Кредитний терор: погрози зґвалтуванням і викраденням дитини

Протягом останніх років на Закарпатті з’явилося чимало оголошень від приватних установ про надання кредитів без довідки про доходи. Потрібні лише паспорт та ідентифікаційний код, і бажаючі отримують невелику суму грошей. Здавалося б, усе легко та просто. Однак часто наші краяни беруть кредит, не надто задумуючись над умовами, які, виявляється, можуть затягнути в серйозні проблеми. Імена персонажів з етичних міркувань змінені. Така історія трапилася і в Ужгороді, - пише Іван Ладжун,  "Карпатський об’єктив". 

 

А почалося все з того, що місцева жителька вирішила взяти в кредит 2 тис. грн у філії однієї з приватних фірм, яка знаходиться в центрі міста. Щоправда, жінка не порадилася з рідними, чи варто це робити. Тим більше, що умови там досить жорсткі. Скажімо, якщо ви взяли в борг 5000 грн, то через тиждень, крім цієї суми, потрібно зверху заплатити 700 грн. Через два тижні – 1400.

Словом, з кожним днем сума суттєво зростає. Якщо з якихось причин ви певний час не маєте можливості вносити оплату (затримали зарплату, пенсію), то згодом розпочинаються серйозні проблеми.

Звісно, ужгородка, яка вже є пенсіонеркою, планувала у визначений термін повернути гроші. Та при мізерних доходах у неї не виходило вчасно сплачувати кредит. На цій фірмі при оформленні Єлизавета залишила навіть контакти своїх доньок. Згодом кредитори почали в доволі жорсткій формі нагадувати їй про повернення боргу. Від них стали потерпати й доньки Єлизавети, які не підписували жодного документа.

– Коли мама брала кредит, ми з Іриною не мали до цього ніякого стосунку, – розповіла «Карпатському об’єктиву» потерпіла Світлана. – Кредитори спочатку дзвонили на мобільний телефон сестрі. Звісно, з погрозами. Далі телефонували чоловікові Ірини. Під час однієї з розмов вони навіть поставили йому ультиматум: якщо ваша мати чимшвидше не поверне гроші, то поки ти будеш на роботі, твою дружину… ґвалтуватимуть. Можете уявити його стан після такої заяви?

1 лютого опівдні подзвонили мені. Кредитор, який представився Віталієм, став погрожувати, ображати нецензурними словами. Згодом заявив, що викраде мою доньку зі школи. Наче на підтвердження своїх слів назвав прізвище та ім’я дитини, навіть навчальний заклад, у який вона ходить. Таких дзвінків з погрозами надходило щонайменше 7–8. Зараз мені лячно відправляти доньку в школу. Навіть їй на мобільний телефон надсилали смс-ки про те, що ми повинні повернути борг. Звідки вони взяли її номер, не можу зрозуміти.

Під час нашої розмови Світлана показує мені на мобільному телефоні повідомлення від Віталія такого змісту (передаємо мовою оригіналу): «А мамаше привет передай! Или я уже через твою дочь передам лично; солнышко, советую закрыть вопрос до понедельника, а то пожалеешь; Ларису (доньку, – авт.) жалко! Ну, ничего, маме потом своей спасибо скажешь; дура, твоя мать должна больше двух месяцев, а ты права качаешь! Есть ум в голове?»

Намагання Ірини та Світлани пояснити кредитору, що вони не мають жодного стосунку до цього злощасного кредиту (адже нічого не підписували, не укладали ніяких угод), результату не принесло. Віталій не сприймав жодного аргументу, натомість у грубій формі втовкмачував, що оскільки це їхня мама, вони повинні зробити все, щоби вона повернула борг.

Далі більше. Київські представники фірми стали тероризувати навіть керівництво школи, де навчається донька Світлани. Директор навчального закладу розповіла нашому виданню, що до педагогів почали надходити дзвінки киян, які представлялися працівниками служби безпеки й вимагали надати конфіденційні дані дитини. Особливо дошкуляли класному керівнику і за відмову навіть погрожували їй фізичною розправою.

Дівчинка через смс-повідомлення, які надходили на її телефон, стала боятися ходити в школу. З приводу дзвінків зі столиці педагоги написали заяву в поліцію. Під час телефонної розмови із журналістом «Карпатського об’єктива» Віталій представився працівником служби безпеки кредитної фірми й прокоментував ситуацію:

«Доньки допомагали матері оформляти кредит, правда, нічого не підписували, а просто підтвердили по телефону. Є відповідні записи розмов обох сестер. Я їм не погрожував, а просто хочу, щоби їхня мати повернула кредит, тому й дзвоню до них. Протягом останнього часу вони не відповідають. Їхні дані я знайшов у соціальних мережах. Єлизавета не піднімає трубку вже три місяці. Вона підписувала договір і знала, на що йшла. До цього кредиту вона теж була нашим клієнтом і брала у нас 600 та 1500 грн, які повернула. Питання про кредит пенсіонерки наразі в підвішеному стані. Тепер вона нам завинила 6600 грн. Ми вже готові закрити це питання, якщо поверне лише 4600 грн. Якщо Ірина й Світлана вважають наші дії неправомірними, нехай пишуть заяви в поліцію, а я виконую свою роботу».

