Здоровий сон — запорука гарного самопочуття, продуктивності та позитивного настрою. Як зробити його таким? Подбати про ідеальні умови в спальні: від вибору ліжка й постільної білизни до регулювання температури повітря та освітлення.
Облаштовуємо спальне місце
Рівень освітленості, температуру тощо регулювати нескладно, тому почнемо з основ.
Вибір матраца
Основа комфортного сну — якісний матрац. Вибір залежить від фізіологічних особливостей та особистих уподобань. Ортопедичні моделі підтримують хребет у правильному положенні, що своєю чергою допомагає зменшити напруження м’язів. Зазвичай ними користуються люди з болем у спині чи суглобах. Тим, хто подібних проблем не має, підійде звичайний якісний матрац.
Під час купівлі зверніть увагу на рівень жорсткості та матеріали матраца. Для тих, хто віддає перевагу м'якшому спальному місцю, найкраще підходять моделі з піни пам’яті або латексу, які підлаштовуються під контури тіла. Якщо потрібна додаткова підтримка спини, вибирайте матрац середньої або високої жорсткості, що забезпечує оптимальну фіксацію та підтримку під час сну.
Постільна білизна та подушки
Постільна білизна також відіграє важливу роль у створенні умов для якісного сну. Натуральні тканини (бавовна, льон, бамбук) дозволяють шкірі дихати та забезпечують комфортну температуру.
Подушки слід вибирати, враховуючи положення, в якому ви спите: якщо на спині, потрібна середньої висоти подушка, на боці — вища для підтримки шиї, а для тих, хто спить на животі, — низька. Діти до двох років сплять без подушки.
Створюємо приємні умови
Коли спальне місце облаштовано, можна переходити до решти деталей.
Температура та вентиляція
Температура повітря у спальні має бути комфортною: ідеальним вважається діапазон від 16 до 19 °C. Свіже повітря насичує організм киснем і покращує якість сну. Регулярне провітрювання та використання зволожувача допоможе створити сприятливий мікроклімат.
Освітлення
Правильне освітлення допомагає налаштуватися на сон, тому світло у спальні має бути не яскравим, а приглушеним. Лампи з теплим жовтим світлом або спеціальні нічні світильники з регульованою яскравістю — мастхев. Важливо мінімізувати електронні пристрої у спальні. Телевізори, комп'ютери, планшети тощо випромінюють синє світло, яке перешкоджає виробленню мелатоніну, гормону сну.
Щоб перешкодити проникненню світла з вулиці, знадобляться штори блекаут. Якщо їх немає, спробуйте користуватися маскою для сну.
Шумоізоляція
Тиша сприяє кращому відпочинку. Ідеально — на етапі ремонту використати звукоізоляційні матеріали для стін. Якщо уникнути зовнішніх шумів важко, подумайте про беруші. Перш ніж заснути, прийміть теплу ванну та послухайте медитативну музику. М'які мелодії або звуки природи допоможуть відволіктися від сторонніх звуків і зануритися в стан глибокого розслаблення.