Ті, з ким поруч проживають лежачі хворі, добре знають, наскільки ретельного догляду вони потребують. Адже якщо не проводити своєчасно гігієнічні процедури, перевдягання, заміну постільної білизни, масажі і перевертання, це може призвести до неприємних наслідків. А саме, через нерухомість організму порушується кровообіг у точках тіла, які постійно контактують з ліжком. Тканини у цих місцях здавлюються, стають мертвими і перетворюються на рани, що несуть для здоров’я хворого небезпеку.
Це питання вирішується покупкою протипролежневої системи. Чим раніше її придбати, тим менше шкоди нанесе хворому перебування в ліжку, а рідним це спростить догляд за ним. Вироби використовуються для проведення профілактики утворення ран і для комплексної терапії, якщо пролежні уже утворилися. Функціональні особливості виробів і правильно підібране медикаментозне лікування поліпшують якість життя людей, які лежать знерухомлені.
Види пристосувань та їхні особливості
Відмінність протипролежневих систем полягає у:
- конструкції;
- типу дії на ділянки тіла;
- матеріалі виготовлення.
Під час купівлі протипролежневого матраца для лежачого пацієнта потрібно розуміти, який із варіантів найкраще підходить для нього:
- Статичний виріб, виготовлений з м’якого матеріалу, який розподіляє вагу, але автоматичний режим надування у ньому відсутній.
- Компресорний, що надувається і спускається в автоматичному режимі, забезпечуючи тим самим рухомість тіла і зменшуючи тиск на шкірні покриви і м’язи.
Вибір протипролежневої системи — матеріал
Матраци, які попереджають утворення пролежнів та сприяють їхньому лікуванню виготовляються з таких матеріалів:
- Пінополіуретан. Вироби з нього стійкі до вологи, зручні у догляді, вільно пропускають до шкірних покривів повітря, завдяки чому дозволяють тілу «дихати».
- Полівінілхлорид. Міцний водостійкий матеріал, який просто мити. Підходить для користувачів, у яких спостерігається нетримання сечі, надмірне потовиділення.
- ПВХ з нейлоном. Зберігаючий тепло вологостійкий матеріал. Завдяки мікропорам на поверхні виробів забезпечується вільна циркуляція повітря, що важливо для швидкого загоєння тілесних ран.
Особливості експлуатації матраца проти пролежнів
Головна ціль виробів — забезпечення лежачому пацієнтові комфорту. Адже постійне лежаче положення може призвести до неприємних наслідків. Правильно використовуючи такий матрац, можна суттєво зменшити ризик появи на тілі пролежнів. Але як його правильно використовувати?
Пропонуємо до уваги декілька порад щодо ефективного використання медичних матраців від пролежнів:
- Поклавши виріб на ліжко, переконайтеся, що він розташований на ньому рівномірно. Складки, збірки розправте, адже вони створюватимуть зайвий тиск на шкіру хворого.
- Якщо протипролежневий матрац з компресором має регулятор тиску, налаштуйте його відповідно до потреб хворого. Як це зробити правильно, можна дізнатися в рекомендаціях виробника.
- Засоби потребують регулярного очищення. Періодично перевіряйте їх на наявність вологи, забруднень. Збереженню матраца у гігієнічному стані допоможуть чисті підкладки, простирадла.
- Використовуючи компресорний матрац, спостерігайте за його безперебійною роботою, час від часу перевіряйте на наявність пошкоджень шланги, інші елементи.
- Пристосування, яке не використовується, зберігайте в сухому чистому місці. На нього не мають попадати прямі сонячні промені.
Навіть використовуючи протипролежневу систему, пацієнта потрібно регулярно перевертати, щоб змінювати тиск на різні частини тіла. Дотримання таких порад дозволить забезпечити хворому комфорт і безпеку.