Медицині Ужгорода і району необхідні зміни

Закарпаття не увійшло до переліку областей, де «обкатується» медична реформа, яку незабаром мають поширити по всій Україні. Проте необхідність змін диктують самі реалії. Останні кілька тижнів, зокрема, стала надзвичайно гучною тема медичної допомоги в Ужгороді та Ужгородському районі.

З ініціативою  розглянути питання реорганізації Ужгородська районна рада, на чолі з Михайлом Фединцем, офіційно звернулася до голови обласної адміністрації та обласної ради. Сформували робочу групу, до складу якої увійшло і чимало членів комісії з питань охорони здоров’я Закарпатської обласної ради, яку очолює професор-нейрохірург Володимир Смоланка. Також у складі робочої групи голова комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Ужгородської міськради Богдан Пацкань, генеральний директор обласного клінічного територіального медичного об’єднання «Фтизіатрія», депутат облради Василь Скрип, головний лікар Ужгородської міської клінічної лікарні, депутат облради Іван Курах, головний лікар обласного наркодиспансеру,  депутат Ужгородської міськради Василь Кручаниця, голова Ужгородської райради Михайло Фединець, перший заступник Ужгородського міського голови, депутат облради Віктор Трикур.

Володимир Смоланка підсумував пропозиції робочої групи. «Основна мета реорганізації медицини міста та району – покращити якість медичної допомоги. Пропонується створити територіальне медичне об’єднання, де б надавалися медичні послуги мешканцям району та міста. Наразі до третини ліжк як у міській так і у районній лікарні використовуються як соціальні. Серед переваг – в місті є потужна клінічна та дитяча лікарні, перинатальний центр. Тут й краща медична апаратура. Тобто є можливість повноцінно організувати другий рівень медичної допомоги для мешканців Ужгорода та району. Іншими словами поєднання фінансових, кадрових та матеріальних ресурсів – запорука вирішення існуючих проблем в галузі. Модель, яка ефективно діє на території Закарпаття, коли районна та міська лікарня діють в межах єдиної структури, є оптимальною і для Ужгорода та Ужгородського району», – відзначив Володимир Смоланка.

Головний лікар Ужгородської міської клінічної лікарні Іван Курах переконаний, щореорганізація не призведе до скорочення спеціалістів, а навпаки, до концентрації фахівців, які працюватимуть в межах нового медичного територіального об’єднання. «Це дозволить нам надавати цілодобову ургентну допомогу з усіх видів медичного спрямування. Також суттєво зростуть видатки на харчування та медикаментозне забезпечення пацієнтів. Додаткові  кошти будуть використані й на нове діагностичне обладнання. Тобто як мешканець Ужгорода, так і мешканець району отримає якіснішу медичну допомогу», – констатує головлікар закладу.

Ліжок купа, толку — мало

Ужгород у спадок від радянської доби отримало досить потужну клінічну лікарню на 400 ліжко-місць та ще чималу міську дитячу лікарню. Така кількість ліжок, за формульними розрахунками, могла б бути в місті приблизно на 300 тисяч мешканців, тоді як переписи фіксують близько 116 тисяч ужгородців.

Ужгородський  район у двох лікарнях разом –  Чопській та Середнянській, має 200 ліжок стаціонару на близько 85 тисяч громадян. Але ці ліжка не є повноцінними, — знають медики, — бо вони є однопрофільними і фактично… -  соціальними.

Хоча працюють районні «вузькі» спеціалісти – ендокринолог, кардіолог, акушер-гінеколог, пульмонолог та інші, але ліжок цього профілю в районі немає. Відтак ці фахівці займаються диспансеризацією, амбулаторною допомогою, виїздять у села, а стаціонарну допомогу не надають, відправляючи хворих у міські та обласні лікувально-профілактичні заклади Ужгорода.

В обох районних лікарнях Ужгородщини немає реанімаційного і хірургічного відділень, тобто людині з будь-яким тяжким захворюванням, травмованим — допомогти не можуть і таких пацієнтів знову ж таки везуть в ужгородську центральну міську клінічну лікарню. Крім того, немає можливості проводити комплексне обстеження, а відтак і лікувати весь організм, а не окремо якусь гостру недугу, не зважаючи на інші супутні та хронічні захворювання. А саме це, у тому числі, передбачає один з аспектів реформування системи охорони здоров’я у державі загалом – створення госпітальних округів повинно сконцентрувати фахівців та найкраще (читай – найдорожче – Авт.) обладнання.

