Розглянемо, чи є можливість придбання житла в Казахстані іноземцем та основні моменти укладання угоди купівлі-продажу.

В яких містах Казахстану варто купувати?

Найбільше угод із нерухомістю здійснюється у ключових ділових центрах Казахстану: Астана та Алмати. Ціна одного квадратного метра в новобудовах Алмати та Астани становить у середньому $800.

Ціни на первинне та вторинне житло на даний момент практично не відрізняються, кажуть експерти. Вартість залежить більшою мірою від мікрорайону та наявності інфраструктури. Понад 40% збудованого житла в Алмати та Астані становлять об'єкти індивідуального житлобуду, тобто ЖК та приватні будинки.

Як вибрати забудовника в Казахстані?

Розглянемо 5 основних критеріїв:

  1. Наявність досвіду роботи та успішних проектів. В даному випадку репутація – це більше половини успіху. Бувають винятки, звісно, але вони лише підтверджують правило. Якщо не орієнтуєтесь в ринку нерухомості, то співпрацювати краще з великими та стабільними компаніями, які мають як сотні відгуків, так і завершені об'єкти. В Казахстані найбільшими забудовниками є Bazis-A та BI Group.
  2. Присутність детальної інформації про забудовника в Інтернеті. Добросовісна будівельна компанія нічого ні від кого не приховує. Більше того, вона прагне продемонструвати всі свої переваги. Тому друге, що потрібно зробити, — набрати назву компанії-забудовника у пошуковому рядку браузера та знайти її офіційний сайт.
  3. Адекватна цінова політика. Тут важливо пам'ятати: надто низька вартість квадрату має насторожити. Це стосується будь-якого товару, тим більше такого фундаментального, як житло. Низька ціна за нерухомість не завжди є аферою, проте досить часто свідчить про неї. Потрібно обов'язково промоніторити ринок, вивчити ціни гравців ринку та співвідношення ціна-якість. Що стосується знижок, то, згідно з практикою, вона не перевищує 30% від вартості.
  4. Наявність дозвільних документів. Якщо ви не можете розібратися в цих тонкощах, вимагайте у забудовника копії всіх документів та звертайтеся за консультацією до юристів.
  5. Наявність дозволу на пайове будівництво. Це актуально у випадку, якщо ви вирішили придбати квартиру в новобудові на етапі котловану. 

Чи може іноземець купувати в Казахстані нерухомість?

Так, може, але тільки за умови дотримання умови — мати посвідку на проживання у Казахстані. При тимчасовій реєстрації укласти угоду купівлі-продажу чи оформити дарчу неможливо.

Яку нерухомість може придбати іноземець у Казахстані?

Для нерезидента Казахстану з посвідкою на проживання доступна для придбання будь-яка нерухомість: будинок, квартира, таунхаус, дача або земельна ділянка з цільовим призначенням для особистого господарювання або індивідуального житлового будівництва. Землю сільськогосподарського призначення нерезидент може орендувати. Подивитися актуальні пропозиції житла та загалом стан ринку нерухомості Казахстану можна на сайті korter.kz, де є каталог всіх активних ЖК, ціни, планування, фото та контакти.

Що таке “посвідка на проживання”?

Посвідка на проживання є документом, що надає іноземцю право на довгострокове перебування в Казахстані. Тривалість її становить 10 років. Щоб отримати дозвіл на постійне проживання, спочатку іноземцю необхідно зробити прописку з тимчасовою реєстрацією за адресою проживання в Казахстані. Отримати її можна в ЦОН (Центр Обслуговування Населення) або на порталі eGov.kz за згодою власника нерухомості, де заявник проживатиме, та надання посвідчення особи.

Як отримати посвідку на проживання в Казахстані?

Приводом є:

  • працевлаштування;

  • вступ до навчального закладу Казахстану;

  • одруження з громадянином Казахстану;

  • бажання отримати громадянство Казахстану.

Більшості іноземців необхідно підтвердити свою платоспроможність, надавши виписку про наявні кошти у казахському банку. На рахунку заявника має бути сума, що дорівнює вартості придбання нерухомості в розрахунку не менше 15 м2 на кожного члена сім'ї.

Категорії іноземців, яким не потрібна довідка про банківський рахунок:

  • етнічні казахи;

  • іноземці, які народилися в Казахстані, КазРСР або раніше мали громадянство Казахстану;

  • громадяни України, Росії, Білорусі та Киргизстану.

У випадку, якщо сторона, що приймає (родич або роботодавець) надає іноземцю житло для проживання, підтвердження платоспроможності не потрібно.

Як укласти договір купівлі-продажу нерухомості?

Процес укладання угоди стандартний. Попередньо ознайомившись із договором, сторони підписують його, засвідчують у нотаріуса та реєструють.

Документи, необхідні для укладання договору:

  • посвідчення особи;

  • підтвердження посвідки на проживання;

  • письмову нотаріально завірену згоду дружини(-а), або довідка, що покупець не перебуває у сімейних стосунках.

Отримання нерухомості у спадок

При отриманні нерухомості в Казахстані у спадок нотаріус представляє іноземній особі відповідний документ. Спадкове право оформляється у загальновстановленому порядку. Варто враховувати, що житло підлягає продажу протягом 1 року після того, як спадкоємець вступить у спадок, якщо він не має посвідки на проживання у Казахстані.