Медицині Ужгорода і району необхідні зміни

Закарпаття не увійшло до переліку областей, де «обкатується» медична реформа, яку незабаром мають поширити по всій Україні. Проте необхідність змін диктують самі реалії. Останні кілька тижнів, зокрема, стала надзвичайно гучною тема медичної допомоги в Ужгороді та Ужгородському районі.

З ініціативою  розглянути питання реорганізації Ужгородська районна рада, на чолі з Михайлом Фединцем, офіційно звернулася до голови обласної адміністрації та обласної ради. Сформували робочу групу, до складу якої увійшло і чимало членів комісії з питань охорони здоров’я Закарпатської обласної ради, яку очолює професор-нейрохірург Володимир Смоланка. Також у складі робочої групи голова комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Ужгородської міськради Богдан Пацкань, генеральний директор обласного клінічного територіального медичного об’єднання «Фтизіатрія», депутат облради Василь Скрип, головний лікар Ужгородської міської клінічної лікарні, депутат облради Іван Курах, головний лікар обласного наркодиспансеру,  депутат Ужгородської міськради Василь Кручаниця, голова Ужгородської райради Михайло Фединець, перший заступник Ужгородського міського голови, депутат облради Віктор Трикур.

Володимир Смоланка підсумував пропозиції робочої групи. «Основна мета реорганізації медицини міста та району – покращити якість медичної допомоги. Пропонується створити територіальне медичне об’єднання, де б надавалися медичні послуги мешканцям району та міста. Наразі до третини ліжк як у міській так і у районній лікарні використовуються як соціальні. Серед переваг – в місті є потужна клінічна та дитяча лікарні, перинатальний центр. Тут й краща медична апаратура. Тобто є можливість повноцінно організувати другий рівень медичної допомоги для мешканців Ужгорода та району. Іншими словами поєднання фінансових, кадрових та матеріальних ресурсів – запорука вирішення існуючих проблем в галузі. Модель, яка ефективно діє на території Закарпаття, коли районна та міська лікарня діють в межах єдиної структури, є оптимальною і для Ужгорода та Ужгородського району», – відзначив Володимир Смоланка.

Головний лікар Ужгородської міської клінічної лікарні Іван Курах переконаний, щореорганізація не призведе до скорочення спеціалістів, а навпаки, до концентрації фахівців, які працюватимуть в межах нового медичного територіального об’єднання. «Це дозволить нам надавати цілодобову ургентну допомогу з усіх видів медичного спрямування. Також суттєво зростуть видатки на харчування та медикаментозне забезпечення пацієнтів. Додаткові  кошти будуть використані й на нове діагностичне обладнання. Тобто як мешканець Ужгорода, так і мешканець району отримає якіснішу медичну допомогу», – констатує головлікар закладу.

Ліжок купа, толку — мало

Ужгород у спадок від радянської доби отримало досить потужну клінічну лікарню на 400 ліжко-місць та ще чималу міську дитячу лікарню. Така кількість ліжок, за формульними розрахунками, могла б бути в місті приблизно на 300 тисяч мешканців, тоді як переписи фіксують близько 116 тисяч ужгородців.

Ужгородський  район у двох лікарнях разом –  Чопській та Середнянській, має 200 ліжок стаціонару на близько 85 тисяч громадян. Але ці ліжка не є повноцінними, — знають медики, — бо вони є однопрофільними і фактично… -  соціальними.

Хоча працюють районні «вузькі» спеціалісти – ендокринолог, кардіолог, акушер-гінеколог, пульмонолог та інші, але ліжок цього профілю в районі немає. Відтак ці фахівці займаються диспансеризацією, амбулаторною допомогою, виїздять у села, а стаціонарну допомогу не надають, відправляючи хворих у міські та обласні лікувально-профілактичні заклади Ужгорода.

В обох районних лікарнях Ужгородщини немає реанімаційного і хірургічного відділень, тобто людині з будь-яким тяжким захворюванням, травмованим — допомогти не можуть і таких пацієнтів знову ж таки везуть в ужгородську центральну міську клінічну лікарню. Крім того, немає можливості проводити комплексне обстеження, а відтак і лікувати весь організм, а не окремо якусь гостру недугу, не зважаючи на інші супутні та хронічні захворювання. А саме це, у тому числі, передбачає один з аспектів реформування системи охорони здоров’я у державі загалом – створення госпітальних округів повинно сконцентрувати фахівців та найкраще (читай – найдорожче – Авт.) обладнання.

