Фінансова грамотність — це знання та навички, які допомагають приймати зважені та важливі рішення у відношенні фінансів. Щоб вважати себе фінансово грамотною людиною, потрібно навчитися детально розбиратися в основних фінансових поняттях та орієнтуватися у загальному фінансовому просторі. Також важливо об’єктивно оцінювати ситуацію на національному та світовому грошовому ринку, вміло управляти власними грошима та навчитися планувати витрати. Все це може здаватися занадто важким та навіть незрозумілим, але навчитися фінансовій грамотності під силу кожному.
Чому фінанси — це важливо?
Гроші — це один з тих ресурсів, яким прагне володіти кожна людина. Саме фінансова грамотність дозволяє вміло керувати ним, інколи запускати ігрові автомати, дозволяти робити собі серйозні покупки та не опинятися при цьому в боргах. Грамотність в плані грошей дозволяє розуміти, як рухатися до власного благополуччя та вміло справлятися навіть з виникаючими кризами.
Фінансово грамотною можна назвати людину, яка:
- вміє планувати бюджет та вести облік всіх витрат та доходів;
- знає, як створити «бюджетну подушку безпеки»;
- працює зі своєю поведінкою та мисленням;
- формує збереження відповідно до своїх фінансових цілей;
- знає про розповсюджені види шахрайства та вміє захистити себе та свої активи;
- оцінює всі ризики на ринку;
- розбирається у своїх правах як платник податків та споживач.
Якщо правильно «прокачувати» свою грамотність у відношенні фінансів, можна позбавити себе зайвого стресу у цій сфері та вміло виходити навіть з кризових ситуацій.
Знання та навички, які потрібні кожному
Навички фінансової грамотності допомагають менше витрачати та ефективніше накопичувати кошти, швидше досягати поставлених фінансових цілей. Спеціалісти наголошують на тому, що потрібно постійно формувати в себе нові навички та «прокачувати» ті, що вже є. перш за все — це:
- Критична оцінка ситуації — для прийняття фінансових рішень.
- Обговорення фінансових питань з членами сім’ї та фінансовими експертами.
- Творче мислення — для досягнення цілей при обмежених ресурсах.
Якщо такі вміння експерти називають «м’якими», то є ще ряд і «твердих» фінансових умінь, які потрібно сформувати кожній дорослій людині:
- Ведення сімейного бюджету. Сюди включають облік та аналіз витрат та надходжень, планування всіх покупок.
- Постановка фінансових цілей.
- Зважений вибір фінансових пропозицій та різноманітних продуктів, які представлені на ринку.
- Управління активами всієї сім’ї.
- Побудова сімейної та особистої фінансової системи.
Вивчати фінансову грамотність повинні не тільки діти та підлітки — це необхідно багатьом дорослим, які просто не можуть вправно керувати власними коштами. Перш за все експерти радять ставити перед собою чіткі цілі. Важливо детально проаналізувати, що можна отримати з тими грошима, які вже є, та що потрібно зробити. Для багатьох мотивацією стане відпустка сім’єю, придбання дорогої речі, покупка автомобіля. Цілі бувають різні та виводити середній показник для кожного не вийде.
Всі теоретичні знання можна отримати повністю безкоштовно, та при цьому дуже важливо використовувати їх на практиці. Теорія без практики не може працювати. Заведіть собі фінансовий щоденний, плануй та контролюйте, це дозволить навчитися вправно поводитися з грошима та забути про труднощі в цій сфері.