Багато хто пам’ятає часи, коли на роботу влаштовувались особисто через відділ кадрів, а шукати вакансію потрібно було на імпровізованих дошках оголошень та у кадрових агенціях. На зміну такому примітивному ринку праці прийшов сучасний рекрутинг. Фахівці цієї професії допомагають бізнесу шукати висококваліфіковані кадри та закривати безліч складних вакансій. Сфера інформаційних технологій викликає найбільшу цікавість серед рекрутерів своєю динамікою розвитку та престижністю. Існують курси, де можна за кілька місяців опанувати нову професію (https://www.evotalents.school/it-recruitment/). Але, чи насправді все так просто, чи лише таким здається?
Професія ІТ-рекрутер
Гарний фахівець з пошуку персоналу насамперед повинен добре розбиратися в галузі де він шукає спеціалістів. IT рекрутеру потрібно самому розбиратися в цій сфері. Складна сленгова термінологія, велика кількість нових понять, специфіка кожної окремої спеціальності в IT, - все це повинен знати рекрутер аби бути на одній хвилі з кандидатом. До того ж на ринку праці в IT кількість вакансій набагато більше кількості кандидатів.
Для повноти картини можна навести деякі процеси, якими займається рекрутер у своїй щоденній роботі:
- Вивчення та аналіз великої кількості резюме кандидатів;
- Опис та публікація вакансій;
- Електронне листування та телефонні розмови;
- Проведення співбесід з кандидатами;
- Перемовини про умови праці та заробітну плату.
Для виконання цих завдань рекрутеру потрібно вміти користуватися спеціальними програмами, добре розбиратись в алгоритмах пошуку інформації, володіти грамотною мовою, мати гарні навички у спілкуванні з людьми та багато іншого. До цього ще треба додати добре знання сфери IT, про що ми казали вище, англійської мови та здобути вищу освіту.
Які бувають IT-рекрутери
Можна виділити три основні типи IT-рекрутерів:
- Рекрутер «in house». Фахівець з пошуку, що працює у штаті певної компанії та займається пошуком спеціалістів саме для цієї компанії. Робота достатньо однотипна та зрозуміла.
- Рекрутер в агенції. Такі фахівці працюють у штаті рекрутингових агенцій та допомагають замовникам закривати різні вакансії. В такому випадку рекрутеру потрібно вміти працювати в умовах багатозадачності, адже вакансії, які він буде вести, можуть бути дуже різними й кількість таких вакансій буде набагато більша, ніж у роботі «in house».
- Фриланс. Це робота на себе. Серед плюсів такої роботи можна назвати вищу заробітну плату та можливість самостійно планувати режим та графік своєї роботи. З мінусів – самостійний пошук замовників, що не всі рекрутери здатні робити однаково добре.
Яка освіта підійде IT-рекрутеру
Для успішної роботи майбутньому рекрутеру потрібна вища освіта. Без неї розраховувати на достойну заробітну плату та кар’єрний ріст буде важко. Здобута спеціальність не так важлива, але статистика говорить про те, що найкращими рекрутерами стають випускники факультетів філософії, соціології та маркетингу. До цього переліку можна ще додати журналістів та фахівців з менеджменту.