Сьогодні  для мешканців Ужгородщини найактуальніший принцип – організуй собі сам

За хірургічну допомогу мешканцям Ужгородщини і жінкам, які народжують, район платить місту трансферти, на цей рік це десь близько 8 мільйонів гривень. Але де-факто міська лікарня мешканцям району надає значно більше допомоги, ніж перераховується коштів. Водночас район не може віддавати більше, бо утримує також і свої ліжка. Навіть при бажанні районній владі недоцільно  мати, наприклад, терапевтичні ліжка і платити за такі ж місту. У разі ж об’єднання трансферти з району в Ужгород на медицину могли б знано зрости і, головне, використання грошей було б ефективнішим.

Друга проблема – у районі немає обладнання, яке потрібне для якісної медичної допомоги вторинного рівня, тобто в  умовах стаціонару. Отож, люди самі їдуть в Ужгород (а Конституція гарантує право вибору лікаря) і лікуються там. З одного боку, спрацьовує упевненість, що в Ужгороді отримають кращий рівень допомоги. З іншого – люди змушені йти в міську лікарню через цілком об’єктивні причини – ту ж відсутність обладнання, реанімації, хірургії тощо.

Ще одна дуже суттєва причина, чому легше лікуватися в Ужгороді: інакше треба діставатися в Чоп або Середнє. Тобто, наприклад, мешканцю села Кам’яниці (розташованого у напрямку Перечина) доводиться їхати в Ужгород, а звідти – в Чоп. Звичайно, як жартують, треба мати дуже міцне здоров’я, аби так лікуватися. Так само «зручно» і рідним провідувати хворих.  А за будь-якою довідкою, наприклад, коли треба пройти медогляд, здати аналізи, доводиться їздити туди-сюди і декілька разів.  У порівняно кращій ситуації мешканці самого Середнього і Чопа та прилеглих сіл, хоча не раз і їм для якихось спеціалізованих обстежень доводиться «кататися» в обласний центр, а тому вони апріорі шукають можливість лікуватися в Ужгороді.

Відтак і місто, і район мають потужний, але  недостатньо ефективно використовуваний ліжковий фонд і досить мізерне фінансування, а якби їх об’єднати – виграли  б і фахівці, і, що найважливіше, пацієнти.

Інша проблема, яку б вирішила така реформа –  Ужгородщина не має жодного соціального закладу. Ніде утримувати літніх самотніх людей, невиліковно хворих, яким необхідно забезпечити достойне завершення земного життя. А у разі об’єднання і створення міськрайонного лікувального центру, районні ліжка можна було б звільнити саме для соціальних закладів, паліативної, хоспісної допомоги. Тепер вони, в основному, і виконують таку функцію, але за мізерні гроші – на охорону здоров’я. А тоді б використовувалося співфінансування, наприклад з бюджетів різних рівнів, за соціальними програмами, грантами, які пропонують саме для такої допомоги чимало закордонних фондів, релігійних і благодійних організацій.

Також у районі варто розвивати і робити більш  якісною медичну допомогу першого  рівня – тобто сімейно-амбулаторну. На Ужгородщині вже діють 25 амбулаторій сімейного типу, 30 ФАПів, і ця робота теж має свою специфіку, потребує розвитку і вдосконалення.

Володимир Смоланка переконаний, що питання треба дуже докладно вивчити, зважити усі аргументи. Як то кажуть, сім раз відміряти, перш ніж раз реформувати. Не йдеться про механічне додавання ліжок, грошей чи посад. У цьому контексті треба розглядати і створення нових відділень, єдиної поліклініки, можливо, якихось реабілітаційних закладів. Необхідно і центральним органам влади представити всі розрахунки для корективи, можливо, формульних розрахунків, виділення коштів. Подумати, скажімо, як ефективніше використовувати для мешканців Чопа можливості відомчої медицини.  І найголовніше: вкрай необхідно знайти мудре, виважене рішення як підвищити класність обладнання, а відтак — якість допомоги людям.

