Арматура – спеціальні металеві вироби, які мають форму прута й відрізняються розміром та формою поперекового перетину. Вони необхідні для зміцнення бетонних конструкцій й саме тому є невід'ємною складовою будь-якого фундаменту. Правильне проектування і вибір арматури для фундаменту є запорукою міцності та довговічності будівлі, бо неармований бетон не здатен витримати навантаження споруди та влив напружень від просідання і руху ґрунту, а тому поява дефектів і тріщин, а також подальший рух та руйнування стін будинку – це лише питання часу.

Важливо, щоб армуючі елементи працювали спільно з бетоном на всьому терміні використання споруди. Вони повинні бути достатньо пластичними і міцними незалежно від різких температурних перепадів, навантажень, корозії, а також інших зовнішніх чинників, та мати достатню адгезію поверхні, щоб створювати якісне зчеплення з бетоном.

Основні види і класифікація арматури

Зазвичай арматура, яка використовується для створення фундаменту, виготовляється з вуглецевої сталі. Вона може мати гладкий чи періодичний профіль та через велику варіативность використання, її класифікують за багатьма ознаками.

Згідно з призначенням

  • Робоча. Основне призначення робочої арматури є прийняття тиску на несучу частину фундаменту.
  • Розподільна. Цей вид арматури потрібен для рівномірного розподілу тиску між стрижнями і захисту конструкцію від температурного розширення та усадкової деформації.
  • Монтажна. Вона необхідна для фіксації прутків в сітках чи на каркасах.

Здебільшого для фундаментів господарських споруд і огорож та в якості монтажного зчеплення використовують гладку арматуру діаметр, якої не перевищує 8 міліметрів. А для фундаментів більш великих та відповідальних споруд форму періодичного профілю та розмір діаметру перших двох видів арматури необхідно обирати, базуючись на фізичних та математичних розрахунках. Хаотичний вибір або необґрунтована заміна може причинити значне збільшення вартості будівництва або призвести до швидкого руйнування фундаменту.

За орієнтацією

Класифікація за орієнтацією базується на положенні прутків фундаменту у просторі. Так, у будівництві може використовуватися арматура:

  • поздовжня. У випадку її використання, стрижні розташовуються під мінімальним кутом нахилу відносно лінії горизонту. Також кут може бути повністю відсутнім. Вони попереджають появу тріщин і руйнування фундаменту, а також захищають конструкцію від розтяжної напруги;
  • поперекова. Такі сталеві стрижні використовується як монтажна база для арматурних прутків повздовжнього розташування, до яких вони встановлюються під прямим кутом. Ця арматура захищає конструкцію від негативного впливу поперечних сил та запобігає вигинанню окремих арматурних стрижнів;
  • вертикальна. Є зв’язком при створенні одразу декількох горизонтальних шарів, бере на себе більшу частку вертикальних навантажень.

Класифікація за умовами застосування

Існує напружений і ненапружений вид арматурної сталі (це залежить від її початкового напруженого стану). Обрати якісну сталеву арматуру для фундаменту можна на сайті ще на стадії проектування будівлі, але перед цим треба визначитись яка саме необхідна:

  • напружувана. Виступає основним носієм зовнішньої сили обтиску перетину. Також вона приймає на себе напруження розтягання і стискання, які можуть виникати у фундаменті;
  • ненапружувана. Бере на себе усі напруги і тиск, викликані звичайними деформаціями бетону. Зазвичай ненапружуваний металопрокат має вигляд арматурних каркасів та сіток.

На що звернути увагу при виборі

Основним критерієм вибору арматури для фундаменту є її діаметр та геометрія періодичного профілю. Згідно з ДСТУ 3760 цей показник може варіюватися від 6 до 80 мм. У приватному будівництві зазвичай використовуються арматурні стрижні діаметром 10-16 мм (за умови, що робота здійснюється не на нестійких ґрунтах). Поверхня таких стрижнів або дроту може бути гладкою, або мати періодичний профіль.

При будівництві габаритних та багатоповерхових будівель краще обирати зварювальні марки арматурної сталі з діаметром не менш 20 мм. Для об’єктів підвищеної надійності та розташованих під землею важливим критерієм є також корозійна стійкість. Якщо спитати у продавця сертифікат на металопродукцію, одразу можна дізнатись всі показники сталевої арматури та уникнути багатьох неприємностей при будівництві та експлуатації фундаментів.