Шпалери під фарбування стали дуже популярними останнім часом. І це зрозуміло, адже перефарбувати стіни набагато дешевше та простіше, ніж переклеювати нові полотна. Тому, якщо необхідно вибрати шпалери в Ужгороді, то багато хто віддасть перевагу саме полотнам під фарбування.
В той же час виникає питання – а яка саме фарба більш за все підійде? Адже в магазинах пропонується досить великий вибір матеріалів даної категорії, і потрібно враховувати всі особливості кожного варіанту.
Види фарби та їх характеристики
Перш за все, при виборі часто керуються ціною. Так, це справді один з із вирішальних факторів. Проте, крім вартості матеріалів, потрібно враховувати також їх властивості. Серед запропонованих виробниками фарб для шпалер, найпопулярнішими є:
- Водно-дисперсійна фарба. Вона вважається найкращою, бо вироблена на водній основі, завдяки чому легко наноситься на будь-яку поверхню. При забрудненні одягу чи рук, така рідина дуже просто видаляється. Крім того, у водно-дисперсійних фарбах відсутні домішки масел і смол, якихось токсичних чи небезпечних компонентів. Тому такі матеріали підходять для обробки будь-яких приміщень;
- Акрилова. Теж один з найпопулярніших варіантів, користується великим попитом. Склад матеріалу повністю безпечний, тому підійде для оформлення дитячої кімнати та спальні. Єдиним мінусом вважають більш високу вартість на акрилову фарбу у порівнянні з деякими іншими. Даний матеріал підходить для паперових, флізелінових, вінілових шпалер, і навіть для скляних. Великим плюсом називають здатність швидко сохнути, для повного висихання достатньо всього лише однієї доби. Хоча фарба тримається на полотнах вже через 3-4 години, і не пристає до рук;
- Водоемульсійна. Теж виготовляється на основі води, але в неї додаються акрилові та латексні домішки, різноманітні хімічні речовини для досягнення однорідності. Також у склад входять антисептики. Втім, даний матеріал вважається безпечним, його можна використовувати для обробки стін у будь-яких приміщеннях. Найбільшим попитом користуються фарби, які можна мити вологою ганчіркою, але, звісно, робити це потрібно лише після повного висихання.
А ось алкідна та масляна фарба не підходять зовсім. По-перше, вони густої консистенції, розводити їх водою неможна, а наносити в такому вигляді – дуже складно. По-друге, у склад входять розчинники, власне, вони й виступають основою для виготовлення цих матеріалів. Єдині місця, де можна використовувати алкідні та масляні фарби – нежитлові приміщення. На крайній випадок – під’їзд або підсобне приміщення, тобто, там, де людина не перебуває довгий час. Та й то, наносять їх на голі стіни, не на шпалери.
Особливості деяких видів фарб
Важливо враховувати й певні особливості фабр. Наприклад, водно-дисперсійні виготовляються у стандартному білому кольорі. Якщо потрібен інший колір, то потрібно використовувати кольоровий пігмент. Від додається у суміш. Але варто чітко відміряти потрібний обсяг, щоб стіни мали рівномірний відтінок. Теж саме й з акриловими фарбами, які випускаються у білому варіанті. Замішувати приблизно не рекомендується, як і підбирати колір після висихання стіни – відтінок стане трохи світлішим. Можна скористатися спеціальною комп’ютерною програмою, які використовують фахівці, ввівши потрібні дані, на основі яких програма зробить обчислення та вкаже, скільки пігменту потрібно додати.
Крім того, водно-дисперсійні матеріали можуть мати різну основу – акрил або латекс. Перший варіант чудово підійде для шпалер з глибокою текстурою, наприклад, для флізелінових, бо швидко сохне. Головне, не використовувати їх у приміщеннях з підвищеним рівнем вологи. Є легкий запах, але достатньо зробити провітрювання приміщення – і він зникне.
Другий варіант, тобто водно-дисперсійні фарби на латексній основі характеризується довгим строком служби, більше захищає шпалери від механічних пошкоджень.
Що вибрати для конкретного виду шпалер
При виборі потрібно орієнтуватись на вид шпалер. А саме:
- Для паперових використовують водоемульсійну або латексну фарбу, вони не заважають полотнам «дихати», до того ж, не створюють зайвого навантаження на стіни завдяки малій вазі;
- Флізелінові. Для зовнішнього фарбування знадобляться матеріали на латексній основі, для внутрішнього краще підходять акрилові варіанти;
- Для вінілових оптимально використовувати акрилову фарбу завдяки її здатності проникати у всі місця, навіть найбільш глибокі ділянки. Але акриловий варіант зазвичай підходить для вінілових шпалер, у яких основа паперова. Якщо ж основа флізелінова, то краще вибрати латексну фарбу.
Для скляних шпалер можна вибрати будь-який з перелічених варіантів. Це найбільш міцні полотна, які можна фарбувати багато разів без ризику їх пошкодити.