-іншому. Одного разу я сів за кермо машини, і мене це дуже захопило. Відразу ж, коли з’явилася можливість, я отримав водійське посвідчення.

- Могли коли-небудь подумати, що станете символом «Гірчичного зерна»?

- Знаєте, коли Василь Петрович (власник провулку – прим. ред.) мені запропонував цю роботу…Для мене це було так, неначе малій дитині, яка давно не їла цукерки, дали цілу плитку шоколаду.

- Де Ви здобували освіту?

- Спочатку я навчався у сільській школі у своєму селі. Потім були курси водіїв, армія. Коли повернувся, працював 3 місяці офіціантом, але ця професія була мені не до душі. Згодом мені запропонували роботу бурового майстра, і я подався на курси бурових майстрів у Нікополі.

- Розкажіть про службу в армії.

- Я проходив службу в Угорщині, під Будапештом. Це були авіаційні війська. Там я робив модератором РЛС.

- А вмієте керувати літаком?

- На жаль, ні. Ми тільки керували повітряним простором.

- Що Вам найбільше запамяталось за період служби?

- Був один випадок, який є свідченням того, що колись про армію дбали. Одного разу ми залишились без обіду. До нас у гості прийшов замполіт. Він запитав у нас, чи ми їли, на що отримав негативну відповідь. Тоді отримали на горіхи й командир роти, і солдати, які мали принести їжу.

- Який у Вас найяскравіший спогад із дитинства?

IMG_0078

- Був такий один. Це було у 1968 році, коли у Чехословаччині були заворушення. Мого батька мали забрати на війну, і я молився Богу, щоб він повернувся живим.

- Коли Ви вперше потрапили в Ужгород?

- Вперше це було у 1979 році. З того часу я кілька разів переїжджав у Мукачево, однак сюди мене тягне.

- Чи була у Вас «справа для душі»?

- Ну звісно ж. Це фотографія. Я обожнював фотографувати людей, які мене чимось зачепили, тварин…От у Фейсбуці є інтерактивна анкета: «Якою має бути ваша професія?» Мені випала професія фотографа.

- Розкажіть про Вашу сімю.

- Хвала Богу, у мене багатодітна сім’я. Я – батько п’ятьох дітей: чотирьох дівчат і одного хлопчика. Старша дочка уже вийшла заміж і народила мені трьох прекрасних внуків. Зараз ми проживаємо у с. Руські Комарівці: я, жінка і четверо дітей.

- Чи не відчуваєте дискомфорту, коли багато людей у домі?

- Звичайно, що ні. Це ж діти. Головне, що є робота, якийсь дохід. Нам так добре.

- Як Ви познайомились зі своєю жінкою?

- Ми познайомились на весіллі друга. Він мені сказав: «Царю, там буде одна дівчинка нова із Руських Комарівців…» Мене це заінтригувало. Я прийшов, подивився на неї. І знаєте, що? Сподобалась! У неї такі густі брови шикарні... Я її називав Литовкою, адже колись я був у Литві, і мав там дівчину схожа на мою жінку. Я вдячний небесам, що вона стала моєї жінкою. А стосовно Царя: мене, коли був молодим, називали так.

- Кажуть, що з роками у подружжя зникає пристрасть. Чи це справді так?

- У нас не ідеальна сім’я. Буває, виникають конфлікти, однак ми з жінкою стараємось їх вирішувати відразу, адже любимо одне одного.

- Що входить у Ваші обовязки як вартового цього провулку?

- У першу чергу, я маю бути обличчям цього провулку. Я завжди маю бути охайним, підтримувати чистоту. І, безумовно, маю допомагати людям знайти якийсь об’єкт у місті чи провулку.

- Яке місце у Вашому житті посідає «Гірчичне зерно»?

IMG_0139

- Це мій другий дім. Я йду з дому у провулок і навпаки, немов йду з кімнати в кімнату. Мені тут подобається все: люди, які тут працюють, його керівництво. Мені тут ні разу, ні в чому не відмовляли. Нещодавно я втрапив у лікарню, і до мене приходили працівники провулку. Моя жінка аж здивувалась, а я сказав, що це моя друга сім’я. Піклування одне про одного – наш пріоритет. Тут особлива аура. Неодноразово я чув від людей, які сюди приходять, що у них покращується настрій.