Сьогодні  для мешканців Ужгородщини найактуальніший принцип – організуй собі сам

За хірургічну допомогу мешканцям Ужгородщини і жінкам, які народжують, район платить місту трансферти, на цей рік це десь близько 8 мільйонів гривень. Але де-факто міська лікарня мешканцям району надає значно більше допомоги, ніж перераховується коштів. Водночас район не може віддавати більше, бо утримує також і свої ліжка. Навіть при бажанні районній владі недоцільно  мати, наприклад, терапевтичні ліжка і платити за такі ж місту. У разі ж об’єднання трансферти з району в Ужгород на медицину могли б знано зрости і, головне, використання грошей було б ефективнішим.

Друга проблема – у районі немає обладнання, яке потрібне для якісної медичної допомоги вторинного рівня, тобто в  умовах стаціонару. Отож, люди самі їдуть в Ужгород (а Конституція гарантує право вибору лікаря) і лікуються там. З одного боку, спрацьовує упевненість, що в Ужгороді отримають кращий рівень допомоги. З іншого – люди змушені йти в міську лікарню через цілком об’єктивні причини – ту ж відсутність обладнання, реанімації, хірургії тощо.

Ще одна дуже суттєва причина, чому легше лікуватися в Ужгороді: інакше треба діставатися в Чоп або Середнє. Тобто, наприклад, мешканцю села Кам’яниці (розташованого у напрямку Перечина) доводиться їхати в Ужгород, а звідти – в Чоп. Звичайно, як жартують, треба мати дуже міцне здоров’я, аби так лікуватися. Так само «зручно» і рідним провідувати хворих.  А за будь-якою довідкою, наприклад, коли треба пройти медогляд, здати аналізи, доводиться їздити туди-сюди і декілька разів.  У порівняно кращій ситуації мешканці самого Середнього і Чопа та прилеглих сіл, хоча не раз і їм для якихось спеціалізованих обстежень доводиться «кататися» в обласний центр, а тому вони апріорі шукають можливість лікуватися в Ужгороді.

Відтак і місто, і район мають потужний, але  недостатньо ефективно використовуваний ліжковий фонд і досить мізерне фінансування, а якби їх об’єднати – виграли  б і фахівці, і, що найважливіше, пацієнти.

Інша проблема, яку б вирішила така реформа –  Ужгородщина не має жодного соціального закладу. Ніде утримувати літніх самотніх людей, невиліковно хворих, яким необхідно забезпечити достойне завершення земного життя. А у разі об’єднання і створення міськрайонного лікувального центру, районні ліжка можна було б звільнити саме для соціальних закладів, паліативної, хоспісної допомоги. Тепер вони, в основному, і виконують таку функцію, але за мізерні гроші – на охорону здоров’я. А тоді б використовувалося співфінансування, наприклад з бюджетів різних рівнів, за соціальними програмами, грантами, які пропонують саме для такої допомоги чимало закордонних фондів, релігійних і благодійних організацій.

Також у районі варто розвивати і робити більш  якісною медичну допомогу першого  рівня – тобто сімейно-амбулаторну. На Ужгородщині вже діють 25 амбулаторій сімейного типу, 30 ФАПів, і ця робота теж має свою специфіку, потребує розвитку і вдосконалення.

Володимир Смоланка переконаний, що питання треба дуже докладно вивчити, зважити усі аргументи. Як то кажуть, сім раз відміряти, перш ніж раз реформувати. Не йдеться про механічне додавання ліжок, грошей чи посад. У цьому контексті треба розглядати і створення нових відділень, єдиної поліклініки, можливо, якихось реабілітаційних закладів. Необхідно і центральним органам влади представити всі розрахунки для корективи, можливо, формульних розрахунків, виділення коштів. Подумати, скажімо, як ефективніше використовувати для мешканців Чопа можливості відомчої медицини.  І найголовніше: вкрай необхідно знайти мудре, виважене рішення як підвищити класність обладнання, а відтак — якість допомоги людям.