Сlipnews.info
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
13 переглядів в червні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Як повідомляє Закарпатський центр з гідрометеорології, ввечері, 20 червня, з переходом на ніч 21 червня, на більшій частині території Закарпатській області та по очікуються грози, в окремих пунктах значні дощі та град. Також у ніч з 20 на 21 червня по області в місцях проходження значних дощів на малих водотоках та в верхів’ях річок очікуються швидкоплинні підвищення рівнів води на 0.5 – 1.2 м, формування значного схилового та місцевого стоку, а також лока...
Пригоди
Про автопригоду в мережі Facebook повідомила Олеся Лугош. Як зазначають очевидці, автомобіль на швидкості, в Іршаві на вулиці Богдана Хмельницького, влетів у паркан. Авторка фото зазначає, що на вулиці в цей час перебували діти. На щастя, під час ДТП, ніхто не постраждав. Однак автомобіль зазнав механічних пошкоджень. Джерело Читайте також: На Закарпатті легковик влетів у стовп
Суспільство
20 червня в Ужгороді пройшли засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора комунального некомерційного підприємства «Ужгородська міська дитяча клінічна лікарня» та посади директора комунального некомерційного підприємства «Ужгородський міський пологовий будинок» Ужгородської міської ради. Щодо конкурсу на очолення міської дитячої лікарні, то надійшла одна заява – від кандидата на посаду, Ігоря Гавриловича Рошка,...
Кримінал
За ініціативою Тячівської місцевої прокуратури слідчим відділенням Дубівського ВП Тячівського відділу поліції внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням про незаконні рубки дерев на Тячівщині. Відомо, що очевидець, який перебував на відпочинку у Карпатах, а саме на Тячівщині в Усть-Чорна, зафіксував факти вивезення лісу, що носять масовий характер. Попередня правова кваліфікація за ч.1 ст. 246 КК України (незаконна порубка...
Пригоди
Днями Закарпаття сколихнула новина – у пологовому відділенні Мукачівської ЦРЛ померла новонароджена дитина. Як стало відомо, батько немовляти у тому, що сталося, звинувачує лікарів. Мовляв, під час вагітності його дружина проходила десятки обстежень і жодних підозр на будь-яку патологію не було. Пологи також пройшли успішно, дитина народилася здорова. Та вже за кілька днів немовляти не стало. Чоловік додає, дитина народилася недоношеною – на 35 тижні вагіт...
Кримінал
Судом постановлено вирок іноземцю, який восени минулого року, порушуючи правила дорожнього руху, здійснив смертельний наїзд на неповнолітню дівчину. Побоюючись відповідальності за вчинене, громадянин Ізраїлю покинув місце ДТП, тим самим залишивши дівчину в небезпечному для її життя стані. В ході судового розгляду обвинувачений вину у вчинених злочинах визнав повністю, щиро розкаявся та добровільно відшкодував родині загиблої дівчини матеріальну та моральн...
Політика
Конституційний суд визнав конституційним указ президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради. Відповідне рішення було ухвалене під час закритого засідання Великої палати КСУ у четвер, повідомив Укрінформу обізнаний співрозмовник у суді. "Суд визнав конституційним указ Президента про розпуск парламенту", - сказав співрозмовник агентства. Суддею-доповідачем у даній справі виступав Віктор Кривенко. Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зе...
Пригоди
Співробітники Іршавського відділення поліції затримали мешканку районного центру, яка ножем тяжко поранила свого чоловіка. Речовий доказ – ніж, вилучено. Жінку затримали у порядку статті 208 КПК України. Вчора, 19 червня, близько 23.55 год надійшло повідомлення від лікаря районної лікарні у місті Іршава про те, що до них із тілесними ушкодженнями доставлено 57-річного місцевого мешканця. Працівники слідчо-оперативної групи Іршавського відділення поліції вс...
Пригоди
«Вкрасти за 60 секунд» - патрульні виявили чоловіка ймовірно причетного до крадіжки велосипеда Ця подія сталася 12 червня в Ужгороді. Як видно з камер спостереження, для скоєння злочину правопорушнику знадобилося близько хвилини. Виявити горе-крадія патрульним вдалося вночі 13 червня на вулиці Корзо. Його патрульні доставили до Ужгородського міськвідділку поліції. Наголошуємо, якщо ви станете свідком подібного правопорушення – не гайте часу. Одразу звертай...
Новини по темі
Синоптики: Цієї ночі на Закарпатті знову очікуються грози та град
24 червня в Ужгороді обиратимуть директорів дитячої лікарні та пологового будинку
Зберегти ремесло: На Закарпатті відбувся етнофестиваль косарів (ВІДЕО)
Прокуратура Закарпаття повернула у комунальну власність земельні ділянки вартістю 412 тис гривень
Ужгородці відзняли соціальний ролик про "бикувату" поведінку людей (ВІДЕО)
В Ужгороді "замінували" усі медичні заклади - на місці працюють відповідні служби (ФОТО)
В Ужгороді двоє чоловіків увечері скоїли напад на перехожого
На КПП "Захонь-Чоп" на роботі застрелився 39-річний поліцейський. Ймовірна причина - негаразди в сім'ї
В Ужгороді з 12-ї школи винесли майна на 25 тисяч гривень (ВІДЕО)
Закарпатські рятувальники отримали листа із повідомленням про "замінування" усього міста Берегове