- Чи ночували Ви коли-небудь у провулку? Яке «Гірчичне зерно» уночі?

- Таке буває нечасто. Можливо, два рази за весь час. Ночував тут, коли ще не було воріт, і зараз у нас відкривається новий заклад, тому потрібно було ще раз тут ночувати. Знаєте, я більше люблю провулок вдень, коли тут є люди. Він живий, динамічний. А вночі цього нема, тут порожньо.

- Як довго Ви тут працюєте?

- Ще з самого «народження», коли тільки зводили фундамент провулку. Це було у 2009 році. Я відразу знайшов спільну мову з власником, і він вирішив довірити мені цю відповідальну роботу. 

- Як Ви можете описати себе?

- У дитинстві у мене був «буйний» характер, тому що я був найменшим у класі, найменшим у сім’ї. Звісно, мене ніхто не ображав, проте це мене непокоїло. Завжди себе запитував: «Чому я такий маленький?»А зараз я розумію: головне – не зовнішність, а те, що всередині, що робить людину людиною.

- Чи є у Вас негативні сторони характеру?

- Не буває ідеальних людей. У мене була негативна риса до 1982 року, коли я перестав пити горілку. Просто на тверезу голову людина може приймати адекватні рішення.

- Розкажіть про свій костюм. Що він означає для Вас?

- Я прочитав, що такий самий наряд був у останнього кайзера Німеччини. В інтернеті пишуть, що цей правитель хоч і не вражав фізичними можливостями, однак умів навести порядок. Цей костюм - довіра до мене з боку провулку, у першу чергу.

- Чим любите займатись у позаробочий час?

- У позаробочий час я люблю сидіти у Фейсбуці, переписуватися з друзями. Звичайно, слідкую за новинами в  Україні, у світі. Приділяю час своїй великій сім’ї. У мене зараз наймолодша дочка Анічка піде у перший клас. Її тепер усе навколо цікавить: те їй розкажи, те їй покажи. Завжди просить, щоб я її взяв з собою у «Гірчичне зерно».

- Якою була реакція ваших дітей, коли вони побачили Вас у формі?

- «А що це таке?» - запитувались малі. Я відповів, що це мій новий імідж, стиль мого життя.

- Як жінка ставиться до Вашої роботи?

- Ну, знаєте, як більшість жінок. «Можна би було й десь більшу зарплату знайти», - говорила вона. Але після того випадку, коли я потрапив у лікарню, вона помітила, що на роботі я живу, як у сім’ї.

- Як «працюєте» з туристами?

- У першу чергу, я виявляю гостинність, яка властива чи не кожному ужгородцю. Також, коли зі мною хочуть сфотографуватися, даю невеличкий подарунок. Це буклетик про «Гірчичне зерно» і насіння гірчиці. Прощаючись з туристами, завжди говорю: «Це вам презент від нашого провулку. Йдіть і розсійте ці зерна добра по всій Україні, щоб ми жили у мирі у дружбі».

Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-1
Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-1

- Як часто з Вами роблять селфі?

- Достатньо часто. Я нормально до цього ставлюсь і ніколи не відмовляю. До речі, це все безкоштовно! (сміється – прим. ред.)

- Не відчуваєте себе актором, коли одягаєте свій костюм?

- Я не актор, я живу цим провулком. Не граю якусь роль, це частина мого життя.

- Де Ви бачите себе через 15 років?

- Знаєте, поки ноги мене носять у цей провулок, я б хотів тут робити.

- За що Ви любите Ужгород?

- Люблю за те, що хоч маленькими кроками, але він прагне йти до Європи.

Усі частини спецтеми Професія "Ужгородець" читайте тут.

Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-2 Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-3 Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-4 Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-5 Професія «Ужгородець»: Вартовий Іван Шпонтак, фото-6
Дядя Ваня вартовий Гірчичне зерно Ужгород
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
438 переглядів у жовтні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
Контрабандний товар митники затримали сьогодні, 29 жовтня, на українсько-румунському кордоні. В прес-службі Закарпатської митниці розповідають, що контрабандні цигарки виявили під час поглибленого огляду мікроавтобусу "Мерседес" на якому українець їхав до Франції. Винюхав контрабандний вантаж чотирилапий помічник митників на ім’я Лакі. Як виявилося, кмітливий водій заздалегідь приховав у днищі автомобіля 360 пачок сигарет з акцизною маркою України. «Озброї...
Кримінал
Суддя Конституційного Суду України, закарпатець Василь Лемак виступив проти рішення щодо скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування. Окрема думка судді опублікована на сайті КС. Зокрема, Василь Лемак повідомив, що принципово не погоджується із запереченням ідеї криміналізації за недостовірне декларування. Суддя нагадав, що суд, визнавши низку законів неконституційними, не надав парламенту часу для урегулювання цього питання з мет...
Суспільство
Навчальні заклади Тячівщини – Нижньоапшанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів та Солотвинський ліцей з румунською мовою навчання імені Міхая Емінеску стали учасниками транскордонного проєкту "Віртуальна реальність єднає Карпати: інтерактивні шкільні лабораторії". Ідея реалізується в рамках Спільної програми Румунія-Україна 2014-2020 за фінансової підтримки Європейського Союзу. Про це йдеться у сюжеті М-студіо.  Читайте також: На Закарпатті всіх бажаю...
Кримінал
За її словами, нападник кілька разів вистрелив у неї із пневматичної зброї, а також силою утримував і знущався.  За інформацією Віталія Глаголи, в Ужгороді власника мережі магазинів «Зіна» Миколу Жолтані підозрюють у нападі на дівчину і незаконному утриманні. Вчора вночі дівчина викликала поліцію в баню за адресою вулиця Підгорянки, 8, що в районі Горяни. Коли прибули патрульні, вибігла дівчина і повідомила, що  Микола Жолтані її незаконно утримував у прим...
Кримінал
Близько 10-ої години на виїзді з Хуста в бік села Бороняво на автомобільній дорозі державного значення Н-09 Мукачево-Рогатин сталася автомобільна аварія.   В ГУНП 3акарпатської області уточнили, що ДТП сталася за участі трьох легкових автомобілів.  ‘‘Водійка Opel порушила ПДР і виїхавши на зустрічну смугу зіткнулася з Audi та Seat’’ - розповіла кореспонденту нашого видання речниця поліції Ганна Дан. Автотроща обійшлася без потерпілих. За даним фактом було...
Влада
Під головуванням Президента України Володимира Зеленського розпочалося термінове закрите засідання Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) щодо невідкладних заходів, яких має вжити держава після рішення Конституційного Суду щодо неконституційності окремих положень закону про запобігання корупції та статті 366-1 Кримінального кодексу України. Починаючи засідання, Глава держави наголосив на необхідності термінової реакції на ситуацію, яка склалася...
Суспільство
В "Укрзалізниці" планують знизити ціни на квитки для пасажирів та не збільшувати їх цього року і на початку наступного. Про це заявив голова філії "Пасажирська компанія" Укрзалізниці Олександр Перцовський заявив на пресконференції, передає "Укрінформ". "Ми знижуємо ціни і всіх запрошуємо пересісти з другого у перший клас, або пересісти з автомобіля та подорожувати. Те, що стосується цього року, жодного підвищення у цьому році не планується, не планується д...
Кримінал
Оперативники кримінальної поліції встановили, що до крадіжки чужого майна причетний уродженець Вінничини. За фактом злочину у поліції відкрили кримінальне провадження. Слідство у справі триває. До Мукачівського відділу поліції звернувся місцевий житель, який повідомив про крадіжку з його будинку. Як з’ясувалось, з приватного помешкання потерпілого невідомі викрали будівельні інструменти. Вживши необхідних заходів оперативники встановили причетного до краді...
Суспільство
Кабмін погодив проєкт постанови, яка дозволяє притягувати до відповідальності власників авто на європейських номерах. Про це пише Економічна Правда. Відповідальність за порушення строків ввезення авто у митному режимі транзиту становить 500 неоподатковуваних мінімумів (8,5 тисячі), за повторне порушення - 17 тисяч з позбавленням прав на рік з оплатним вилученням авто чи без такого. При цьому, Брагар зазначає, що "в грудні 2019 року було підписано меморанду...