Запорукою успішної підприємницької діяльності є грамотне фінансове планування. Воно охоплює багато напрямів — облікову політику і звітність, грошові потоки й податки, систему бюджетування та інвестиційні проєкти. При цьому фінансовим директорам вистачає турбот щодо вирішення нескінченних поточних питань — не дивно, що час від часу бізнесу потрібна допомога зовнішніх експертів.
Оптимізувати бізнес і вийти на новий рівень допомагають консалтингові компанії, до послуг яких усе частіше звертаються вітчизняні підприємства. Така допомога може знадобитися і в кризовий період, і на старті бізнесу, і в момент активного розвитку. Фінансовий консалтинг — одна з найпопулярніших послуг, оскільки з такими проблемами, як касові розриви, прострочена дебіторська заборгованість, зниження рентабельності та труднощі в пошуках інвесторів, стикаються практично всі організації.
Консалтинг у деталях
1. Універсальних рішень щодо поліпшення фінансових показників немає, оскільки кожен бізнес має свої особливості та слабкі місця. Тому фінансовий консалтинг завжди починається з аналітики: консультанти проводять фінансово-економічний аналіз, використовуючи дані бухгалтерського та управлінського обліку.
2. На основі результатів аналізу можна приймати рішення щодо подальших дій з урахуванням запитів клієнта — це етап планування та прототипування. Так, компанія 4E CONSULTING готова надати експертну допомогу у питаннях:
-
розробки та експертизи бізнес-планів;
-
побудови системи бюджетування;
-
оптимізації управління грошовими потоками та реструктуризації заборгованості;
-
залучення зовнішнього фінансування (розробка інвестиційних стратегій).
3. Після підготовки плану починається процес узгодження та консультувань. На консультаційному етапі важливо врахувати й консолідувати думки всіх учасників. Завдання консультанта — презентувати та обґрунтувати рекомендації. Якщо замовник планує самостійно впроваджувати зміни, ефективність трансформації бізнесу залежить насамперед від дотримання наданих рекомендацій.
4. Консалтингові компанії готові взяти на себе супровід та моніторинг процесу здійснення проєктів. У такому випадку клієнти отримують максимальні гарантії та, як правило, очікуваний результат.
Кожен етап передбачає роботу з великими обсягами даних. Це і кількісні показники самого підприємства, і зовнішні чинники, що впливають на його діяльність: особливості законодавства, рівень інфляції та конкуренції, відсоткові ставки, проблеми логістики тощо. Ефективність фінансового консалтингу залежить від експертності зовнішніх фахівців, оцінити яку допоможуть реалізовані кейси та відгуки клієнтів.