Автономні системи опалення на твердому паливі завойовують все більше уваги з боку споживачів та користуються особливою популярністю у нашій країні. Твердопаливні котли мають безліч переваг у порівнянні з опалювальним обладнанням, що працює на інших видах палива (електрика, газ). Серед основних варто відзначити такі, як: високий коефіцієнт корисної дії, економічність у плані використання паливних ресурсів, екологічна чистота, доступність палива, безпека та надійність у роботі, можливість опалювати приміщення великої площі, незалежність від джерела електроживлення. Багато хто запитує - як вибрати твердопаливний котел? Адже на сучасному споживчому ринку присутня величезна кількість моделей, які наділені різними корисними властивостями та функціями через свої конструктивні особливості. Тому в цьому питанні перед покупкою варто розібратися більш детально.
Основні види твердопаливних котлів
Твердопаливний котел – це опалювальне обладнання, що виділяє теплову енергію завдяки процесу згоряння твердого палива. Як паливні ресурси можуть використовуватися дрова, вугілля, пелети. Якщо розглядати таке питання, як види твердопаливних котлів, то варто зазначити, що в даний час представлене таке опалювальне обладнання:
- класичні твердопаливні котли;
- котли тривалого горіння;
- піролізні;
- пелетні.
Всі види твердопаливних котлів наділені своїми характерними особливостями та мають різну конструкцію, яка дозволяє обладнанню працювати більш продуктивно та ефективно.
Класичні котли виконані з високоякісної котлової сталі, мають топку (камеру згоряння палива), димохідну конструкцію для відведення відпрацьованих газів. Коли паливо горить, виділяється тепло. Нагрітий теплоносій розподіляється по всіх контурах в системі опалення.
Щоб знати, як вибрати котел на твердому паливі, необхідно розібратися в конструктивних характеристиках інших представлених вище видів. Далі ми цим і займемося.
Які є твердопаливні котли тривалого горіння?
Виробники опалювального обладнання на твердому паливі вдосконалюють технологію виробництва з метою підвищення ККД свого продукту та економічності щодо його використання. Для цього в конструкції котлів передбачаються відповідні зміни.
Сучасні твердопаливні котли тривалого горіння сконструйовані таким чином, щоб подача кисню для підтримки нормальної тяги і безпосередньо процесу горіння здійснювалася не знизу, а зверху. У такий спосіб паливо починає горіти зверху. Такий підхід забезпечує більш тривале функціонування котла однією закладці паливних ресурсів. Дрова згоряють майже повністю. Сажі та золи майже не утворюється, що значно полегшує догляд за представленим обладнанням.
Продуктивні та економічні твердопаливні котли тривалого горіння виготовляються переважно з чавуну. Даний матеріал стійкий до високих температурних режимів та утворення корозії.
Твердопаливні котли працюють не тільки на вугіллі або дровах. Існує ще один вид палива – так звані пелети. Це своєрідні гранули створені на основі торфу та відходів сільськогосподарської або деревообробної промисловості. Для такого виду паливних ресурсів було створено спеціальний прилад. Тепер стало зрозуміло, що таке пелетний котел. Залишилося розібратися в особливостях даного обладнання, зрозуміти, у чому його привабливість для сучасного споживача.
Гранули знаходяться у спеціальному бункері. Поступове подання палива в міру його згоряння подається в топку з пальником. Цей процес здійснюється автономно. Такі котли є економічними у використанні і мають високий коефіцієнт корисної дії. ККД може сягати дев'яносто відсотків. Це, мабуть, найвищі показники серед інших різновидів опалювального обладнання. Варто відзначити, що продуктивність роботи котла залежатиме від якості паливної сировини, а саме від відсотка вологи і зольності, (від вихідної сировини з якої виготовлені гранули).
У будь-якому випадку пелетний котел купити в Україні можна без особливих зусиль. Насамперед це вигідно для промислових цілей. Такі твердопаливні котли працюють автономно, легкі в обслуговуванні і в той же час мають велику продуктивність при економному використанні паливних ресурсів. Перед тим, як вибрати пелетний котел, потрібно звернути увагу на показники його потужності.
Наприклад для обігріву площі в десять квадратних метрів знадобиться менше одного кіловата. Для обігріву будівлі загальною площею сто п'ятдесят квадратних метрів потрібно звертати увагу на опалювальне обладнання з потужністю не менше чотирнадцяти кіловат. В іншому випадку продуктивності котла буде мало. Якщо навпаки вибрати занадто потужний котел, то у Вас будуть зайві витрати палива.
Ще один важливий показник – конструкція теплообмінника. Пластинчасті теплообмінники легко чистити на відміну від трубчастих. Більшість моделей сучасних котлів мають пластинчастий теплообмінник, що забезпечує кращі показники ККД.
Має значення матеріал та його товщина. Йдеться про конструкцію котла в цілому. Котлова сталь завтовшки не менше 4 міліметрів є цілком оптимальним варіантом. Таке опалювальне обладнання працюватиме практично завжди.
Сучасні твердопаливні котли та автоматика
Продуктивність котла на твердому паливі значно підвищується при використанні спеціальної автоматики, яка стежитиме за процесом його роботи, підвищуючи та знижуючи інтенсивність горіння полум'я, коли це буде потрібно. Також немаловажною є правильна обвязка твердопаливного котла. Таким чином, є можливість регулювати мікроклімат в автоматичному режимі і значно скоротити використання паливної сировини.
До автоматики відносять такі елементи, як програматор, вентилятор та термодатчики. Також в автономних системах опалення із примусовою циркуляцією теплоносія використовують циркуляційний насос. Вентилятори забезпечують подачу повітря підтримки інтенсивності горіння полум'я в топці котла. Якщо термодатчики показують, що запрограмований раніше за допомогою програматора, (мікропроцесорного пульта), рівень температури знижується в системі, автоматично включається вентилятор для примусової подачі повітря в камеру згоряння. Відповідно всім процесом управляє автоматика. При підвищенні температури вище за встановлену норму програматор відключає вентилятор. Циркуляційний насос забезпечує рівномірну подачу теплоносія до всіх контурів системи.