1 жовтня 2023 року набув чинності законопроект № 8401, який відновив штрафи за невикористання РРО. Відтак для багатьох українських підприємців загострилося питання — як вибрати відповідний РРО?

Про те, які особливості використання має саме програмний РРО для ФОП, у чому його суттєві переваги і як зареєструвати програмний реєстратор у кілька кроків — поговоримо у статті.

Кому потрібен РРО?

Використання РРО (ПРРО в тому числі) у більшості випадків є обов’язковим для ФОПів 2, 3 та 4 групи (незалежно від обсягу доходу і виду діяльності) та ФОПів на загальній системі оподаткування. Зокрема:

  • ФОПи на загальній системі та  2, 3 та 4 групах спрощеної системи оподаткування;
  • якщо ФОП торгує підакцизними товарами;
  • якщо ФОП приймає оплату готівкою;
  • якщо ФОП приймає оплату за допомогою банківського терміналу або застосунку в смартфоні (наприклад, на базі технології Tap To Phone);
  • якщо ФОП приймає оплату за товари через системи інтернет-еквайрингу (наприклад, Fondy, LiqPay, Wayforpay, Rozetka Pay тощо). Однак, для оплати послуг (наприклад, репетиторства, дизайну тощо) у таких випадках РРО або ПРРО не потрібні;
  • Якщо ФОП відправляє товари накладеним платежем через Нову пошту і отримує післяплату на картку-ключ за реквізитами IBAN.

Переваги використання програмного РРО для ФОП

Які суттєві переваги має програмний РРО над звичайним касовим апаратом?

  1. Менша вартість: підприємець сплачує лише щомісячний тариф без абонентської плати і жодних витрат на розхідні матеріали чи обслуговування;
  2. Швидка онлайн-реєстрація за 1 день. Сервіс «Вчасно» дає можливість зареєструватися в декілька кліків;
  3. Просте налаштування. Команда «Вчасно.Каса» завжди готова допомогти вам;
  4. Стабільна робота в офлайн-режимі. Видавайте чеки зі смартфона навіть коли немає інтернету чи світла, та навіть при перебоях сервера ДПС.
  5. Спрощує взаємодію з Податковою. Реєстрація каси, передача чеків та звітів відбуваються через ваш особистий кабінет, без зайвої бюрократії.
  6. Можливість інтеграції з обліковими системами (CRM, системами управління складом тощо);
  7. Автоматичне створення фінансової звітності і доступ до статистики продажів за будь-який період;
  8. Не потребує опломбування та оновлення. Забудьте про громіздкі, складні та дорогі касові апарати.

Переваги використання програмного РРО

Програмний РРО для ФОП: як почати видавати чеки?

ФОП може почати видавати чеки всього за кілька кроків:

  • Визначитися з обліковою системою. Спочатку підприємець має визначити наскільки у нього велика номенклатура і яку облікову систему/CRM використовує (чи планує). 
  • Підібрати ПРРО. Для зручності ПРРО та облікову систему можна інтегрувати і завдяки цьому видавати чеки в одному вікні. Якщо у провайдера CRM чи ПРРО такої можливості немає, то створювати чеки потрібно буде окремо після продажу.
  • Отримати ЕЦП та печатку. Для роботи з ПРРО необхідно отримати ЕЦП (електронний цифровий підпис) та печатку в Акредитованому центрі сертифікації ключів, наприклад, скориставшись сервісом «Вчасно.КЕП».
  • Зареєструватися у ПРРО. Далі потрібно зареєструватися в кабінеті ПРРО (якщо програма провайдера не передбачає цього, тоді в кабінеті платника податків).
  • Зареєструвати касу та касира. Це можна зробити безпосередньо через кабінет ПРРО. У «Вчасно.Каса» підприємець може зареєструвати торгову точку, касу та ключ касира в одній формі протягом одного дня! Достатньо вказати свої дані і всі необхідні заявки будуть автоматично надіслані з веб-кабінету до ДПС (також ви можете імпортувати торгові точки та каси, зареєстровані в ДПС раніше).
  • Інтегрувати ПРРО з CRM. Така інтеграція дасть змогу видавати чеки з системи обліку, у CRM чи на сайті. У «Вчасно.Каса» є понад 50 готових інтеграцій із сервісами автоматизації бізнесу або налаштування інтеграції по API.

Які є альтернативні способи прийому платежів?

Всі варіанти прийому безготівкових платежів мають свої переваги. Зазвичай кожен підприємець робить вибір відштовхуючись від специфіки свого бізнесу, економічної доцільності та % комісії за транзакцію. 

Інтернет-еквайринг

Інтернет-еквайринг — найдешевша технологія прийому інтернет-оплат, до якої всі звикли. Попри популярність та вигідну вартість цього способу, підходить він виключно для оплат в інтернеті. Вартість 1,3–1,5% від платежу без додаткових абонплат.

QR-код з оплатою через смартфон

QR-код (наприклад, від RozetkaPay) з оплатою через смартфон — симбіоз онлайн та офлайн-оплати з такою ж технологією, як інтернет-оплати. Вартість — 1,3-1,5% від платежу без додаткових абонплат. 

Принцип виставлення рахунку через QR-код простий: покупець сканує QR-код, вводить суму платежу і при успішній оплаті вона надходить продавцеві у додаток «Вчасно.Каса» (якщо інтегровано рішення Rozetka.Pay + «Вчасно.Каса»). З мінусів — ця процедура займає більше часу, порівняно з інтернет-еквайрингом.

Безконтактна оплата TapToPhone

Tap To Phone — технологія безконтактної оплати за допомогою смартфону як через звичайний термінал. Покупець може оплатити послугу чи товар просто приклавши картку або смартфон з Apple Pay, Google Pay до гаджета продавця. Для бізнесу це класичний POS-термінал з безконтактною оплатою, а для клієнта — звичний процес оплати.

Прийом платежів через TapToPhone має свій нюанс — він зчитує лише безконтактну оплату та не зчитує магнітну або чіпову картку. Тобто щоб приймати оплати потрібен смартфон на Android 8.0 або вище з функцією NFC.