11 червня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту розпочала роботу виставка "Берегині", де представлені роботи майстрів народного мистецтва.
Шість учасників - Йосип Плакош, Олена Селезньова, Ірина Талапко, Надія Малинич, Тамара Ленюська та Наталія Делеган - продемонстрували своє бачення народних традицій та майстерність виконання.
Центральне місце на виставці посідає вишивка, один із найдавніших і найпоширеніших видів народного декоративно-ужиткового мистецтва. Відвідувачі можуть побачити народний одяг, прикраси, предмети інтер'єру, рушники, серветки та традиційні ляльки-мотанки - всі ці атрибути є оберегами домівки, роду та народу.
Особливої уваги заслуговують вишиті ікони Йосипа Плакоша. Їх композиції, виконані дрібним хрестиком, вражають чіткістю ліній, оригінальною кольоровою гамою та високою майстерністю виконання.
"Берегині" - це вже традиційна виставка в рамках проєкту "Несподівані зустрічі", започаткованого ООМЦК у 2017 році. Ідейною натхненницею проєкту була відома закарпатська художниця Емма Левадська, яка прагнула дати можливість талановитим людям, не пов'язаним із мистецтвом професійно, презентувати свої роботи публіці.
Спочатку виставки проводили з нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, 8 березня.
У 2022 році, напередодні чергової виставки, почалася повномасштабна війна росії проти України. Майстрині, зваживши всі обставини, вирішили таки сформувати експозицію і, без урочистого відкриття, розмістити твори в музеї. Це стало свідченням незламності українського духу та стійкості перед викликами.
Символічно, що серед учасниць виставки - переселенка з Харкова Олена Селезньова, яка нині активно долучається до культурного життя Закарпаття, та Ірина Талапко, яка саме для подолання стресу, спричиненого війною, почала виготовляти ляльки-мотанки і вже досягла в цьому помітних успіхів.
Оглянути виставку "Берегині" можна до 24 червня.