Сфера застосування гліцерину досить широка. Продукт міститься у косметиці і парфюмерії, побутовій хімії, тютюновій продукції та рідинах для електронних сигарет, продуктах харчування, лікарських препаратах, лаках і фарбах, кормах для тварин, добривах для рослин. Відрізняється хорошою розчинністю в спиртових і водних середовищах, легко вступає у взаємодію з більшістю речовин органічного та неорганічного походження. Має температуру плавлення - 17,9 °С, кипіння - 290 °С.
Вигідно придбати харчовий гліцерин можна, пройшовши за посиланням https://www.systopt.com.ua/item-glitseryn!
Гліцерин буває харчового і технічного призначення, і виготовляється з рослинної сировини. Відмінність полягає в ступені очищення готового продукту. Чистота готового харчового гліцерину становить 99%, технічного - 80-88%.
Гліцерин: особливості застосування
Гліцерин використовується в медичній промисловості, виступає в якості харчової добавки Е422 і входить в компоненти багатьох продуктів харчування. Технічна область застосування гліцерину не менше велика, аж до виготовлення динаміту.
Перерахуємо всі сфери, в яких задіяний гліцерин, щоб зрозуміти, наскільки важливо його застосування в житті людини. Отже, речовина використовується у:
-
харчовій промисловості;
-
хімічній індустрії;
-
медицині і косметології;
-
сигаретному виробництві;
-
виробництві пластмас;
-
друкарській справі при нанесенні фарб;
-
оборонному виробництві;
-
текстильній промисловості;
-
металургії для обробки алюмінію;
-
целюлозно-паперовій промисловості;
-
сільському господарстві для обробки сільськогосподарських культур.
Властивості гліцерину покращують консистенцію харчових продуктів, при випічці регулюють обсяг хлібобулочних виробів, пом'якшують смак безалкогольних напоїв, запобігають злипанню макаронів.
Харчовий гліцерин використовується у всьому світі, вважається нешкідливим і природним для організму людини. Гліцерин сприяє підвищенню в'язкості кремів і мазей. Фармацевти використовують гліцерин як розчинник багатьох лікарських засобів. З його допомогою пігулкам додають потрібний рівень вологості, а рідкі препарати при необхідності роблять в'язкішими, що особливо важливо у виробництві медикаментів і побутовій хімії.
У косметології гліцерин застосовують для зволоження шкіри. Завдяки своїм гігроскопічним якостям він не тільки поглинає вологу, а й утримує її, що дозволяє зволожувати шкіру.