Є хвороби, які завжди на слуху: про них багато говорять та пишуть (наприклад, ковід чи рак). Тим часом інші захворювання найчастіше залишаються в тіні. Але той же цукровий діабет вважається не менш небезпечним, недаремно його називають неінфекційною пандемією XXI століття! Далі детальніше поговоримо про симптоми цього захворювання та про те, коли необхідна консультація ендокринолога.
Що таке цукровий діабет та які його симптоми
Діабет – це метаболічне захворювання, пов'язане з високим рівнем глюкози в крові. Симптоми досить характерні:
- підвищена спрага;
- часте сечовипускання;
- втрата ваги (за умови відсутності зміни дієти);
- загальна втома;
- зниження зору.
Головна проблема полягає в тому, що це захворювання розвивається тихо та повільно. Перші симптоми діабету можуть з'явитися, коли він вже заподіяв шкоду організму.
Які причини захворювання
Що стосується причин діабету, варто підкреслити важливість генетичної схильності та факторів навколишнього середовища. Низька фізична активність, високі психоемоційні навантаження, незбалансоване харчування, ожиріння, спровоковане ним, значно підвищують ризик розвитку цукрового діабету.
Типи хвороби
Основними типами діабету є 1, 2 та гестаційний. Діабет 1 типу – це аутоімунне захворювання. У такому випадку організм атакує сам себе, знищуючи клітини підшлункової залози. У результаті це призводить до нестачі інсуліну в крові. Треба підкреслити, що перебіг цього виду захворювання досить швидкий. Тому люди, які помітили такі симптоми, як часте сечовипускання, постійна спрага, або мають члена сім`ї з діабетом 1 типу, не повинні відкладати візит до ендокринолога. Якщо захворювання підтверджується, лише введення інсуліну запобігає серйозним ускладненням для здоров'я пацієнта.
Діабет 2 типу є найпоширенішим типом. За оцінками, близько 90% людей із високим рівнем глюкози в крові мають його. У цьому випадку симптоми захворювання можуть бути не надто вираженими, тому діагностика часто затягується. Цукровий діабет 2 типу пов'язаний із низькою чутливістю тканин до інсуліну та розвивається на основі інсулінорезистентності. Основними причинами є неправильний спосіб життя, відсутність фізичної активності та абдомінальне ожиріння. Тому лікування починається зі зміни раціону пацієнта. Якщо це не допомагає, застосовується таблетована терапія, іноді доводиться призначати пацієнту інсулін.
Гестаційний діабет – це підвищення рівня глюкози в крові, що вперше виникло під час вагітності, але не дотягує до рівня, достатнього для встановлення діагнозу «цукровий діабет». У такому разі пацієнтам рекомендується регулярна фізична активність: прогулянки на свіжому повітрі (щонайменше 150 хвилин на тиждень), плавання.
Як перевірити, чи є діабет?
Підставою для встановлення діагнозу є поява симптомів, характерних для цього захворювання. Якщо ви скаржитесь на постійну втому, худнете з невідомих причин і у вас посилилася спрага, це означає, що час здати аналіз крові на цукор.
Коли звертатися до лікаря?
Підвищена глюкоза є показанням для звернення до ендокринолога в медичний центр «Візіум». Спеціаліст порадить вам зробити глюкозотолерантний тест, який полягає у визначенні рівня глюкози плазми крові натще і через 2 години після вуглеводного навантаження. У здорових людей цей показник у другому випадку не більше ніж 7,8 ммоль/л, тоді як значення в діапазоні 7,8–11,0 ммоль/л відповідає порушенню толерантності до глюкози (прояв предіабету), а більше ніж 11, 1 ммоль/л – цукровому діабету.
Тепер ви вже знаєте, з якими симптомами варто звернутися до лікаря ендокринолога, тому не варто недооцінювати сигнали, які посилає ваше тіло. Пам'ятайте, що нелікована або неправильно лікована хвороба може призвести до певних ускладнень. Йдеться про ниркову недостатність, проблеми з серцем, зором. Діабетики з неадекватною терапією або запущеною стадією захворювання страждають через погане загоєння ран, мають підвищений ризик ампутації нижніх кінцівок. Ви діабетик? Тоді регулярний контроль рівня глюкози в крові є для вас обов'язковим!