Британська організація «Earthsight» у своєму розслідуванні заявила, що дерева в українських Карпатах незаконно вирубують для стільців «IKEA», зокрема, тих самих, які виготовляють на підприємстві «ВГСМ» у смт Великий Бичків на Закарпатті.
«18-місячне розслідування Earthsight встановило, що IKEA продає букові стільці, виготовлені з дерева, незаконно вирубаного в лісах Українських Карпат, де живуть зникаючі рисі та ведмеді. Незаконна деревина була використана для виготовлення ряду відомих продуктів, включаючи розкладні стільці Тер’є та найпопулярніші обідні стільці Інгольф», – пряма мова з висновків «Earthsight».
У звіті організації вказано, що Великобичківське лісовмисливське господарство «незаконно ліцензувало «санітарні» вирубки на понад 100 ділянках з квітня по червень 2018 року», тобто у період тиші, що свідчить про нелегальне походження деревини. «Earthsight виявив, що ВГСМ є одним із найбільших українських постачальників IKEA. Незаконна деревина, що надходить на велику фабрику, переробляється у продукцію, 96% якої у кінцевому рахунку призначені для шведського гіганта», – йдеться на сайті організації «Earthsight».
За коментарем щодо резонансних заяв британських розслідувачів «Сайт міста Ужгород» звернувся до директорки ТОВ «ВГСМ» Ірини Мацепури.
«Справа у тому, що в українському розумінні незаконна рубка – це рубка без лісорубного квитка, а європейський підхід передбачає поняття «нелегальна рубка», коли нелегальною називають усю деревину, яка заготовлена з будь-якими порушеннями. Наприклад, лісоруб без спецовки, розлите масло на лісосіці, використання гусеничного трактора замість колісного, помилки природоохоронного законодавства… От зараз саме спрацьовує колізія щодо «сезону тиші» – 2,5 місяці не можна рубати, але лише санітарні рубки, а решту можна. Так написав законодавець. Тобто за мірками європейського законодавства 80% заготовленого в Україні лісу є нелегальним, зокрема, й через суперечності у вітчизняному законодавстві. Але цей ліс не є незаконним! У нас є договір із лісгоспом (Великобичківським – ред.) на лісосічні роботи, є лісорубний квиток, і з цими документами ми йдемо у ліс. Ми самі розробляємо ліси, а потім ми ще й купуємо на аукціонах той ліс, який самі розробляємо», – зазначила Ірина Олександрівна.
Вона також заперечила тезу британців про «відносини підприємства із 14 лісгоспами, у яких є проблеми із законом», наголосивши, що «ВГСМ» зараз працює лише з ДП «Великобичківське ЛМГ», яке має сертифікат відповідності критеріям та принципам FSС (Forest Stewardship Council – лісова наглядова рада). «IKEA закуповує тільки FSC-сертифіковану деревину, тому ми заготовляємо лише легальну деревину, і на кожен її кубометр у нас завжди є підтверджуючий документ», – зазначила Ірина Мацепура у коментарі фахівцям з «Earthsight», коли вони приїздили на підприємство під виглядом журналістів з англійського «4 каналу».
«Навіть фото у їхньому звіті нашої території є. Але про проблеми лісозаготівлі ми не говорили. Говорили про історію лісового господарства і деревообробки в Бичкові, про IKEA і те, що вона врятувала село від безробіття і т. д. Бачили деревину, територію, виробничий процес. Це як податкова – все добре, поки не показують акт перевірки», – коментує відеоматеріал «Earthsight» Ірина Мацепура.
У коментарях до оприлюдненої у соцмережах інформації «Earthsight» можна натрапити і на оціночні судження, і на експертні зауваження. Так, кандидат біологічних наук Оксана Станкевич-Волосянчук написала, що «у порівнянні з сотнями ФОПів, які працюють в лісі на лісозаготівлі, це підприємство (ВГСМ – ред.) – відмінник у білих рукавичках», наголосивши, що не бачить здорового глузду у його цькуванні. «Бо як підуть вони з ринку, то їхню нішу займуть десятки ФОПів-варварів, яким плювати на FSC, Євросоюз і будь-які стандарти...», – пише екологиня. Також серед припущень інших користувачів Facebook йдеться про більш серйозне протистояння на рівні вітчизняних бізнес-кіл чи навіть великих світових корпорацій, що не має жодного безпосереднього відношення до локальних виробників в Україні.
На сьогодні «ВГСМ» у Великому Бичкові – це 350 співробітників і 1,2 млн грн щомісяця сплачених податків. «У нас усі працюють легально, документи про законність має і деревина, і кожен працівник. «ВГСМ» чи не єдині у регіоні, хто мотивує і підтримує кваліфіковану працю. Ми маємо дотримуватися високих стандартів IKEA, бо інакше таке велике підприємство, як наше, просто не матиме відповідного ринку збуту своєї продукції. IKEA вимагає дотримуватися більш суворого законодавства. Якщо є дві норми, і одна з них суворіша, то IKEA каже «виконуйте суворішу», але IKEA давно працює в Україні, знає нюанси і колізії нашого законодавства... Їхні щорічні перевірки перенести набагато важче, ніж наші внутрішні. У них є свої стандарти – щодо соціального навантаження, екологічних підходів, гарантій тощо», – пояснює Ірина Мацепура.
Керівниця ТОВ «ВГСМ» зазначила, що 2 роки тому була подібна ситуація із заявами тих-таки «Earthsight». Тоді представники «IKEA» приїхали з аудитом у Великий Бичків і перевірили на підприємстві кожен куб відвантаженої деревини, який йде на виготовлення стільців, не виявивши жодного факту порушень. Зараз транснаціональна корпорація також повідомлена про розслідування «Earthsight» та отримала пояснення від закарпатського «ВГСМ».
«FSC має стандарт, згідно з яким діємо й ми. Там є й частина щодо вирішення суперечок. Коли нам прийшла інформація від Earthsight, ми її розглядаємо як скаргу. Якщо вони апелюють до норм FSC, я відписала їм, що протягом двох тижнів ми приймаємо скаргу і протягом трьох місяців спільно з Earthsight маємо розробити схему дій для усунення означених суперечностей. Однак офіційної відповіді ми не маємо й досі, як не маємо конкретики про ділянки з так званими порушеннями і про дані, на які посилається у своїх висновках організація. Так само було й 2 роки тому», – пояснює директорка «ВГСМ».
Зараз на офіційному сайті «Earthsight» розміщено анотовані пояснення і коментарі від усіх підприємств, які фігурують у розслідуванні, зокрема, від «ВГСМ», «Plimob», «Egger». Компанія «IKEA» у своєму коментарі констатувала, що «не приймає незаконно заготовлену деревину й активно працює над впровадженням заходів для перевірки відповідності постачальників нормам законності».
Ірина Мацепура зауважила, що з моменту оприлюднення результатів цьогорічного розслідування «Earthsight» за коментарями до підприємства «ВГСМ» звернулися провідні британські видання, а першим і поки що єдиним із вітчизняних ЗМІ став «Сайт міста Ужгород».
Далі буде…
Катерина Ірха спецільно для Сайту міста Ужгород 0312.ua
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та отримуйте новини ще оперативніше!