Повномасштабна війна, яку розпочала росія 24 лютого 2022 року, поділила життя українців на "до" та "після". Бомбардування мирних міст, постійні артобстріли та колони техніки, які рухаються в бік населених пунктів - це реалії, в яких українці живуть вже понад рік. Дії терористичної росії позначилися не тільки на житті українців, але й на їх фінансових можливостях. Переконатися в цьому можна, ознайомившись з інформацією, наданою НБУ.

За попередніми оцінками НБУ, економіка України скоротилася приблизно на 30%. Саме такий показник опублікували експерти на сайті національного банку. Такий удар по економіці відобразився на всіх фінансових сферах нашої держави, в тому числі й на мікрокредитуванні.

На початку війни більшість банків "заморозили" кредитні ліміти клієнтів та не дозволяли знімати великі суми грошей з банкоматів. Причиною таких превентивних методів стала дестабілізація банківської системи. Обмеживши кредитні ліміти та зменшивши кількість готівки, яку клієнти банків могли зняти в банкоматах, банки тим самим намагалися стабілізувати ситуацію.

Моніторингові групи називають різні показники втрати роботи серед громадян. Згідно зі звітами, кількість громадян, які втратили роботу через повномасштабну війну, варіюється від 45% до 60%. Такий високий показник безробіття в умовах відсутності можливості взяти кредит на речі першої потреби став справжнім випробуванням для українців, тож для багатьох єдиною можливістю отримати необхідні кошти стало звернення до однієї з установ, що пропонують мікрокредитування. Однак, що саме відбувалося у світі МФО з початку війни

Як українські МФО впоралися з кризою?

Коли громадяни стикаються з фінансовими труднощами, за загальним правилом вони звертаються до банку. Кожен окремий банк пропонує власні умови для оформлення кредиту, які можуть змінюватися в залежності від необхідної вам суми та строку, на який ви хочете отримати позику. Однак після нападу росії на нашу державу банківська система не могла запропонувати своїм клієнтам доступ до кредитування, і на це було кілька причин, а саме:

  • Припинення роботи банківських відділень на територіях, де велися активні бойові дії, а також населених пунктах, які були тимчасово окуповані;

  • Масове закриття депозитних вкладів з боку клієнтів, через що більшість банків просто не могли надавати кредити в тих об'ємах, які були потрібні клієнтам;

  • Високий ризик неповернення вкладів.

Перераховані причини це лише частина того, з чим зіштовхнулися банки, проте для МФО ситуація склалася не легше. Більшість сервісів мікрокредитування пердставленіх на сайті https://finprom.net/, в перші місяці війни опублікували інформацію про те, що наразі вони не мають змоги пропонувати послуги своїм клієнтам. Причини припинення роботи МФО багато в чому збігалися з труднощами, з якими зіштовхнулися банківські установи нашої держави.

Завдяки вправній роботі ЗСУ, а також безлічі спеціалістів з різних сфер, банківській системі України вдалося оговтатися від потрясіння під кінець літа. У той самий час деякі МФО відновили роботу з мікрокредитування клієнтів. Але які саме установи з мікрокредитування першими відновили роботу та подали руку допомоги українцям, які їх потребували?

Які МФО першими поновили свою роботу

Після стабілізації ситуації у банківській системі, деякі сервіси мікрокредитування змогли поновити свою роботу. Однак, це стосувалося далеко не всіх МФО, які функціонували в Україні до повномасштабного вторгнення. Наприклад, можливість оформити мікрокредит протягом літа відновили такі сервіси:

  • Манівео;

  • Швидко Гроші;

  • Кредит7.

Після цих компаній на ринок мікрокредитування повернулися й інші сервіси, які до повномасштабного вторгнення надавали клієнтам з України послуги мікрокредитування. Однак, стан економіки та дії окупантів відобразилися на роботі більшості МФО.

Так, більшість установ з мікрокредитування відмовляли у послугах громадянам, які перебували у безпосередній близькості до зони бойових дій. Також обмеження щодо мікрокредитування торкнулися військовослужбовців. Найпоширенішою причиною відмови у мікрокредитуванні з боку сервісів стало знаходження клієнта за кордоном.

Зараз ситуація на ринку МФО поступово стабілізується. Все більше сервісів поновлюють свою роботу, а вимоги до клієнтів стають більш лояльними. Збільшується швидкість формування кредитів, оскільки ще влітку всі запити на кредитування оброблялися вручну.

Завдяки вправній роботі військових та спеціалістів у різних галузях, ринок МФО сьогодні не тільки поновлюється, але й розвивається. Сервіси пропонують більш вигідні позики, а кількість вимог щодо клієнтів МФО поступово зменшується. Тож, якщо ви вирішили звернутися в одну з установ по мікрокредитування сьогодні, ви навряд зіткнетеся з проблемами або відмовою.