Електронні пристрої стають дедалі потужнішими та більш функціональними, проте, як не дивно, довговічність їхня не зростає, на відміну від ціни. Покупці бажають розуміти, на який термін експлуатації вони можуть розраховувати за свої гроші. Нині смартфони не живуть та довго, як колись безсмертні Nokia. Але це логічна плата за ускладнення технологій і велику кількість функцій.

Що впливає на термін роботи телефона

Стандартний термін безперебійної роботи — 1 рік, оскільки саме стільки триває гарантія на пристрої. Виробникам вигідно підтримувати високу якість, адже саме вони будуть платити за ремонт у цей період. Це одна з причин, чому підіймається на смартфони ціна в роздріб, адже в неї закладають подібні витрати.

Один із провідних виробників телефонів Apple рекомендує змінювати пристрої кожні 2 роки. На побажання, які більше скидаються на золоті мрії розробника, не звертають уваги, тому споживачів стараються стимулювати до нових покупок іншими методами. Побутують легенди про шкідливі оновлення, які буцімто мають сповільнити роботу гаджета та спонукати до заміни.

Останнім часом бренди почали ставити незамінні акумулятори, тобто після ламання потрібно повністю міняти телефон замість простого візиту до майстра. Після кожної зарядки ємність батареї трохи зменшується, а після 400–500 циклів ресурс закінчується. Старіші моделі поки можна ремонтувати, але до них поступово припиняють випускати запчастини. У середньому заміну проводять кожні 3–5 років, після пошкодження чи ламання.

Від чого залежать швидкість заміни телефону

Інтервал заміни смартфонів в українців переважно становить близько трьох років, хоча деякі стараються купувати нову модель щорічно. Загалом рішення базується на таких моментах:

  1. Фінансове становище. Стабільність доходів провокує людей частіше міняти телефони у пошуках більш сучасного та комфортного девайса.

  2. Потреби. Люди рідко використовують смартфони лише для дзвінків, але спектр інтересів різниться: створення якісних фотографій та відео, перегляд серіалів, ігри, серфінг у соцмережах. У деяких випадках потрібно встановлювати специфічні програми для робочих потреб.

  3. Статус. Частина споживачів бажає мати одну з найновіших моделей, щоб сформувати певний імідж або користуватися найсучаснішими технологіями.

  4. Стан наявного пристрою. Понад 50% українців керується особистою зручністю у користуванні пристроєм. Якщо він починає повільно завантажуватися, «глючити» або не підтримує сучасні програми, то скоро його замінять.

Певна категорія споживачів користується телефонами понад 10 років. Переважно ці люди застосовують їх лише для дзвінків та іноді для відвідування соцмереж. Їм просто немає потреби оновлювати девайс, оскільки для таких примітивних програм достатньо найскромнішого ПО. Не з’являється надмірної кількості кешу, зайвих файлів чи шкідливих застосунків, які можуть сповільнювати роботу. Достатньо чистити телефон раз на рік та насолоджуватися користуванням.