З 24 лютого 2022 року росія почала повномасштабну війну на території України. Через обстріли мирних міст 75% українських підприємців змушені були тимчасово припинити свою діяльність. Це негативно вплинуло на ринок будівельних матеріалів. Зокрема подорожчали покрівельні матеріали. В цій статті ми розглянемо, як саме відбувалося подорожчання і які чинники вплинули на нього.
На початку 2022 року ситуація з фальцевою покрівлею Клік була такою. На складах заводів-виробників, що роблять цю покрівлю, практично не залишилося запасів рулонної сталі — основної сировини. Справа в тому, що фальцева покрівля — це сезонний продукт. Вона найбільш затребувана літом-восени, коли активно перекриваються будинки. Тому рулонна сталь за сезон витрачається. Для поновлення її запасів Україна кожного року в листопаді закуповує бухти металу. Найбільшими постачальниками рулонної сталі є Індія, Китай та Південна Корея. Звідти бухти металу везуть кораблями в Україну. Це відбувається на початку кожного року.
Що сталося в 2022 році? Почалися обстріли України з боку росії. Відповідно всі порти закрилися. Кораблі з бухтами металу, що прямували до Одеси чи інших портів, простоювали. Виник дефіцит рулонної сталі в Україні. Через певний час знайшовся перевалочний пункт в Туреччині. Там бухти металу вантажили на автомобілі і везли суходолом.
До чого призвела така ситуація? Ціна на клік фальцеву покрівлю зросла. Чинники цьому такі:
- дефіцит рулонної сталі в Європі та утруднений її пошук для українських заводів;
- подорожчання доставки, бо сухопутний шлях виявився дорожчим за морський;
- ріст вартості палива, що теж вплинуло на ціну доставки.
Подорожчання фальцевої покрівлі Клік стало особливо помітним у травні, коли будівельний ринок ожив. Українці стали повертатися до своїх домівок в деокупованих областях та почали ремонтувати покрівлі. Люди розуміють, що зима 2023 року настане швидко. І щоб її пережити, потрібне ціле й неушкоджене житло.
Ціна на металочерепицю виросла на 35% в 2022 році
Ситуація з подорожчанням металочерепиці точно така ж сама, як і з фальцевою покрівлею. Цей покрівельний матеріал виготовляється з рулонної сталі. Утруднена доставка та дороге пальне призвели до того, що ціна на металочерепицю зросла на 35% порівняно з показниками довоєнних місяців. Попит на неї впав утричі, а вартість виросла на стільки ж, якщо брати до уваги показники доковідних місяців 2020 року.
Крім названих причин, додамо ще ріст курсу долара та євро. Іноземні валюти ростуть з місяця в місяць, а гривня знецінюється. Це теж впливає на кінцеву вартість металочерепиці.
Профнастил теж зріс в ціні на 29%
Подорожчання не оминуло й профнастил. Він виготовляється з рулонної сталі. Тому ціна на профнастил виросла на 29% порівняно з довоєнними місяцями. Варто додати, що 60% всього українського профнастилу робиться з рулонної сталі китайського походження. Зараз у Китаї економічна криза та складна політична обстановка. Ці речі теж визначають вартість бухт металу, а в кінцевому результаті — всього готового матеріалу.
Чого далі очікувати від будівельного ринку України? Подорожчання покрівельних матеріалів продовжиться, якщо іноземні валюти не стабілізуються. У протилежному разі стабілізація вартості курсу долара та євро, а також укріплення гривні на міжнародному валютному ринку призведуть до того, що металочерепиця, профнастил та фальцева покрівля припинять рости. Тому вірмо в ЗСУ та перемогу України, адже це єдиний фактор, що зупинить ріст валют.