Купуючи автомобіль, люди опиняються не лише перед вибором марки, різновиду кузова, кольору, а й типу трансмісії. Машини з механічною коробкою дешевше аналогів з АКПП, але для новачків робота з МКПП представляє певні складнощі. У деяких автошколах надаються послуги з навчання водінню лише на «автоматі». У такому разі законно пересісти за механіку не вийде, а навпаки – без проблем.
Розташування педалей
Щоб запобігти плутанині та швидко освоїти різні модифікації транспорту, у всіх автомобілях з МКПП три педалі розташовані однаково.
Серед них:
- Газ. Знаходиться з правого краю, призначена для коригування подачі паливної суміші за рахунок сили натиску (дросельна заслінка сильніше відкривається або закривається). Посилення тиску на педаль провокує збільшення надходження пального в камеру згоряння з підвищенням швидкості руху. При зниженні натиску або відпускання акселератора спостерігається зменшення обертовості двигуна.
- Гальмо. Педаль розташована посередині, відповідає за падіння швидкості та зупинку машини. При натисканні колодки притискаються до дискових чи барабанних елементів системи.
- Зчеплення. Знаходиться з лівого краю, забезпечує передачу моменту, що крутить, від ДВС до колес. При перемиканні режимів КПП завжди потрібне натискання педалі. Тиск здійснюють «підлогу», відпускають плавно, без ривків. Натиснутий елемент зчеплення ідентичний нейтральному положенню куліси, що забезпечує розрив взаємозв'язку між колесами та двигуном.
Особливості перемикання передач
На рукоятці задній режим може бути паралельно першому діапазону. Якщо відсутня спецзахист для активації задньої передачі, новачок може переплутати її з першою, що може призвести до неприємностей на дорозі.
ТО24 (https://to24.com.ua/)- автомагазин з продажу автомобільних запчастин з доставкою по Україні протягом 24 годин. Якщо Вам потрібні: гальмівні колодки або диски, коробка передач, масло або фільтр - сміливо дзвоніть в ТО24.
Розташування заднього діапазону навпроти п'ятого захищає від переміщення у неправильному напрямку. Водіння ТЗ з механікою має свої правила, які водій повинен освоїти, щоб коректно керувати автомобілем, не побоюючись маневрів у будь-яких умовах.
Як рушити
У водія-початківця виникають складності при старті на авто з механікою. Щоб розпочати рух із рівного майданчика, необхідно виконати такі маніпуляції:
- повністю вичавлюють педаль зчеплення;
- переміщають ручку консолі на першу передачу;
- плавно зменшують натискання в період зниження спритності на 150-200 об/хв з подальшим посиленням до 1350-1800 об/хв у момент схоплювання (легким вичавлюванням педалі акселератора);
- продовжують акуратно відпускати зчеплення, коригуючи спритність ДВЗ газом.
Правильне перемикання
Під час старту з гірки новачкові необхідно поставити ТЗ на ручник, щоб уникнути відкату. При реакції машини рукоятку віджимають, збільшуючи не поспішаючи газ. Неправильна робота зі зчепленням викликає смикання авто, глушіння двигуна з ривками. Це провокує інтенсивне зношування коробки передач, двигуна.
Правильно перемикати режими на механіці при 2-3 тисячах обертів на хвилину. Якщо потрібно підняти показник до 2500-3500 під час розгону, швидко переводять ручку на підвищений ступінь з м'яким тиском на газ після повного скидання зчеплення. При уповільненій зміні передач спритність знизиться, що тягне за собою ускладнений набір швидкості. Діапазони змінюватимуться у новачків уповільнено. Рекомендується перед підвищенням ступеня довести обороти до 3,0-3,5 тисячі об/хв.
Нюанси гальмування на МКВП
Правила гальмування ТС із механікою:
- кидають газ, потім зчеплення;
- активують гальмо до спритності, максимально наближеної до холостої;
- вдавлюють зчеплення;
- під час руху понад 60 км/год вибирають знижений режим, повторюючи процедуру;
- на низькій швидкості рукоять коробки передач ставлять у нейтральну позицію, остаточно зупиняють машину вичавлюванням педалі гальма.
В екстрених випадках використовують лише педаль, процес здійснюватиметься за рахунок зменшення оборотів. Роботу з педаллю полегшує вакуумний підсилювач, який функціонує лише за включеного двигуна. Якщо транспортний засіб заглухне на нейтралці або при потопленому зчепленні, гальмівний шлях суттєво зросте, а педаль працюватиме неефективно.
Принцип дії куліс МКПП
Кожну передачу включають у роботу при досягненні певних показників. Незважаючи на різницю потужності, динаміки та інших характеристик транспортних засобів, передбачено загальні принципи та умови вибору режимів. Перехід на будь-який ступінь здійснюється при 2600-3000 (спокійна їзда) та 3500-4500 (розгін, активний стиль водіння) обертах на хвилину.
Специфіка передач п'ятирежимної МКПП за нормального стилю переміщення:
- Задня. Служить для маневрів та руху назад, виїзду, обходу перешкод. Маніпуляція виконується на частково віджатій педалі зчеплення, що підвищує безпеку їзди.
- Нейтральна. Рукоятка знаходиться у середній, вільній позиції, контролюється розгойдуванням у сторони. Неутруднений хід ручки свідчить про вибір нейтрального (холостого) ходу, що перериває взаємозв'язок коліс із двигуном.
- Перший. Використовується для переміщення авто вперед. Швидкісний поріг складає 60-70 км/год, рекомендований перехід на наступний режим - 20-25 км/год.
- Друга. Швидкісний діапазон - 25-50 км/год, перехід на наступний етап - 40-50 км/год. Один з важливих режимів при переміщенні в міських умовах та бездоріжжя.
- Третя, четверта, п'ята. Показники перемикання максимум – 60-70/75-90/91 і більше км/год, відповідно. Відповідний режим роботи ДВЗ та зменшене споживання пального спостерігаються на п'ятій передачі при 95-110 км/год.
Чим потужніший автомобіль, тим більшої швидкості виконується перемикання режимів МКПП. У ТЗ з дизельними моторами спритність нижче бензинових агрегатів. Це пов'язано з конструкційними особливостями ДВС і досягненням граничного моменту кручення на низьких оборотах.