Циркуляційні насоси — агрегати в опалювальних радіаторних системах чи системах теплої підлоги, які призначені для підвищення показника швидкості руху теплоносія в контурі. Основна функція насосів — підвищення ефективності нагрівання води в трубах і, як результат, всього опалювального процесу.
На сьогодні існують різні моделі цього обладнання, які відрізняються функціональністю та конструктивними елементами. Наприклад, на сьогодні на ринку представлені насоси з трьома швидкостями, які вмикаються залежно від температури в приміщення для підвищення ефективності теплорегуляції й заощадження енергоносія.
Основні конструктивні елементи циркуляційних насосів
-
Електромотор. Являє собою основну деталь агрегату, яка розміщується в сталевому корпусі для забезпечення достатнього рівня безпеки в використанні.
-
Ротор. Конструктивний елемент електричного мотора, необхідний для передачі моменту обертання.
-
Поворотна крильчатка. Функція крильчатки полягає в створенні зони зниженого тиску в районі впускного клапана. Під час її повороту створюється центробіжна сила, за допомогою якої виникає додатковий тиск води, тим самим підвищуючи швидкість циркуляції теплоносія.
Критерії вибору циркуляційного насоса
Щоб правильно підібрати циркуляційні насоси для опалення, необхідно враховувати основні характеристики приміщення й опалювальної системи. Один із головних параметрів агрегату — це потужність. Для його підбору слід врахувати загальну площу приміщення, температурні потреби та потужність пристрою опалення, наприклад котла. В середньому, характеристики насоса можна розрахувати за наступним алгоритмом:
-
на 10 метрів довжини контуру потрібно 0.6 метрів тиску насоса. Дізнатися цей параметр, як правило, можна з технічної документації, у виробника або постачальника агрегатів циркуляції;
-
для розрахунку витрат води треба врахувати рівень потужності пристрою опалення. Наприклад, якщо котел характеризується потужністю в 25 кВт, він здатен нагрівати 25 літрів води за хвилину.
Загальне правило підбору потужності насоса можна сформулювати наступним чином: чим більше показник довжини опалювального контуру та чим більше показник поперечного перерізу труб в системі, тим більш потужний насос необхідний для ефективного транспортування нагрітої води.
При виборі моделі циркуляційного насоса спеціалісти рекомендують зупинятися на агрегаті, технічні характеристики якого на 10% нижче розрахункових показників. При встановленні насоса більшої потужності, чим необхідно, можливо виникнення додаткових шумів та інші негативні наслідки, включаючи підвищення витрат електроенергії та скорочення терміну служби комплектуючих запчастин.