Працівники Ужгородського відділу поліції повідомили, що з приводу погроз столичних кредиторів нашим краянам правоохоронці вже зареєстрували кілька заяв. В одному зі звернень як доказова база навіть зафіксовані записи з погрозами. Крім усього, кримінальна поліція встановлює й інші факти, проводить розмови з потерпілими. Згодом зібрані матеріали з доказовою базою будуть направлені в Київ для проведення відповідної перевірки й прийняття рішення.

Разом з тим правоохоронці наголошують ще на одному важливому нюансі: за кредитну позику, яку надає ця фірма, потрібно платити два відсотки за добу (!). Саме тому й виникла така складна ситуація в згаданій історії. Тож радять жителям перш ніж брати в борг гроші в аналогічних фірмах, добре подумати, чи потрібно це робити, оскільки можна віддавати кошти все життя. Адже при затриманні виплат, протягом року цій організації потрібно буде сплатити 720%. А це, погодьтеся, є дамокловим мечем.

Адвокат Віталій Буришин:

«На жаль, ситуація з низьким рівнем культури укладення споживчих договорів серед нашого населення дозволяє окремим особам вдало заробляти, погрожуючи невідворотністю фінансових санкцій, арештом майна, виселенням з помешкання, кримінальною відповідальністю за шахрайські дії, розголосом про вашу недобросовісну або необдуману поведінку близьким, знайомим, колегам. Неодноразово наголошую на тому, що підписання будь-яких договорів слід проводити за присутності фахового юриста. Дуже часто оплата за юридичний аналіз договору до його укладення в сотні разів менша, ніж майбутні втрати від порушення умов його невиконання чи неналежного виконання через ті чи інші фактори.

Стосовно поширеної практики погроз по телефону, передання інформації вашими знайомими або близькими, то тут дуже часто йдеться про фахових спеціалістів, які вміють робити це таким чином, щоб не можна було кваліфікувати їхні дії як злочин. Адже погроза зазвичай «непряма» з непрямими натяками, зміст яких не дозволяє правоохоронному органу визначати вислови як реальні погрози життю чи здоров’ю особи, що є жертвою.

Разом з тим страх та невпевненість своїм слухачам вони все ж таки успішно навіюють. У таких випадках знову наголошую на необхідності втручання в ситуацію юриста, котрий зможе детально вивчити зміст підписаних договорів, їх виконання, обставини здійснення погроз з боку представників кредитора. Після аналізу всіх деталей фахівець зможе скласти належний та дієвий алгоритм дій з припинення погроз, а також вимагань погасити позику.

З огляду на індивідуальність кожної ситуації можу навести лише певні загальні тези. По-перше, про кожен випадок погроз слід обов’язково повідомляти до поліції, яка змушена буде вживати заходи з перевірки та завдяки певним слідчо-оперативним можливостям зможе встановити низку фактів, даних і деякі обставини, які ви матимете можливість використати в майбутньому.

По-друге, не слід сприймати погрози як реальні, адже якщо вам або вашим близьким усе ж таки буде заподіяно шкоди, факт вчинення злочину стане очевидним, а для самого позичальника такі правові наслідки вкрай небажанні. Загалом якщо погрози вам набридли, то намагайтеся спокійно розмовляти з абонентом і поетапно пояснити незаконність та необґрунтованість його вимог. Якщо це не допомагає, то зовсім не розмовляйте.

По-третє, слід звернутися з письмовим повідомленням-заявою до особи позичальника (фірми, кредитної спілки, тощо), де детально викласти всі обставини, які з вами відбуваються, з посиланням на докази та факти, що можуть бути, на вашу думку, їх причиною, з вимогою письмово підтвердити причетність фірми до таких погроз, а також припинити стягнення боргу в незаконний спосіб.

Важливим моментом є те, що юридична особа, котра надає позику, в межах чинного законодавства виступає як фінансова установа та підлягає державній реєстрації в Державному реєстрі фінансових установ. Органом контролю за законністю здійснення діяльності на фінансовому ринку є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Саме до цієї комісії слід скаржитися на недобросовісну практику ведення фінансової діяльності, якщо погрози та вимоги продовжуватимуться й надалі.

За наслідками подання скарги Національна комісія зобов’язана здійснити перевірку та вжити заходів реагування (наприклад, з усунення порушень у діяльності). Якщо погрози триватимуть, а заходи Національної комісії не даватимуть результатів, остання має повне право виключити цю юридичну особу з Державного реєстру фінансових установ. Це позбавляє фірму права займатися фінансовими операціями (видавати позики), що вкрай для неї невигідно. Якщо все зробити правильно, то результат не забариться.

