11:00, 5 січня 2012 р.
Закарпатське телебачення готове до цифри
2011-й рік увійде в історію телевізійного Закарпаття як рік інтенсивного розвитку нового способу розповсюдження телевізійних програм. Так само, як у далекі 60-ті, ефірне телебачення, тільки цього разу цифрове, прийшло до нас із Заходу.
Першими в нашій області запрацювали словацькі та угорські цифрові телевізійні канали. Але протягом року ситуація швидко змінювалася і сталося те, у що раніше просто не вірилося. В Україні, в тому числі і в Закарпатській області, у стислі строки розбудовано мережу ефірних цифрових телевізійних передавачів. Вони встановлені в Ужгороді, Мукачеві, Хусті, Сваляві, Великому Березному, Рахові.
З листопада минулого року в краї почалося спочатку тестове, а згодом повноцінне мовлення каналів, що виграли конкурс на право цифрового мовлення. Сьогодні в краї власники цифрових телевізорів формату DVB –T2 (або приставок до старих телевізорів – сет-топ-боксів цього формату) мають змогу дивитися з гарантованою якістю 28 телеканалів: Мега, Ентер-Музика, Star TV, Погода ТБ, Хокей (тест), НЛО-ТБ (тест), Real Estate, Голдберри (тест), Інтер, ТРК Україна, 1+1, НТН, К-1, Перший Національний, ICTV, Ентер-Фільм, MTV-Україна, Тоніс, СТБ, ТЕТ, К-2, Новий Канал, М-1, 5 канал, Кіноточка (тест), Банк ТБ (тест), Вінтаж (тест), Ескулап ТБ.
З 1 січня вийшла в ефірну цифру і Закарпатська обласна держтелерадіокомпанія (Тиса-1). З місцевих телемовників очікується поява в цьому ж цифровому мультиплексі (пакеті каналів) телестудії, яку ужгородці знають як «21-й канал», а також мукачівської «М-студіо».
Таким чином, українське телебачення успішно готується до скорого відключення по всій Європі старих телевізійних передавачів, яке має відбутися не пізніше 2015-го року.
Ці заходи дозволять збільшити кількість ефірних телевізійних каналів, що обмежується законами фізики і в старому варіанті була майже в 10 разів меншою. Суттєво підвищується якість зображення. З’являються додаткові сервісні послуги, наприклад, телегід.
Що ж на практиці станеться з переглядом телепрограм за умов повного переходу на ефірну «цифру»? Для різних регіонів країни прогнози відрізняються. Наймовірніше, що новими можливостями примусово, через припинення існуючого зараз звичайного ефірного телемовлення, будуть користуватися малозабезпечені родини. Їх затрати обмежаться одноразово витраченою на сет-топ-бокс сумою від 300 до 600 гривень. Натомість далі вони зможуть безкоштовно дивитися певну кількість каналів. Уряд також планує частину цих пристроїв надати бідним безкоштовно. Ті ж, кому дозволяють кошти, частково перейдуть на кабельне обслуговування в населених пунктах з розвинутою інфраструктурою. А наші гірські населенні пункти, і зараз не баловані ефірним прийомом, продовжать користуватися супутниковими системами. Схоже, що існуюча зараз кількість ефірних телеглядачів дещо зменшиться.
Які поради можна дати пересічним телеглядачам сьогодні? Наразі ще точаться суперечки щодо остаточних технічних параметрів цифрового ефірного прийому в Україні. Ті, хто рік тому наперед придбав прийомне обладнання формату DVB-T зараз можуть використовувати його лише для закордонних телеканалів. Україна вибрала новіший формат DVB-T2. Такі сет-топ-бокси вже з’явилися в спеціалізованих ужгородських магазинах. Вони дозволяють приймати обидва цифрові формати. Але незабаром може бути прийняте рішення про кодування цифрового телесигналу і ці приймачі стануть непотрібними. Крім того зараз вони не можуть приймати канали вищої якості зображення HD. Отже варто зачекати кілька місяців, поки ситуація не стане зрозумілою і лише потім визначатися з покупкою.
Але глядачів, схильних до новітніх гаджетів все це не зупиняє. Ужгородський дистрибютор перших приставок запевняє, що попитом вони вже користуються великим.
Олександр Герешко,
заступник генерального директора Закарпатської ОДТР
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
live comments feed...