Кафе, піцерія, суші-бар і ресторан є дуже популярними бізнес-зонами. Вони можуть приносити значні прибутки, але в сучасних умовах їхнім власникам доводиться терпіти збитки, вишукані страви не кожному по кишені. Тож, щоб працювати й підтримувати вітчизняну економіку, є сенс перепрофілюватися на їдальню.
Тут пропонуються повсякденні страви і напої, такі ж, як і вдома. Вони коштують дешевше, ніж страви з ресторанного меню, однак доступні за ціною навіть тим, хто має невеликі доходи. Тож, такий заклад точно буде користуватуватися попитом у будь-якому місті, а вкладення в нього будуть мінімальні.
Що треба знати, щоб відкрити їдальню
Звичайний режим роботи їдальні - 5 днів на тиждень із 8:00 до 17:00. У меню зазвичай на 2-3 варіанти перших страв, 3-4 других, 3-4 видів салатів і десертів. Це різні супи, каші, м'ясні страви, овочеві салати, компоти, чаї, млинці тощо. Важливо, щоб протягом тижня набір пропонованих страв трохи змінювався. Оскільки більшість клієнтів відвідують їдальню регулярно, то одноманітність однозначно знизить привабливість закладу. Щоб збільшити завантаженість закладу, можна запропонувати клієнтам адресну доставку домашньої їжі на замовлення додому та в офіси, проведення бюджетних заходів - банкетів, корпоративів, весіль, поминальних обідів. Це сприятиме розширенню меню, збільшенню кількості клієнтів та отриманню більшого прибутку.
Слід враховувати, що потенційні клієнти хочуть отримати смачну їжу швидко і недорого. Швидко, тому що обідня перерва обмежена в часі. Недорого - обідати потрібно постійно, що впливає на особистий бюджет.
Усі їдальні поділяються на закриті та відкриті. У першому випадку заклад призначений для працівників підприємства, бо розташований на його території. Очевидним недоліком цієї бізнес-моделі є залежність від відносин з керівництвом конкретного підприємства. Їдальню другого, відкритого типу можуть відвідувати усі бажаючі.
Ще одна категорія клієнтів - водії вантажівок і таксисти. Їхній робочий графік довільний, тому вони можуть відвідувати їдальню в будь-який час за умови її зручного розташування.
Тому найкраще знайти будівлю, розташовану поблизу офісних чи торгових центрів, вокзалів, ринків, зупинок громадського транспорту та інших людних місць, що забезпечать закладу великий приплив клієнтів. Однак ревізійні служби дуже прискіпливо ставляться до об'єктів соціальної сфери, розташованих на перших поверхах житлових будинків.
Приміщення їдальні має складатися із головного торгового та банкетного залу, кухні (важливо, щоб вона була облицьована плиткою або пластиком, матеріали легко очищаються від забруднень, на них не впливають високі температури). У ньому мають бути всі комунікації - каналізація, водопровід, світло та газ. У торговому залі мають бути лінія роздачі, касові апарати з можливістю оплати пластиковою карткою та персоналізованим обліком продукції.
Яке обладнання потрібно придбати для їдальні
Основне обладнання для їдалень - кухонне. Причому газові плити економніші за електричні. І вони працюють, незалежно від наявності енергозабезпечення. Також обов'язково мають бути:
- витяжка,
- духова шафа,
- піч,
- обробні та виробничі столи,
- шафи та стелажі для кухонного приладдя,
- посуд,
- холодильники,
- м'ясорубки,
- міксери,
- блендери тощо.
На перерахованих вище товарах економити невигідно, тому що якщо бізнес піде вгору, дешеві пристрої швидко вийдуть із ладу. Щоб цього не відбувалося, потрібно витрачати гроші на якісні професійні прилади й аксесуари. Більш вигідно співпрацювати з постачальниками, які надають послуги гарантійного обміну, планового обслуговування, ремонту.
Тож, для організації роботи їдальні знадобиться:
- зареєструвати ІП або отримати статус юридичної особи, якщо цього вимагає робота з постачальниками та корпоративними клієнтами;
- підібрати приміщення відповідної площею та технічними можливостями для встановлення професійної техніки;
- провести косметичний ремонт та оснастити інтер'єр їдальні всіма необхідними предметами меблів та декору;
- закупити та встановити професійне кухонне обладнання;
- пройти всі погодження у державних органах влади (СЕС, пожежна охорона тощо);
- найняти персонал;
- розробити та впровадити меню;
- знайти постачальників продуктів, домовитися про терміни та обсяги їхнього постачання;
- подати рекламу про надання послуг їдальні.
Найголовніша вимога до їдальні - дотримання чистоти. Інакше заклад не зможе залучити клієнтів й гарантовано отримає проблеми із санітарно-епідемічною службою. У кращому випадку - штраф, у гіршому - заборону працювати.