Одночасно з процесорами 12-го покоління (Alder Lake) компанія Intel представила новий профіль розгону оперативної пам'яті XMP 3.0. Цього разу йдеться вже не про легке оновлення, а про принципово нову технологію. Розповідаємо, чим вона відрізняється від попередніх варіантів.

пам'ять до комп'ютера

Коротка історія

У 2007 році інженери Intel заявили про створення першого профілю XMP. Ця технологія дозволяла розганяти оперативну пам'ять до теоретичної межі, визначеної характеристиками інших комплектуючих та програмним забезпеченням. Вона була сумісна лише з ОЗУ DDR3, найпопулярнішою на той час.

Для реалізації цієї ідеї у планці виділялося 78 біт пам'яті. В них зберігалися два заводських профілів налаштувань — базовий (економічний) і екстремальний (підвищеної продуктивності). Користувач також міг зберігати свої схеми, обмежуючись виділеним обсягом простору. Для перемикання між ними потрібно було перезавантажувати комп'ютер.

Під час масового переходу на оперативну пам'ять DDR4, Intel оновила профіль автоматичного розгону до версії XMP 2.0. Насамперед відмінності стосувалися інших таймінгів, архітектури та пропускної спроможності ОЗУ. Єдиною значущою зміною для користувача стало збільшення обсягу виділеної пам'яті до 102 біт. Це дозволило створювати більше схем розгону для налаштування.

Актуальна версія

Нова технологія під назвою Extreme Memory Profile 3.0 розроблялася одночасно з оперативною пам'яттю DDR5 та призначається саме для неї. Обсяг виділеної пам'яті на планці збільшився більш ніж утричі – до 384 біт. Завдяки цьому вдалося записати третій заводський профіль розгону і звільнити місце для додаткових схем користувача.

Крім цього, профіль оперативної пам'яті XMP 3.0 пропонує інші переваги. Користувальницьким схемам можна надавати власні імена. Під час запису проводиться перевірка контрольних сум, що унеможливлює виникнення критичних помилок. Це робить автоматичний розгін ще зручнішим і безпечнішим.

Підтримка XMP 3.0 обіцяна і для DDR4. Проте лише оперативна пам'ять DDR5 отримає ключове оновлення – технологію Intel Dynamic Memory Boost Technology. Вона дозволить ОЗУ перемикатися між двома вибраними профілями «на льоту», без перезавантаження комп'ютера. Для цього буде залучений механізм адаптивного розподілу завдань у процесорі Alder Lake. Переваги очевидні — у результаті ви отримуєте більшу продуктивність за меншого енергоспоживання.

Системні вимоги

Для реалізації автоматичного розгону профілі Intel XMP 3.0 мають підтримуватись оперативною пам'яттю на апаратному рівні. Крім того, комп'ютер має бути збудований на основі процесора 12-го покоління Alder Lake. Єдиний сумісний із ним чіпсет на сьогодні – Intel Z690. Комплектуючі поки що в дефіциті, але ви можете знайти потрібну оперативну пам’ять в CompX. При замовленні готового комп'ютера з професійним складанням вам нададуть розширену гарантію на залізо.