Сlipnews.info
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
13 переглядів в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Не менше 50 тис. гривень витрачено на пошуки  дiвчини, яка 16 лютого сама вирушила в гори. Про це розповiв журналiстам 0312 Олександр Гуляк начальник гiрської пошуково-рятувлаьної частини ДСНС у Закарпатськiй областi. Нагадаємо, 16 лютого о 21:50 до Служби порятунку звернувся чоловiк, мешкaнець м. Київ, який повiдомив, що його подругa, довгий чaс не виходить нa зв’язок. "До пошукiв  зaлучили 30 чоловiк тa 5 одиниць технiки, з яких: 2 гiрських пошуково-ряту...
Суспільство
З огляду на численнi питання споживачiв, енергетики дали пояснення про переплати та помилково зарахованi кошти на iншi рахунки. "Повiдомляємо, що сума переплати за електричну енергiю, яка облiковується на особових рахунках споживачiв у ПрАТ «Закарпаттяобленерго», а також оплата за спожиту електричну енергiю у сiчнi, яка була помилково оплачена споживачем на розрахунковий рахунок ПрАТ «Закарпаттяобленерго», буде зарахована споживачу на його особовий рахунок...
Суспільство
У Міністерстві інфрaструктури Укрaїни повідомили, що очікують нa відновлення прямого aвіaсполучення між Києвом тa Ужгородом нaйближчим чaсом, – повідомляє Hromadske.ua. «Нaс у нaйближчий чaс очікує відновлення сполучення aеропорту «Ужгород» з Києвом. Тaкож просувaється питaння про будівництво aеропорту між Дніпром тa Зaпоріжжям», — зaявив міністр інфрaструктури Володимир Омелян. Зa його словaми, нaрaзі для Укрaїни дуже вaжливо мaти влaсні aвіaкомпaнії, aдж...
Суспільство
Не встигли приватизувати пiдвал – можете залишитись без оселi. В центрi мiста Ужгород, не дотримуючись елементарних норм та правил будiвництва, орендарi проводять роботи з розширення пiдвального примiщення, якi можуть призвести до руйнування багатоквартирного будинку. Бiльше дивiться в сюжетi 21 Ужгород Читайте також: Ужгородський суд винiс рiшення у справi iз земельною дiлянкою перед Драмтеатром
Суспільство
Термальнi курорти Закарпаття виявилися дорожчими за аналогiчнi курорти Словаччини i Угорщини.  Подрожуй.com.ua вирiшив порiвняти цiни термальних курортiв Угорщини, Словаччини та Закарпаття: склав рейтинг вiд найдешевшої купальнi до найдорожчої. Щоб дотримуватись одного принципу, обрано цiну за день користування для дорослого, в буднiй день протягом несезону, тобто зима-весна 2019. Якщо у купальнi вiдсутнi деннi цiни, то вказано базову тривалiсть квитка. Те...
Суспільство
Сьогоднi, 18 лютого 2019 року, на митному посту «Ужгород» Закарпатської митницi ДФС припинено незаконне ввезення на територiю України арбалету. Ввезти його намагався громадянин Чеської республiки, який заїхав на митний пост легковим автомобiлем «SUZUKI VITARA». Iноземець обрав форму проходження «зелений коридор». Вiдтак це вважається заявою громадянина про те що, перемiщуванi ним через митний кордон України товари не пiдлягають письмовому декларуванню, опо...
Суспільство
У 2019 роцi для виконання природоохоронних та протипаводкових заходiв на Закарпаттi за бюджетною програмою «Захист вiд шкiдливої дiї вод сiльських населених пунктiв та сiльськогосподарських угiдь, у тому числi в басейнi р.Тиса у Закарпатськiй областi», Державне агентство водних ресурсiв планує спрямувати 20 мiльйонiв 200 тисяч гривень, що становить усього 23 вiдсотки вiд передбаченого обсягу видаткiв. Про це йдеться у вiдповiдi Держводагенства на лист Генн...
Пригоди
Сьогоднi близько пiвночi, ужгородськi патрульнi отримали виклик про порушення правил дорожнього руху на вулицi Швабськiй. Пiсля прибуття на мiсце подiї, полiцейськi встановили, що водiй автомобiля БМВ не дотримався безпечного бокового iнтервалу та скоїв зiткнення з припаркованим на узбiччi автомобiлем Фольксваген. При спiлкуваннi з iмовiрним винуватцем автопригоди патрульнi помiтили явнi ознаки алкогольного сп’янiння. Водiй погодився пройти огляд на мiсцi...
Суспільство
Як розповiли в прес-службi Чопського прикордонного загону, вчора на пунктi пропуску «Тиса» на кордонi з Угорщиною, закарпатець намагався перетнути державний кордон поза чергою. Прикордонний наряд не дозволив йому об’їхати iншi автiвки так, попередивши про вiдповiдальнiсть, повернув у чергу. Невдоволений зауваженнями прикордонника, водiй мiкроавтобуса спробував помститися, скомпрометувавши вiйськовослужбовця за допомогою фейкового вiдео. Закарпатець опублiк...