Захворювання шлунково-кишкового тракту є досить розповсюдженими серед населення, незалежно від віку, вони здатні значно погіршити якість життя пацієнтів. При несвоєчасному медичному втручанні можуть стати причиною суттєвих патологічних змін та ускладнень. Для діагностики захворювань існує багато сучасних лабораторних методів, таких як аналіз калу на копрологічне дослідження.

Серед найпоширеніших захворювань ШКТ можна зазначити наступні:

  • Гастрит, або запалення слизової оболонки шлунка. Може мати гостру та хронічну форму. Для діагностики використовують такі методи дослідження, як гастроскопія, аналізи крові та калу.
  • Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки. Найпоширенішою причиною виникнення цього виду патології є наявність інфекції Helicobacter Pylori та тривале приймання певних ліків, таких як нестероїдні протизапальні засоби.
  • Синдром подразненого кишківника. Функціональний розлад, який може стати наслідком стресу, певних харчових звичок та індивідуальної чутливості. Проявляється здуттям, болісними відчуттями, зміною консистенції випорожнень, діареєю або запором. Діагностується за допомогою таких методів дослідження, як аналіз крові, колоноскопія або ректороманоскопія.
  • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Ця патологія пов’язана з порушенням функції стравохідного сфінктера. Часто виникає як наслідок куріння, надмірного вживання кави чи алкоголю. Діагностується під час проведення манометрії або ендоскопії.

Рання діагностика цих захворювань має важливе значення, бо їх наявність може стати причиною станів, які загрожують не тільки здоров’ю, а й інколи життю хворого.

Копрологічне дослідження калу в діагностиці захворювань ШКТ

Копрограма є найрозповсюдженішим та найдоступнішим методом дослідження в практиці лікарів-гастроентерологів. Вона відрізняється високою доступністю й малою інвазивністю, допомагає отримати актуальну інформацію про:

  • ферментативну активність ШКТ;
  • здатність травної системи до переварювання їжі;
  • наявність тих чи інших запальних процесів;
  • наявність гельмінтів чи їх яєць;
  • стан мікрофлори кишківника та деякі інші показники.

Підготовка до здачі цього виду лабораторного дослідження передбачає відмову від приймання тих чи інших лікарських засобів або ректальних свічок, що може викривити результати. За декілька днів до проведення аналізу спеціалісти рекомендують дотримуватися дієти, уникаючи харчових продуктів, які можуть вплинути на колір калових мас, таких як морква або буряки.

Треба уникати потрапляння сечі або води в зразок калу, який призначений для дослідження. Доставити його в лабораторію рекомендовано якомога швидше, протягом 1–2 годин після забору. Докладнішу інформацію про підготовку до проведення цього виду досліджень ви можете отримати у вашого лікаря або на сайті медичної лабораторії https://www.clinica-sante.com/ua/