Недоношеність сьогодні не є критичним діагнозом для малюка. Сучасне обладнання та кваліфіковані фахівці здатні організувати ефективний процес догляду за недоношеними дітьми в перші дні життя. Надалі догляд за дитиною цілком лягає на плечі батьків.
В першу чергу - це створення сприятливої обстановки для дитини, також необхідно захистити його від зовнішніх факторів ризику, таких як інфікування і стреси.
Перші дні після народження недоношеного малюка
Вагітність практично завжди є радістю. І щасливі батьки починають вираховувати терміни пологів, щоб встигнути підготуватися. Але нерідко трапляється так, що малюк, всупереч очікуванням батьків і лікарів, з'являється на світ раніше запланованого часу. Таких малюків, які народилися раніше 37 тижнів, називають недоношеними.
Як правило, у таких дітей маса і зростання тіла набагато менше встановлених стандартів. Сучасне обладнання, наявне в арсеналі лікарів сьогодні, що використовується при догляді за недоношеними дітьми, дає їм більше шансів вижити. А адже ще 15-20 років тому у таких малюків практично не було шансів.
Перші дні є найбільш критичними і вирішальними. Адже його легені ще не розвинулися повністю, і дихати самостійно виходить з працею. В цей час дитині необхідний спеціалізований догляд, забезпечити який повинні лікарі в пологовому будинку. Вони його поміщають в спеціальний бокс - кувез, де для нього організовується особливий мікроклімат.
Мікроклімат в кувезі порівняємо з кліматом в материнській утробі, в якому малюк перебував останні місяці. Повітряна суміш, що подається туди, має великий відсоток вмісту кисню. Всі органи малюка ще незрілі і він потребує спеціалізованого догляду медичного персоналу і постійного нагляду.
Але ось прийшов час виписки, після якої дитина повністю переходить під турботу батьків. І якщо з лікарняним забезпеченням необхідних умов особливо проблем немає, то батьків необхідно навчити правилам догляду за недоношеними дітьми, адже в домашніх умовах захистити його різних інфекцій досить важко.
Особливості догляду за недоношеним дитиною в домашніх умовах
Головна проблема - це недостатня вага новонародженого. Саме в останні тижні вагітності вага дитини збільшується і формується захисна жировий прошарок, що забезпечує достатнє харчування шкіри. У зв'язку з цим велика увага батькам доводиться приділяти моментів догляду за шкірою новонародженого, боротьбі з попрілостями і подразненнями.
Переглядати тонкі шкірні покриви дитини необхідно при кожному сповивання. Уважно слід ставитися і до вибору пелюшок. Перевагу слід віддати м'яким натуральним тканинам, а також уважно вибирати миючі засоби і порошки для прання дитячої білизни.
Категорично протипоказано пружне сповивання дитини. Це дозволить уникнути потертостей на шкірі. Але основна причина криється в тому, що кістки дитини і органи дихання ще слабкі, йому буває просто важко дихати, до того, ж кровообіг ще не функціонує належним чином.
Наступним важливим моментом є забезпечення оптимального і комфортного температурного режиму в будинку і кімнаті малюка зокрема. Відсутність підшкірного жирового прошарку робить уразливим малюка перед навколишнім кліматом, що робить ризик інфекційних захворювань в рази вище. З цієї причини температурний режим слід контролювати за допомогою термометра. Температура в приміщенні повинна становити 22-24оС.
Переодягати малюка слід якомога швидше, використовуючи при цьому підігріте білизна і пелюшки. Утримувати його також слід в закритих просторах, де найлегше забезпечувати потрібну температуру: коляски, люльки. Перегрівати дитини також небезпечно, з цієї причини важливо перевіряти температуру навколо малюка регулярно.
Годування
Догляд за недоношеною дитиною вдома має ряд правил і під час годування. Це стосується не тільки дотримання періодичності процедур годування, але і особливостей процесу. В першу чергу важливо враховувати, що процес смоктання для недоношеної дитини - це великий і тяжкий труд. Легкі ще слабкі, а процес висмоктування молока вимагає затримки дихання. В якості альтернативи грудного вигодовування, нерідко рекомендуються зціджувати молоко. Після чого поїти їм малюка через соску. Після годування відразу укладати дитину в колиску або ліжечко не слід. Справа в тому, що недоношені малюки відригують частіше і рясніше здорових дітей. Слід потримати дитину на руках у майже вертикально положенні або поклавши на плече.
Купання
Процедури купання повинні бути щоденними. Температура води повинна бути 37 градусів, ближче до напівроку, а також у міру того, як малюк зміцніє, можна знизити її до 35 градусів з метою загартовування.
Прогулянки
Акуратніше слід бути з прогулянками. Влітку їх можна починати вже на третій день після виписки, а взимку - не раніше ніж через 7, а то і 10 днів. Тривалість гуляння до 15 хвилин. Перший вихід може обмежитися і 5 хвилинної прогулянкою, а далі поступово збільшувати час гуляння з малюком на вулиці.
Особливим чином йдуть справи з одягом для недоношенних, її варто вибирати тільки з гіпоалергенних тканин з органічними фарбами. Широкий вибір такого одягу - тут.