Згідно з новим опитуванням, українці відчувають невпевненість у майбутньому свого робочого місця, при цьому половина співробітників, які працюють удома, заявили, що вони очікують регулярного повернення в офіс у 2022 році. І хоча немає однозначної думки про те, чи гарантовано повернення в офіс для більшості тих, хто в даний час працює вдома, більшість, що росте, починає демонструвати свої переваги щодо того, де - і як - вони хочуть працювати.

Для декого, ідеальним проведенням часу в інтернеті стали онлайн-тренінги, для інших людей - онлайн ігри казино Elslots та сайти, де можна грати на гроші. Сфера розваг також розвинулася за ковідний час, що вплинуло на українців.

Опитування тисячі українців

Нещодавно проведене опитування виявило досвід працюючих українців у 2021 році та їх очікування від нового року "з урахуванням постійно мінливого контексту" COVID-19 в Україні.

У той час як половина українців очікує або повернення в офіс, а інша половина – продовження роботи з дому, більшість, або близько 64 відсотків, стверджують, що у 2021 році їм вдалося досягти кращого балансу між роботою та особистим життям.

Хоча кількість українців, які висловлюють небажання повертатися в офіс, залишається незмінною, причини, з яких вони не хочуть цього робити, можливо, трохи змінилися. Опитування також показало, що майже дев'ять із десяти українців сподобається працювати вдома у 2021 році, а 58 відсотків сказали, що сумують за особистим спілкуванням з колегами. За останній рік багато українців виявили бажання продовжувати працювати віддалено з дому або поза офісом.

У травні опитування, проведене Асоціацією Українських досліджень, показало, що четверо з п'яти респондентів не хочуть повертатися до свого допандемічного графіку, причому 35% тих, хто на той час все ще працював удома, заявили, що звільнилися б, якби роботодавець змусив їх повернутися.

Інше опитування, проведене в червні Банком розвитку бізнесу України, показало, що приблизно три з чотирьох компаній продовжуватимуть дозволяти своїм співробітникам працювати з дому після пандемії, і що більше половини співробітників заявили, що хотіли б продовжувати працювати віддалено стільки ж або більше, ніж у теперішній час.

Робота з дому

Хоча нову ситуацію з роботою з дому для українців сприйняли як благо, експерти та деякі самі працівники вказали на її потенційні недоліки, включаючи певні труднощі з "відключенням від мережі" на час відпустки. За результатами квітневого опитування, проведеного серед 1000 українців, майже половина українців заявила, що їхнє робоче навантаження побільшало, ніж до пандемії.

Це велике навантаження та неможливість відволіктися від роботи викликали у значної кількості працівників побоювання, що вигорання вплине на їхню здатність виконувати свою роботу - виснаження, яке поєднується з іншим вигорянням, яке відчувається багатьма у зв'язку з пандемією COVID-19.

Хоча більшість українців кажуть, що їхній баланс між роботою та особистим життям став кращим під час роботи з дому, майже четверо з десяти кажуть, що вони були б не проти заробляти на 20 відсотків менше грошей, якби могли працювати на 20 відсотків менше годин, чим зараз

Зрештою, стало відомо, що характер трудового життя українців продовжував змінюватись впродовж минулого року. При цьому більшість із тих, хто перейшов на нову роботу минулого року, вказали, що це було їхнє рішення, а не вимушений захід.

Вплив на діяльність: порушення розпорядку дня та нові захоплення

Майже третина (32%) українців згадали про те, як пандемія обмежила їхні можливості щодо занять або використання вільного часу. Ці відповіді часто стосувалися того, що вони застрягли вдома або не можуть подорожувати, і були особливо поширені серед людей похилого віку. Близько 45% людей у ​​віці 65 років і старші заявили, що пандемія змусила їх залишатися ізольованими вдома або іншим чином не мати змоги насолоджуватися звичними заняттями у літньому віці, тоді як лише 27% людей віком до 50 років описали такі труднощі.

У той же час, приблизно чверть українців (26%) використали це питання як можливість розповісти про те, як покращилося їхнє повсякденне життя, у багатьох випадках описуючи повільніший темп життя, нові хобі, більше часу для виконання справ по дому чи свободу просто розслабитися. що було неможливо у допандемічний період. Для того, щоб дізнатися більше про нові захоплення сучасних українців ви можете відвідати сайт автора та поглибити свої знання в індустрії гемблінгу.

Очікування після пандемії

Висновок став безпрецедентним досвідом не лише для студентів, а й для компаній. Останні, власне, шукають молодих менеджерів, здатних очолити відродження після Ковіда.

В умовах невизначеності криза також стимулювала експерименти з новими методами роботи та організації, призвела до більшої колективної та індивідуальної прихильності, швидкої адаптації до нових методів роботи, сумніву в традиційних формах управління тощо, щоб швидко та ефективно реагувати на турбулентність свого безпосереднього оточення.

Тому молоді студенти, як завтрашні менеджери, повинні по-новому поглянути на світ бізнесу, бути здатними адаптуватися і бути джерелом динамізму, щоб стимулювати зміни. Роботодавці, у свою чергу, мають забезпечити їм сприятливі умови для інновацій та розвитку навичок.

Українські університети вже готують завтрашніх менеджерів до подолання кризових періодів та швидкої адаптації до неспокійної обстановки.