кредит погрози
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
36 переглядів у липні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У центрі міста Ужгород, біля одного з магазинів, містян та гостей міста пригощають сливами. Хтось назбирав фрукти й додав табличку “Пригощайтесь”. Ужгородці в захваті від подібної доброї ідеї.Фото опублікувала Ірина Петрус-Густі. Читайте також: До уваги закарпатців: як вберегти організм від зневоднення через спеку
Екологія
Очистити своє місто і свій край від сміття — ідея, якою перейнялися в Ужгородському національному університеті. Заклад впроваджує одразу кілька еко-проектів, пов‘язаних із сортуванням відходів. Одна з ініціатив — належить студентам, учасникам громадської організації «AuraAcademica». Вони ВЖЕ втілили міні еко-проект із збору використаних паперових стаканів від кави. З»ясувалось, що цю тару не можна переробляти разом з іншою макулатурою, адже в середині стак...
Суспільство
У мережі продовжує набирати популярності відео, на якому видно, як в Ужгороді укладають бруківку на місці нещодавнього ремонту комунікацій. Так, ужгородець Віталій Вільний став свідком неординарного укладання бруківки на одній із вулиць міста. Саме так укладали бруківку на вулиці Небесної сотні. "Як вам укладання бруківки по-андріївськи - залізною киркою? Шматки бруківки розлітаються у всі боки" - запитав він у інших. У відповідях ужгородці припустили, що...
Суспільство
Завдяки вдалому геополітичному розташуванню Закарпаття і природно-кліматичним особливостям, область має надзвичайно сприятливі умови для розвитку туризму і оздоровлення людей. Обслуговуванням туристів займаються чисельні підприємства (туроператори та турагенти), діяльністю яких є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, посередницька діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг. Упр...
Суспільство
Природа щедро нагородила наші західні області, зокрема й Закарпаття, неймовірними гірськими краєвидами, таємничими озерами, прекрасними водоспадами, таємними печерними лабіринтами... Інтерес туристів до карпатських дивовиж останніми роками стрімко зростає. Відносна бюджетність дозволяє вільно планувати такі мандрівки. Для туристів там вже збудовано чимало готелів і хостелів, прокладено нові автомобільні та залізничні шляхи, у сезон розбивають наметові табо...
Кримінал
Майже півтори сотні повідомлень про порушення виборчого законодавства і три кримінальних провадження за фактом підкупу виборців. Таку статистику за чотири дні до дня голосування фіксують закарпатські правоохоронці. За неофіційною інформацією, обшуки у справі підкупу виборців вже почалися у домівках депутатів Ужгородської міської ради. Відео, відзняте на смартфони очевидцями та опубліковане в соціальній мережі, вчергове збурило інформаційний простір Закарпа...
Суспільство
Закарпатець Іван Мирон цього року відсвяткував своє 90-річчя. Нині він – єдиний із Закарпаття, хто відбув у таборах ГУЛАГу усі 25 років, так і не скорившись і не попросивши про помилування, бо вважав не за вину, а за честь захист своєї землі від ворога. І єдиний, хто досі лишався обвинуваченим у «державній зраді», оскільки у далеких 1950-х боровся за свободу України зі зброєю в руках. Він же став першим, з кого Національна комісія з реабілітації зняла всі...
Суспільство
Говерла розташована в гірському масиві Чорногора, що за 17 км від кордону з Румунією, на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей. Це одне з тих українських див, що прославляють Україну. Пише rakhiv.in. Передусім — висотою, що досягає 2061 м над рівнем моря Назва «Говерла» походить від угорського слова «hovar», що перекладається як «снігова гора». І це не випадково, адже верхівка Говерли повністю вкрита товстим шаром снігу, який не тане аж до сере...
Суспільство
Про сміттєвий "апокаліпсис" на Закарпатті у сюжеті розповідає канал "Перший інформаційний". На Закарпатті відсутній сміттєпереробний завод. Сміттєзвалища закривають, а місць для складування твердих побутових відходів обмаль. Після “сміттєвого” конфлікту з угорцями ситуація не змінилася. На Закарпатті попри неодноразові обіцянки урядників – досі не збудовано жодного сміттєпереробного заводу чи сортувальної станції. Втім проблема ще й у відсутності чіткого м...
Новини по темі
Спецоперація, обшуки та кримінальні справи: Винним у підкупі виборців в Ужгороді загрожує в'язниця (ВІДЕО)
З будинку закарпатки злочинці винесли всі золоті вироби
З одного «рейсу» 10 тисяч хабара: нові подробиці спецоперації із затримання митників на посту "Ужгород" (ФОТО)
Закарпатські митники знайшли у двох мікроавтобусах подвійні днища з цигарками (ФОТО)
На Закарпатті під колесами «Mercedes» загинув 17-річний велосипедист (ФОТО)
Українець через КПП "Лужанка" намагався вивезти до Угорщини цигарок на 30 тисяч гривень (ФОТО)
В Ужгороді затримали чоловіка, який за $1000 хотів купитити інформацію про розміщення прикордонних нарядів (ФОТО, ВІДЕО)
Начальник держустанови, якого затримали на хабарі, може вийти на волю, сплативши заставу у розмірі 115 тис грн.
В Ужгороді молодий хлопець вбив жінку: подробиці від прокуратури
Закарпатка під час сварки поранила ножем сусіда